Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Goldenrod Conference - Event results

Click here to return to the main Goldenrod Conference page

Varsity Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Dalton Rankin and Molly CarraherRiverside
2Abby Niemeier and Josh RathjenHeartland Lutheran
3Beau Hawn and Brady BuechterRiverside
4Airalee Evans and Lexi ShaffertCentral Valley
5Alexis Harris and Jenny BuenoFullerton
6Lexi Knopik and Taylor AndersonFullerton

Click here to return to the main Goldenrod Conference page

Varsity Entertainment Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Hope SchalkRiverside
2Averi FultonRiverside
3Gracie BakerSt. Edward
4Chelsey MyersNebraska Christian
5Malaina FrancisSt. Edward
6Lilly WelniakBurwell

Click here to return to the main Goldenrod Conference page

Varsity Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Dalton RankinRiverside
2Xavier HermanNebraska Christian
3Tell JensenBurwell
4Carter MannBurwell
5Sadie BaldwinRiverside
6Josh RathjenHeartland Lutheran
Fin.Alyssa DozlerSpalding Academy
Fin.Paige WoodFullerton
Fin.Grant Neilson Palmer High School

Click here to return to the main Goldenrod Conference page

Varsity Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Molly CarraherRiverside
2Kaine SchilouskyRiverside
3Shealynn RassmussenBurwell
4Samantha HeerenFullerton
5Elijah PetersNebraska Christian
6Zakia DaweBurwell
Fin.Nehemiah PetersNebraska Christian
Fin.Jacob LaskaSt. Edward

Click here to return to the main Goldenrod Conference page

Varsity Oral Interpretation of Drama

PlaceCompetitor(s)Team
1Grace Tibor, Izabelle Zurovski, Maddie Reeves, Malaina Francis and Payton FitchnerSt. Edward
2Ashlyn Wright, Cayton Butcher, Dilynn Wood, Natalie Poss and Neleigh PossCentral Valley
3Beau Hawn, Dalton Rankin, Molly Carraher and Taya MorrisonRiverside
4Amanda Carlson, Christopher Medlock, Cooper Schnell, Olivia Janssen and Rachel RathjenNebraska Christian
5Ashtyn Heikes, Averi Fulton and Marissa LangerRiverside
6Emily Samuelson, Kennedy Thompson, Kynzi Muller and Reilly DonscheskiPalmer High School

Click here to return to the main Goldenrod Conference page

Varsity Oral Interpretation of Humorous Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Beau HawnRiverside
2Emma HugginsHeartland Lutheran
3Brady BuechterRiverside
4Gabe DavisCentral Valley
5Maddie ReevesSt. Edward
6Carlynn NeimothHeartland Lutheran

Click here to return to the main Goldenrod Conference page

Varsity Oral Interpretation of Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Abby NiemeierHeartland Lutheran
2MarryRita WegenerHumphrey St. Francis
3Grace TiborSt. Edward
4Olivia JanssenNebraska Christian
5Izabelle ZurovskiSt. Edward
6Shealynn RassmussenBurwell

Click here to return to the main Goldenrod Conference page

Varsity Oral Interpretation of Serious Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1MarryRita Wegner Humphrey St. Francis
2Payton FitchnerSt. Edward
3Taya MorrisonRiverside
4Airalee EvansCentral Valley
5Kristine ChmielFullerton
6Kristen RetzlaffElba High School Bluejays

Click here to return to the main Goldenrod Conference page

Varsity Persuasive Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Emma RankinRiverside
2Austin HemmingsenRiverside
3Kaylee PowellNebraska Christian
4Lexi Morfeld Humphrey St. Francis
5Kristine ChmielFullerton
6Rachel RathjenNebraska Christian

Click here to return to the main Goldenrod Conference page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2021 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
sw