Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Battle Mountain LIVE Tourney Fest & WSD - Event results

Click here to return to the main Battle Mountain LIVE Tourney Fest & WSD page

A-Combined Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Lucy AndersonBattle Mountain High School
2Jesus TrevinoDelta High School
3Kai ThayerBattle Mountain High School
4Alec BuchlerSteamboat Springs Sailors
5Mila StepanPalisade High School
6Jimena LopezBattle Mountain High School
Fin.Lynessa AsplundPalisade High School
Fin.Garrett CannonDelta High School
Fin.James HufmanDelta High School

Click here to return to the main Battle Mountain LIVE Tourney Fest & WSD page

A-Duo Creative Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Ashton Koch and Sharon VigilDelta High School
2Alex Hanna and Emma PoperSteamboat Springs Sailors
3Gavin Van Why and Phoebe Burt (n)Fruita Monument Wildcat Speech and Debate Team
4Brei Atchley and Cadence ButlerDelta High School
5Bodie LaCross and Nina NemcaninBattle Mountain High School
6Jenna Reece and Shayla CurtisDelta High School
Fin.Ana Asavei and Mia RandriaDelta High School
Fin.Clay Vigil and Silas HeaphyBattle Mountain High School
Fin.Coco Boock and Jazmine LopezBattle Mountain High School
Fin.Amber Abbott and Ashlynn MitchellDelta High School

Click here to return to the main Battle Mountain LIVE Tourney Fest & WSD page

A-Duo Value Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Jack Josef and Sean AsselinEagle Valley High School
2Lance Johnson and Morgan YeiserSteamboat Springs Sailors
3Annika Walla and Kennedy StephenPalisade High School
4Elizabeth Overy and Kathryn WilsonBattle Mountain High School
5Erik Enriquez and Kiera CrawfordCentral of Grand Junction
6Alvaro Marin Garcia and Colter SquiresEagle Valley High School
6Kiera Stephen and Maya McDanielPalisade High School
Fin.Emma Bergsten and Sadie HoilandEagle Valley High School
Fin.Cora Jordet and Molly McAdamsEagle Valley High School

Click here to return to the main Battle Mountain LIVE Tourney Fest & WSD page

A-Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Cassidy WellbaumBattle Mountain High School
2Ava PearsonPalisade High School
3Ava Pfaffendorf (n)Fruita Monument Wildcat Speech and Debate Team
4Rachel Park (n)Fruita Monument Wildcat Speech and Debate Team
5Sophie HuretSteamboat Springs Sailors
6Adriana BallaghCentral of Grand Junction
Fin.Matthew HoweEagle Valley High School

Click here to return to the main Battle Mountain LIVE Tourney Fest & WSD page

A-Poetry Intepretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Mars PoperSteamboat Springs Sailors
2Calvin ParrishBattle Mountain High School
3Elainna HemmingSteamboat Springs Sailors
4Rudy BoockBattle Mountain High School
5Piper ScherrBattle Mountain High School
6Amélie WildSteamboat Springs Sailors
Fin.Briseida ArteagaPalisade High School
Fin.B FeldmanEagle Valley High School

Click here to return to the main Battle Mountain LIVE Tourney Fest & WSD page

B-Combined Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Mya Dallman and Summer HillEagle Valley High School
2Bronte Nelson and Reese McCormickEagle Valley High School
3Ana Asavei and Mia RandriaDelta High School
4Linda HaynerDelta High School
5Ashton Koch and Sharon VigilDelta High School
6Amber Abbott and Ashlynn MitchellDelta High School
Fin.Bodie LaCrossBattle Mountain High School
Fin.Bode KirchnerBattle Mountain High School

Click here to return to the main Battle Mountain LIVE Tourney Fest & WSD page

B-Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Lance JohnsonSteamboat Springs Sailors
2Ava PearsonPalisade High School
3Lucy AndersonBattle Mountain High School
4Silas HeaphyBattle Mountain High School
5Aaron RodellEagle Valley High School
6Hanna HaleSteamboat Springs Sailors
Fin.EV ZarubaEagle Valley High School
Fin.Kiera StephenPalisade High School
Fin.Colter SquiresEagle Valley High School
Fin.Eli StephensDelta High School
Fin.Tristian LackeyDelta High School
Fin.Nicholas DaleBattle Mountain High School
Fin.Juliana StagnerDelta High School

Click here to return to the main Battle Mountain LIVE Tourney Fest & WSD page

B-Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Gabriella GallegosBattle Mountain High School
2Jessie SquiresEagle Valley High School
3Ryan LongBattle Mountain High School
4Charlotte TeuscherSteamboat Springs Sailors
5Teagan Meens (n)Fruita Monument Wildcat Speech and Debate Team
6Owen MurrayEagle Valley High School
Fin.Mila StepanPalisade High School
Fin.Lynessa AsplundPalisade High School
Fin.Coco BoockBattle Mountain High School
Fin.Danielle PopeEagle Valley High School
Fin.Jesus TrevinoDelta High School
Fin.Helen Gonzalez-FrancoDelta High School
Fin.Briseida ArteagaPalisade High School

Click here to return to the main Battle Mountain LIVE Tourney Fest & WSD page

B-Lincoln Douglas Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Alvaro Marin GarciaEagle Valley High School
2Erin CaseyCentral of Grand Junction
3Molly McAdamsEagle Valley High School
4Sean AsselinEagle Valley High School
5Hailey GiffordEagle Valley High School

Click here to return to the main Battle Mountain LIVE Tourney Fest & WSD page

B-Program Oral Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Gavin Van WhyFruita Monument Wildcat Speech and Debate Team
2Rebecca RiosBattle Mountain High School
3Jimena LopezBattle Mountain High School

Click here to return to the main Battle Mountain LIVE Tourney Fest & WSD page

B-Public Forum Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Justin Vargas and Sierra HillEagle Valley High School
2Erik Enriquez and Kiera CrawfordCentral of Grand Junction
3Jose Renteria and Nick ServeDelta High School
4Annika Walla and Maya McDanielPalisade High School
5Jackson Hindman and Rylee SharkeyEagle Valley High School
6Caitlin Cramer and Emma BergstenEagle Valley High School

Click here to return to the main Battle Mountain LIVE Tourney Fest & WSD page

World Schools Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Jose Renteria, Morgan Farmer and Nick ServeDelta High School
2Jackson Hindman, Justin Vargas, Rylee Sharkey and Sierra HillEagle Valley High School
3Ben Vito, Emma Ross, EV Zaruba and Hailey GiffordEagle Valley High School
4Gabriella Gallegos, Ilya Souvorin, Nicholas Dale, Rebecca Rios and Ryan LongBattle Mountain High School

Click here to return to the main Battle Mountain LIVE Tourney Fest & WSD page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2022 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
sw