Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Northwest Viking Voice - Event results

Click here to return to the main Northwest Viking Voice page

Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Josh Varner and Kyra ScanlonWahoo-Bishop Neumann
2Jasmine Lopez and John MentgenScottsbluff High School
3Abigail Faris and Quinlin Jake BraunHastings
4Graham Kovarik and Olivia TaylorScottsbluff High School
5Eliza Moss and Ksenia GevorkovaLincoln Southeast Speech
6Alexis Harris and Jenny BuenoFullerton

Click here to return to the main Northwest Viking Voice page

Entertainment Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Corban BarnacleLincoln North Star Speech
2Jerrica ZuhlkeLincoln Southeast Speech
3Josh VarnerWahoo-Bishop Neumann
4Kyra ScanlonWahoo-Bishop Neumann
5Elli BauerkemperScottsbluff High School
6Grace AlderStuart

Click here to return to the main Northwest Viking Voice page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1William PaxtonStuart
2Marshall LankaLincoln Southeast Speech
3Emily KrupickaNorthwest
4Wyatt RussellHastings
5Adam AlgahimiLincoln Southeast Speech
6Alexander EndorfNebraska Lutheran

Click here to return to the main Northwest Viking Voice page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Chiana TubbsStuart
2Chisum WilsonWahoo-Bishop Neumann
3Hidaya MohamedMinutemen Speech Team
4Emma AlderStuart
5Meissa HassanLincoln High
6Adam AlgahimiLincoln Southeast Speech

Click here to return to the main Northwest Viking Voice page

Oral Interpretation of Drama

PlaceCompetitor(s)Team
1Abigail Tubbs, Katilynn Kaup, Sydney Estill and Taya SchmadererStuart
2Federico Lesmes, Joey Auch Moedy, Marvin Larweh, Melia Minnich and Rachel WuElkhorn South Speech
3Elaine Kugler, Jerrica Zuhlke, Krystle Nelson and Marshall LankaLincoln Southeast Speech
4Alyssa Tilson, Emily Beed, Julianna Maxfield, Samantha Heeren and Shawna ZiembaFullerton

Click here to return to the main Northwest Viking Voice page

Oral Interpretation of Humorous Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Kyra ScanlonWahoo-Bishop Neumann
2Marcus CuretonMinutemen Speech Team
3Abigail TubbsStuart
4Delaney BernthPapillion-LaVista South
5Grant JochumWahoo-Bishop Neumann
6Blake ThompsonElkhorn South Speech

Click here to return to the main Northwest Viking Voice page

Oral Interpretation of Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Emily SchroederNorthwest
2Alyssa KingStuart
3Elaine KuglerLincoln Southeast Speech
4Rebecca HartWahoo-Bishop Neumann
5Keith AllenMinutemen Speech Team
6Leah PolkScottsbluff High School

Click here to return to the main Northwest Viking Voice page

Oral Interpretation of Serious Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Kyra ScanlonWahoo-Bishop Neumann
2Alyssa KingStuart
3Sydney EstillStuart
4Abigail FarisHastings
5Charlotte OlberdingLincoln North Star Speech
6Sarah LassoColumbus H.S.

Click here to return to the main Northwest Viking Voice page

Persuasive Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Emily SchroederNorthwest
2Genesis AcostaMinutemen Speech Team
3Meissa HassanLincoln High
4Kouther Al-GhanemiLincoln North Star Speech
5Christine PhuongHastings
6Giselle OrellanaLincoln Southeast Speech

Click here to return to the main Northwest Viking Voice page

Program of Oral Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Jude RotertLincoln High
2Anne MartinezGrand Island Speech
3Leah PolkScottsbluff High School
4Mariah EichnerScottsbluff High School
5Mikayla ZellerNorthwest

Click here to return to the main Northwest Viking Voice page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2022 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
ND07 DI101