Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Mt. Edgecumbe Invitational - Event results

Click here to return to the main Mt. Edgecumbe Invitational page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Zia AllenSitka High School DDF
2Casey SeegerWhitestone High School
3Yzella MiramontesHaines Glacier Bards
4Mason Nelson Metlakatla High School

Click here to return to the main Mt. Edgecumbe Invitational page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Fiona Raasch and Hayden RaaschMt. Edgecumbe High School
2Addie Poulson and Darby OsborneSitka High School DDF
3Rachel Wood and Shaelyn NewportThunder Mountain High School
4Ben Hedrick and Sally EversonSitka High School DDF
5Eli Williamson and Hannah BoronHaines Glacier Bards

Click here to return to the main Mt. Edgecumbe Invitational page

Extemp Commentary

PlaceCompetitor(s)Team
1Ashley AnzuetoKetchikan High School
2Evelyn NuttKetchikan High School
3Jaden SternKetchikan High School
4Addie PoulsonSitka High School DDF
5Logan KlutingSitka High School DDF
6Kylie MorrisThunder Mountain High School
Fin.Reese BuntenThunder Mountain High School

Click here to return to the main Mt. Edgecumbe Invitational page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Tava GuillorySitka High School DDF
2Cash ArringtonMt. Edgecumbe High School
3Bella KershawKetchikan High School
4Braxton ZinkKetchikan High School
5Tristan DahlKetchikan High School
6Felix MyersSitka High School DDF

Click here to return to the main Mt. Edgecumbe Invitational page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Hannah BoronHaines Glacier Bards
2Stella OrdonezHaines Glacier Bards
3Justin GreenleafWhitestone High School
4Zia AllenSitka High School DDF
5Eli WilliamsonHaines Glacier Bards
6Marissa CrabtreeMt. Edgecumbe High School

Click here to return to the main Mt. Edgecumbe Invitational page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Addie PoulsonSitka High School DDF
2Rowan MillerWhitestone High School
3Callia FieldingSkagway
4Michael HaszWhitestone High School
5Kylie MorrisThunder Mountain High School
6Jamison DunnSitka High School DDF

Click here to return to the main Mt. Edgecumbe Invitational page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Tava GuillorySitka High School DDF
2Darby OsborneSitka High School DDF
3Jamison DunnSitka High School DDF
4Hannah BoronHaines Glacier Bards
5Amelia MillerMetlakatla High School
6Kristen MillerWhitestone High School

Click here to return to the main Mt. Edgecumbe Invitational page

Pantomime

PlaceCompetitor(s)Team
1Danica, Felix, ZoeSitka High School DDF

Click here to return to the main Mt. Edgecumbe Invitational page

Public Forum Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Jocelyn Cannon and Phillip SmithKetchikan High School
2Evelyn Nutt and Francis ShermanKetchikan High School

Click here to return to the main Mt. Edgecumbe Invitational page

Readers Theater

PlaceCompetitor(s)Team
1She Kills MonstersSitka High School DDF
2The Cereal CaseHaines Glacier Bards
3ReillyGraceReeseMaggieChemeryThunder Mountain High School
4Drugs are BadMt. Edgecumbe High School

Click here to return to the main Mt. Edgecumbe Invitational page

Solo Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Stella OrdonezHaines Glacier Bards
2Yzella MiramontesHaines Glacier Bards
3Marissa CrabtreeMt. Edgecumbe High School
4Mason Nelson Metlakatla High School
5Julia JohnsonMt. Edgecumbe High School
6Sally EversonSitka High School DDF

Click here to return to the main Mt. Edgecumbe Invitational page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2022 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
ND15 DI15