Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

NSAA State Speech Class A Championships - Event results

Click here to return to the main NSAA State Speech Class A Championships page

Class A Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Sydney Kwasa and Wendy KanmogneMillard North
2Kellan Sager and Lauren BoshNorfolk Senior H.S.
3Quinn Bunger and Robbie ExstromKearney
4Ian Cullin and Richie MartinNorfolk Senior H.S.
5Jasmine Lopez and John MentgenScottsbluff High School
6Isabella Skare and Kevin AmaroLincoln Southwest

Click here to return to the main NSAA State Speech Class A Championships page

Class A Entertainment Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Josh StonerNorth Platte
2Maddie HesseLincoln Southeast Speech
3Quinn BungerKearney
4Corban BarnacleLincoln North Star Speech
5Richie MartinNorfolk Senior H.S.
6Ashley SudetaMillard West

Click here to return to the main NSAA State Speech Class A Championships page

Class A Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Kenny ZhuMillard North
2Sree KolliMillard North
3Dominic MendlikCreighton Prep
4Amelia SchwensenLincoln Southwest
5Robert RussellMillard West
6Kalu ObasiKearney

Click here to return to the main NSAA State Speech Class A Championships page

Class A Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Kenzie JurrensLincoln East
2Pranavi AthotaMillard North
3Danielle PetersonBellevue West
4Kathleen NguyenPius X
5Katie WieselerLincoln Southwest
6Raimee SealMillard West

Click here to return to the main NSAA State Speech Class A Championships page

Class A Oral Interpretation of Drama

PlaceCompetitor(s)Team
1Avery Langholdt, Brooke Behrens, Caleb Jones, Chuck Sams and Gavin EggerGretna High School
2Courtney Matthies, Ian Cullin and Sienna Sohler Norfolk Senior H.S.
3Brenna Whitten, Federico Lesmes, Joey Auch Moedy, Marvin Larweh and Melia MinnichElkhorn South Speech
4Arabelle Horst, Belle Rangel, Gabrielle Oschner, Jack Rasmussen and Logan DavisonGretna High School
5Eva Gronewold, Harper Schupbach and Korben OckanderLincoln East
6Henry Stelling, Layla Bombeck, Layla Rivera and Stella KlingelhoeferKearney

Click here to return to the main NSAA State Speech Class A Championships page

Class A Oral Interpretation of Humorous Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Pranay MathurMillard North
2Chuck SamsGretna High School
3Jada MartiBellevue West
4Srilaasya NedunooriMillard North
5Owen BiggsKearney
6Kellan SagerNorfolk Senior H.S.

Click here to return to the main NSAA State Speech Class A Championships page

Class A Oral Interpretation of Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Wendy KanmogneMillard North
2Madison RameyLincoln Southwest
3Robbie ExstromKearney
4Elijah BullieBellevue East
5Isa LuzarragaMillard North
6Anne MartinezGrand Island Speech

Click here to return to the main NSAA State Speech Class A Championships page

Class A Oral Interpretation of Serious Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Elijah BullieBellevue East
2Marielle HinrichsLincoln Southeast Speech
3Isa LuzarragaMillard North
4Cartney McGuiganMillard North
5Harper AllenLincoln East
6Charlotte OlberdingLincoln North Star Speech

Click here to return to the main NSAA State Speech Class A Championships page

Class A Persuasive Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Nathaniel ReyesCreighton Prep
2Tamyia BenderBellevue West
3Chethana DeeduvanuMillard North
4Rimi BhoopalamLincoln East
5Amelia SchwensenLincoln Southwest
6Kouther Al-GhanemiLincoln North Star Speech

Click here to return to the main NSAA State Speech Class A Championships page

Class A Program Oral Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Pranay MathurMillard North
2Sydney KwasaMillard North
3Chloe IrwinGretna High School
4Tamyia BenderBellevue West
5Robyn BoylandBellevue West
6Emma CavalierMillard West

Click here to return to the main NSAA State Speech Class A Championships page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2021 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
sw