Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

MSHSL Section 6AA Speech Tournament - Event results

Click here to return to the main MSHSL Section 6AA Speech Tournament page

Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Thor ReimannEastview
2Nyah MasseyDeLaSalle High School
3Laine BottemillerPrior Lake
4Bella MaldonadoPrior Lake
5Gabriel ColemanPrior Lake
6Akshara MolletiEastview

Click here to return to the main MSHSL Section 6AA Speech Tournament page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Suzy HaakonsonBenilde-St. Margaret
2Kaori HiranoPrior Lake
3Allison ChampEastview
4Tahm LoydBloomington
5Julia PrewittEastview
6Francesca LichtenbergerBenilde-St. Margaret

Click here to return to the main MSHSL Section 6AA Speech Tournament page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Hanna OlsonEastview
2Cooper RobertsApple Valley
3Zoe LewisBurnsville High School
4Josie AxelsonEden Prairie
5Lane DehnelApple Valley
6Kate WarmkaAcademy of Holy Angels

Click here to return to the main MSHSL Section 6AA Speech Tournament page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Frank Knier and Jonah JohnsonApple Valley
2Jasmine Haidar and Laura SchileEastview
3Bianca Mojica and Grace EhrmantrautBenilde-St. Margaret
4Greta Hall and Milla MirkovicBenilde-St. Margaret
5Emma Perkins and Maria BraunPrior Lake
6Ashley DeYoung and Jenna SlendakPrior Lake

Click here to return to the main MSHSL Section 6AA Speech Tournament page

Extemp Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Hanisa PasupuletiEastview
2Olivia BeachEastview
3Ritisha SenapatiEastview
4Emma HigginsPrior Lake
5Abhaa ShrikhandeEden Prairie
6Faith HoffApple Valley

Click here to return to the main MSHSL Section 6AA Speech Tournament page

Extemp Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Alli HeringEastview
2Vikash GiritharanEastview
3Jackie BucaroBenilde-St. Margaret
4Faye ZhangEastview
5Rhea RajvanshEastview
6Jack HerzerEdina

Click here to return to the main MSHSL Section 6AA Speech Tournament page

Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Wanwa OmotEastview
2Sudeeksha NookaEden Prairie
3Nimisha BoraEastview
4Ronnie SuarezPrior Lake
5Nishita DasEden Prairie
6Eden AlemuPrior Lake

Click here to return to the main MSHSL Section 6AA Speech Tournament page

Humorous Interp

PlaceCompetitor(s)Team
1Sophie TodaroApple Valley
2Ellie ScheldbergBurnsville High School
3Madeline RockApple Valley
4Ally JonasPrior Lake
5Nate KrekelerEastview
6Hayden JohnsonApple Valley

Click here to return to the main MSHSL Section 6AA Speech Tournament page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Ceceilia VossApple Valley
2Sophie GreenApple Valley
3Ainsley PluckerEastview
4Sydney EcclesEastview
5Kelly WuPrior Lake
6Morgen AllenApple Valley

Click here to return to the main MSHSL Section 6AA Speech Tournament page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Jihan AbdiApple Valley
2Lydia VossApple Valley
3Anisha SinghatwadiaEden Prairie
4De'Marco WaltonApple Valley
5Lillian HertelBenilde-St. Margaret
6Dedeepya GuthikondaEdina

Click here to return to the main MSHSL Section 6AA Speech Tournament page

Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Bella MerwinPrior Lake
2Maliah JaitehBenilde-St. Margaret
3Sebastian MatteEastview
4Ella WiggsApple Valley
5Gabriella AbaunzaApple Valley
6Sydney ClarkPrior Lake

Click here to return to the main MSHSL Section 6AA Speech Tournament page

Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Emily MelvilleApple Valley
2Maria MichaelsonApple Valley
3Morgan OksendahlEastview
4Godwin AgbaraEastview
5Keira HiranoPrior Lake
6Svea HagenEastview

Click here to return to the main MSHSL Section 6AA Speech Tournament page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Ella ErdahlEastview
2Ria KoppikarEastview
3Akansha KamineniEastview
4Harini SenthilkumarEden Prairie
5Adriah HedrickPrior Lake
6Valerie BucklandApple Valley

Click here to return to the main MSHSL Section 6AA Speech Tournament page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2021 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
sw