Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

VFL #4 - Event results

Click here to return to the main VFL #4 page

After Dinner Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Lars WagenerSouth Dakota State University
2Josh KramerConcordia - Moorhead

Click here to return to the main VFL #4 page

Communication Analysis

PlaceCompetitor(s)Team
1David DayeBradley University
2Becca AdySouth Dakota State University
3Christine TurekDordt University

Click here to return to the main VFL #4 page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Alexx FosburghBradley University
2Michael GarofaloSouth Dakota State University
3Miah SandvikConcordia - Moorhead
4Jillian DeBoerSouth Dakota State University

Click here to return to the main VFL #4 page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Mo MarksSimpson College Speech and Debate
2Josh KramerConcordia - Moorhead
3Douglas RobertsSimpson College Speech and Debate
4Emily LiddellConcordia - Moorhead
5Rachel SchoonSouth Dakota State University

Click here to return to the main VFL #4 page

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Haleemah Na'AllahBradley University
2Douglas RobertsSimpson College Speech and Debate
3Mo MarksSimpson College Speech and Debate
4Josh KramerConcordia - Moorhead
5Rachel SchoonSouth Dakota State University
6Hannah LandmanDordt University
Fin.Levi De VriesDordt University

Click here to return to the main VFL #4 page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Haleemah Na'AllahBradley University
2Emily LiddellConcordia - Moorhead
3Nathan PriceSouth Dakota State University
4Mo MarksSimpson College Speech and Debate

Click here to return to the main VFL #4 page

Parliamentary Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Ethan Kurtz and Jakob LundNorthern State University
2Emma Murdock and Harrison BrunsNorthern State University
3Branden Lensondak and Jacob TooleDordt University
4Jack Law and Thomas OhmannNorth Dakota State University

Click here to return to the main VFL #4 page

Persuasive Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1David DayeBradley University
2Eliza Carlson South Dakota State University
3Mo MarksSimpson College Speech and Debate
4Douglas RobertsSimpson College Speech and Debate
5Brock ErdmanUniversity of Wisconsin-Eau Claire

Click here to return to the main VFL #4 page

Poetry Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Jesus HernandezSouth Dakota State University
2Maeve JohnsonUniversity of Wisconsin-Eau Claire

Click here to return to the main VFL #4 page

Prose Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Jesus HernandezSouth Dakota State University
2David DayeBradley University
3Annika EmersonUniversity of Wisconsin-Eau Claire
4Alexx FosburghBradley University

Click here to return to the main VFL #4 page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2021 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
sw