Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

The Big O Speech Meet - Event results

Click here to return to the main The Big O Speech Meet page

Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Kate Jones and Megan DedicAuburn High School
2Del Casteel and Derek SchawangFalls City Sacred Heart
3Cassandra Ziemba and Elena MurrayShelby-Rising City
4Jason Arnold and Preston EngelmanDiller-Odell
5Aiden Zimmerman and Fischer WhiteShelby-Rising City
6Allison Engelman and Jadyn SchultisDiller-Odell

Click here to return to the main The Big O Speech Meet page

Entertainment Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Derek SchawangFalls City Sacred Heart
2Meredith RuyleFreeman
3Grace VanEngenFreeman
4Stella HunzekerPawnee City
5Emma LittrelFalls City Sacred Heart
6Jenna PotterShelby-Rising City

Click here to return to the main The Big O Speech Meet page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Ethan SmithFairbury
2Carter HamannAuburn High School
3Abbie ZimmermanAuburn High School
4Lindee WatsonConestoga
5Madeline SwansonDiller-Odell
6Carter FurstenauFreeman

Click here to return to the main The Big O Speech Meet page

Humorous Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Reed GregerLourdes Central Catholic
2Ethan SteeleAuburn High School
3Lauren MaloneFalls City Sacred Heart
4Sara GiffordFalls City High School
5Elena MurrayShelby-Rising City
6Lucy HayesAuburn High School

Click here to return to the main The Big O Speech Meet page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Joe StalderHumboldt Table Rock Steinauer
2Grace VanEngenFreeman
3Madeline SwansonDiller-Odell
4Reed GregerLourdes Central Catholic
5Kate JonesAuburn High School
6Zachary KeithleyFalls City Sacred Heart

Click here to return to the main The Big O Speech Meet page

Oral Interpretation of Drama

PlaceCompetitor(s)Team
1Larissa Tegtmeier, Olivia Gottula, Reyana Tegtmeier, Stella Hunzeker and Tristen BradburyPawnee City
2Allison Engelman, Jadyn Schultis, Kate Kostal, Korey Theye and Preston EngelmanDiller-Odell
3Carson Sells, Del Casteel, Derek Schawang, Kyle Bauman and Matthew NeddenriepFalls City Sacred Heart
4Brandon Wright, Chloe Weeks, Derek Mason, Lucy Hayes and Megan DedicAuburn High School
5Alyssa Pierce, Emma Meints, Kennadi Benson and Madison FenderPawnee City
6Chloe Knobbe, Ella Simon, Emma Frederick and Taylor FrederickFalls City Sacred Heart

Click here to return to the main The Big O Speech Meet page

Persuasive Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Kierra GlennAuburn High School
2Sadie LarkinsFreeman
3Cassandra ZiembaShelby-Rising City
4Madeline SwansonDiller-Odell
5Brynn HoltmeierMeridian
6Chloe KnobbeFalls City Sacred Heart

Click here to return to the main The Big O Speech Meet page

Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Reed GregerLourdes Central Catholic
2Joseph LambHumboldt Table Rock Steinauer
3Paige AueAuburn High School
4Summer BussFreeman
5Haley HanakShelby-Rising City
6Jadyn SchultisDiller-Odell

Click here to return to the main The Big O Speech Meet page

Serious Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Rehbeka KnowltonAuburn High School
2Haley HanakShelby-Rising City
3Marcus Elder LibertyFalls City High School
4Cassandra ZiembaShelby-Rising City
5Tyler CatlinFalls City Sacred Heart
6Haley CallFairbury

Click here to return to the main The Big O Speech Meet page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2022 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
ND08 DI102