Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

51st Annual Bloomington Tournament - Event results

Click here to return to the main 51st Annual Bloomington Tournament page

Creative

PlaceCompetitor(s)Team
1Thor ReimannEastview
2Bella MaldonadoPrior Lake
3Carter BannwarthEast Ridge
4Laine BottemillerPrior Lake
5Akhila KoneripalliWoodbury High School
6Akshara MolletiEastview

Click here to return to the main 51st Annual Bloomington Tournament page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Scout Holding Eagle-BushawMoorhead
2Kaori HiranoPrior Lake
3Julia PrewittEastview
4Laura HarrisonLakeville North
5Tahm LoydBloomington
6Julia SchowalterEagan

Click here to return to the main 51st Annual Bloomington Tournament page

Drama

PlaceCompetitor(s)Team
1Ani HeikkilaRoseville
2Stella MehlhoffMoorhead
3Annika KingsriterLakeville North
4Prem GanesanWayzata
5Colin WelnaMoorhead
6Alice HovendonEagan

Click here to return to the main 51st Annual Bloomington Tournament page

Duo

PlaceCompetitor(s)Team
1Frank Knier and Jonah JohnsonApple Valley
2Ceceilia Voss and Cooper RobertsApple Valley
3Hanna Olson and Thor ReimannEastview
4De'Marco Walton and Maria MichaelsonApple Valley
5Bella Maldonado and Laine BottemillerPrior Lake
6Alice Hovendon and Colin RobertsEagan

Click here to return to the main 51st Annual Bloomington Tournament page

Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Bridget SchaberEagan
2Abby CharlesonElk River
3Enya BrettEast Ridge
4Seema MustafaMoorhead
5Sam PetersonElk River
6Sapna SenthilBlaine High School

Click here to return to the main 51st Annual Bloomington Tournament page

Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Jomi OmoyaRoseville
2Ronnie SuarezPrior Lake
3Bridgitte ThaoWoodbury High School
4Shree GanesanWayzata
5Lucy LeitherElk River
6Avnish TripathiWoodbury High School

Click here to return to the main 51st Annual Bloomington Tournament page

Humorous

PlaceCompetitor(s)Team
1Aiden ClayburnLakeville North
2Hanna OlsonEastview
3Maret HolmMoorhead
4Olivia DahlbergMoorhead
5Ella ErdahlEastview
6Natalie EnghEast Ridge

Click here to return to the main 51st Annual Bloomington Tournament page

Impromptu

PlaceCompetitor(s)Team
1Claudia LiverseedEagan
2Bianca TurmanEagan
3Andrew ChristophersonElk River
4Tharika ArunkumarLakeville North
5Rhea RajvanshEastview
6Rachna BalasubramanianLakeville North

Click here to return to the main 51st Annual Bloomington Tournament page

Informative

PlaceCompetitor(s)Team
1Allison BenjaminEast Ridge
2Sophie GreenApple Valley
3Lucy LeitherElk River
4Maret HolmMoorhead
5Sebastian MatteEastview
6Hermela SolomonRosemount

Click here to return to the main 51st Annual Bloomington Tournament page

International Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Minkai LiWoodbury High School
2Iesh GujralEden Prairie
3Emily LawrenceEast Ridge
4Samay GandhiWayzata
5Gavin SunWoodbury High School
6Matthew CondonRosemount

Click here to return to the main 51st Annual Bloomington Tournament page

Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Lucy LeitherElk River
2Sophie SchulzMoorhead
3Jason ChangEast Ridge
4Pooja KasamEagan
5Priestley AyumbaElk River
6Vikash GiritharanEastview

Click here to return to the main 51st Annual Bloomington Tournament page

Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Ashley GreenWoodbury High School
2Sebastian MatteEastview
3Thalia ChristensonMoorhead
4Makenzie StockwellMoorhead
5Lydia WipfEastview
6Olivia LarsonMoorhead

Click here to return to the main 51st Annual Bloomington Tournament page

Program Oral Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Ben LuWoodbury High School
2Prem GanesanWayzata
3Lydia VossApple Valley
4Alice HovendonEagan
5Alyson HasnerLakeville North
6Martan GregoireMoorhead

Click here to return to the main 51st Annual Bloomington Tournament page

Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Lydia VossApple Valley
2Morgan OksendahlEastview
3Jomi OmoyaRoseville
4Charlie MakiMoorhead
5Sophie SchulzMoorhead
6Svea HagenEastview

Click here to return to the main 51st Annual Bloomington Tournament page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Ella ErdahlEastview
2Shweta ShankarWayzata
3Valerie NguyenEastview
4Akansha KamineniEastview
5Kayli BreenEagan
6Chase SchmidtMoorhead

Click here to return to the main 51st Annual Bloomington Tournament page

United States Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Aaron RajputTwo Rivers High School
2Rhea RajvanshEastview
3Vikash GiritharanEastview
4Ananth VeluvaliEdina
5Faye ZhangEastview
6Morgen AllenApple Valley

Click here to return to the main 51st Annual Bloomington Tournament page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2022 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
ND15 DI15