Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

MSHSL Subsection 2A South Speech Tournament - Event results

Click here to return to the main MSHSL Subsection 2A South Speech Tournament page

Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Lauren WheelerFairmont
2Vanessa SchultzeFairmont
3Seth ScarfpinMartin County West
4Sean R FranzenFairmont
5Aaron HullMaple River

Click here to return to the main MSHSL Subsection 2A South Speech Tournament page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Solveig SenfFairmont
2Abbigail KutzMaple River
3Isabel AndersonMaple River
4Season KotewaFairmont
5Alec ZieglerMaple River
6Ceiliah SlamaLake Crystal-Wellcome-Memorial

Click here to return to the main MSHSL Subsection 2A South Speech Tournament page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Selvin ForsytheFairmont
2Rachael FieldsMaple River
3Karley GuentherAlden-Conger
4Lexi KutzMaple River
5Gracie BoernerMartin County West
6Sophia ArmstrongMadelia

Click here to return to the main MSHSL Subsection 2A South Speech Tournament page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Isabell Geiger and Tabitha ThatcherFairmont
2Leah Proehl and Mackenzie WaltersMaple River
3Alyx Stahl and Ava ScarfpinMartin County West
4Caitlin Jobe and Kaylie BumpMaple River
5Claire Langworthy and Kaita BolteMaple River
6Hayden O'Connor and Katelynn KennedyMartin County West

Click here to return to the main MSHSL Subsection 2A South Speech Tournament page

Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Dora FacundoMadelia
2Noah LippertMaple River
3Megan GwinMartin County West
4Oliver ThedensFairmont
5Jacalyn ReischlFairmont
6Destiny AlbertyLake Crystal-Wellcome-Memorial

Click here to return to the main MSHSL Subsection 2A South Speech Tournament page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Weston LoughmillerFairmont
2Dominick Lund-MayFairmont
3Andrew HaefnerFairmont
4Abigail ZupferMaple River

Click here to return to the main MSHSL Subsection 2A South Speech Tournament page

Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Eleanor HamletFairmont
2Ameya KomaragiriFairmont

Click here to return to the main MSHSL Subsection 2A South Speech Tournament page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Sam LangworthyMaple River
2Gabriel StriemerMartin County West
3Thomas HamletFairmont
4Gracia HeilleFairmont
5Tanner WooldridgeMaple River
6Nick WooldridgeMaple River

Click here to return to the main MSHSL Subsection 2A South Speech Tournament page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Martha PriceMaple River
2Lilly LavenFairmont
3Sydney BlomsterFairmont
4Ella KrahmerFairmont
5Aidan MoellerLake Crystal-Wellcome-Memorial

Click here to return to the main MSHSL Subsection 2A South Speech Tournament page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Abi PeymanFairmont
2Savannah RuizMaple River
3Will NiestrathFairmont
4Grace MoellerLake Crystal-Wellcome-Memorial
5Jacob FialaMartin County West

Click here to return to the main MSHSL Subsection 2A South Speech Tournament page

Poetry Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Faith HeilleFairmont
2Sierra AllenMaple River
3Marianna RinconBlue Earth Area
4Karlee ClairMadelia

Click here to return to the main MSHSL Subsection 2A South Speech Tournament page

Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Kaycie BrookensFairmont
2Selma Almodovarjackson county central
3Samantha ThatcherFairmont
4Hailey ParkerMadelia
5Lexi ArmstrongMadelia
6Kimberly MeislahnAlden-Conger

Click here to return to the main MSHSL Subsection 2A South Speech Tournament page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Annika WheelerFairmont
2Grace SimpsonFairmont
3Bryce ErtmanMaple River

Click here to return to the main MSHSL Subsection 2A South Speech Tournament page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2021 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
sw