Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Bloomington Middle School Tournament - Event results

Click here to return to the main Bloomington Middle School Tournament page

Broadcasting

PlaceCompetitor(s)Team
1Divya AriyurClay Middle School
2Ciara FoleySt. Jude (South Bend)
3Addy PalmerClay Middle School
4Abigail BonackerClay Middle School
5Ava BellWestfield Middle School Speech
6Rajeev SinghClay Middle School
Fin.Ava WatsonGreensburg Jr. High
Fin.Delaney CurtisWestfield Middle School Speech
Fin.Jacob TellezSt. Jude (South Bend)
Fin.Augie WuJackson Creek Middle School
Fin.Heath RentzellPerry Meridian Middle School
Fin.Grace NelsonStanley Clark School
Fin.Brian StoryStanley Clark School
Fin.Fynn PriceWestfield Middle School Speech

Click here to return to the main Bloomington Middle School Tournament page

Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Anna PruittStanley Clark School
2Melissa TanCanterbury
3Abigail WitkemperPerry Meridian Middle School
4Sophie BarrettWestfield Middle School Speech
5Harrison Gapinski CoonWestfield Middle School Speech
6Jack Liu and Kaitlyn QuanCreekside Middle
Fin.Randa AlbdairatJackson Creek Middle School
Fin.Emily MetzgerCenter for Inquiry
Fin.Jiin HurJackson Creek Middle School
Fin.Amanda HeckCanterbury
Fin.Noor AhmedWestfield Middle School Speech
Fin.Han YanJackson Creek Middle School
Fin.Edy Zhu and Ellie WangClay Middle School
Fin.Eliana VuyyuriJackson Creek Middle School
Fin.Stella HamJackson Creek Middle School
Fin.Daphne DienerBethany Christian MS
Fin.Graham HoffmanWestfield Middle School Speech
Fin.Andrew Lao and Henry GuoCreekside Middle
Fin.Adrian RossJackson Creek Middle School
Fin.Dhruvi Shah and Major HarrisWestfield Middle School Speech
Fin.Ibraheem MushtaqCanterbury
Fin.Kabir Goel and Tian ZhaoClay Middle School
Fin.Pengrui YangCreekside Middle
Fin.Andyson Shao and Oscar WangCreekside Middle
Fin.Oliver CunninghamCanterbury
Fin.Henry Lye and Izzie DulinWestfield Middle School Speech
Fin.Karli MillerBethany Christian MS
Fin.Benji Joseph and Vishnu AluriCanterbury
Fin.Luke MoyerBethany Christian MS
Fin.Jordan MintonPerry Meridian Middle School
Fin.Emma Kou and Ethan LiCreekside Middle
Fin.Sam EvansStanley Clark School

Click here to return to the main Bloomington Middle School Tournament page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Ellie WiltzJackson Creek Middle School
2Esme MoffatEVSC North Jr. High School
3Talia EdwardsWestfield Middle School Speech
4Vivek ApuriCanterbury
5Kaelynn DussiaPerry Meridian Middle School
6Arha KuretiCanterbury
Fin.Chloe MillerWestfield Middle School Speech
Fin.Liam DorseyClay Middle School
Fin.Dani MontgomeryWestfield Middle School Speech
Fin.Jiping LiuJackson Creek Middle School
Fin.Ethan ChengJackson Creek Middle School
Fin.Catherine DehmerWestfield Middle School Speech
Fin.Vanessa CoxWestfield Middle School Speech

Click here to return to the main Bloomington Middle School Tournament page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Ashley MerenessStanley Clark School
2Maya HillerSt. Jude (South Bend)
3Justine KlonnePerry Meridian Middle School

Click here to return to the main Bloomington Middle School Tournament page

Duo Interpretation (Memorized)

PlaceCompetitor(s)Team
1Cale Seymour and Nathan GrahamFishers Junior High School
2Anna Pruitt and Taylor HowellStanley Clark School
3Wangari Mwangi and Zoe BainFishers Junior High School

Click here to return to the main Bloomington Middle School Tournament page

Duo Interpretation (Scripted)

PlaceCompetitor(s)Team
1Edson Gonzalez-Garcia and Emily MetzgerCenter for Inquiry
2Leo Gillan and Robert SchmidStanley Clark School
3Keira Kinney and Willa KricheffStanley Clark School
4Anna Lerman and Aubrienne AbeleStanley Clark School
5Helena Acosta and Selin BilgicerStanley Clark School
6Ava Dillon and Hailey WalterSt. Jude (South Bend)
Fin.Cayley Wolferst and Madeline ShraderGreensburg Jr. High
Fin.Brenley Jameson and Emma HostettlerGreensburg Jr. High
Fin.Paxton Tidrick and Poyraz KilicStanley Clark School
Fin.Katherine Roemke and Macie MooreEVSC North Jr. High School
Fin.Lexiyne Harris and Xavier CassisGreensburg Jr. High
Fin.Aryana Ali and Zahara AliWestfield Middle School Speech
Fin.Ava Bell and Hannah PatersonWestfield Middle School Speech
Fin.Emma Peterson and Halle LachClay Middle School
Fin.Anirudh Ramjee and Sukhdev SinghFishers Junior High School
Fin.Erionna Davis and Niko LentWestfield Middle School Speech
Fin.Abeer Khan and Kshetra SingarapuFishers Junior High School

Click here to return to the main Bloomington Middle School Tournament page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Maisie RobinsonJackson Creek Middle School
2Ayushi TatiparthiFishers Junior High School
3Flannery ComanSt. Jude (South Bend)
4Marek SchoskerStanley Clark School
5Dakota MacklinJackson Creek Middle School
6Ezra SpiraStanley Clark School

Click here to return to the main Bloomington Middle School Tournament page

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Anoushka JenaClay Middle School
2Megan XiaClay Middle School
3Belle DavisClay Middle School
4Clarissa PetersClay Middle School
5Cooper MorganWestfield Middle School Speech
6Will HeckselWestfield Middle School Speech
Fin.Ja'Merria LoyalPerry Meridian Middle School
Fin.Matthew MayberryClay Middle School
Fin.Lexi BallWestfield Middle School Speech
Fin.Rohit KumarFishers Junior High School
Fin.Beau JudFishers Junior High School
Fin.Seth TannerWestfield Middle School Speech
Fin.Alaina NadeauClay Middle School
Fin.Jacob MolnarSt. Jude (South Bend)
Fin.Henrik HornerSt. Jude (South Bend)
Fin.Anthea EconomakisStanley Clark School
Fin.Justine KlonnePerry Meridian Middle School

Click here to return to the main Bloomington Middle School Tournament page

Oratorical Declamation

PlaceCompetitor(s)Team
1Mehreen BuchhStanley Clark School
2Hannah williamsClay Middle School
3Arya GoelClay Middle School
4Eowyn ComanSt. Jude (South Bend)
5Megan MunsonClay Middle School
6Sophia ElstonStanley Clark School
Fin.Ja'Merria LoyalPerry Meridian Middle School
Fin.Sanjana ChenchaiahFishers Junior High School
Fin.Olivia WuStanley Clark School
Fin.Benjamin HockerWestfield Middle School Speech

Click here to return to the main Bloomington Middle School Tournament page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Lia RickeWestfield Middle School Speech
2Katie BolducWestfield Middle School Speech
3Arha KuretiCanterbury
4Rebecca WagmanStanley Clark School
5Natalie ReynonClay Middle School
6Akshita MishraClay Middle School
Fin.Alexander YoungSt. Jude (South Bend)
Fin.Kamsi DiruStanley Clark School
Fin.Emmy WatsonWestfield Middle School Speech
Fin.Lyndsey ZamoraWestfield Middle School Speech
Fin.Albert LuStanley Clark School
Fin.Tatiana BoskovichClay Middle School
Fin.Elia LuClay Middle School
Fin.Willow LangfordWestfield Middle School Speech

Click here to return to the main Bloomington Middle School Tournament page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Holden ClarkSt. Jude (South Bend)
2Watipa MzembeStanley Clark School
3Malakai JacobsStanley Clark School
4Katherine RoemkeEVSC North Jr. High School
5Ellie BullockStanley Clark School
6Lyle HallStanley Clark School
Fin.Sam KelleyStanley Clark School
Fin.Emmy WatsonWestfield Middle School Speech
Fin.Sloane SampsonStanley Clark School
Fin.Jonathan DeSilva CorsonFishers Junior High School
Fin.Calajah MillerFishers Junior High School
Fin.Jenna SchmidtPerry Meridian Middle School

Click here to return to the main Bloomington Middle School Tournament page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Edson Gonzalez-GarciaCenter for Inquiry
2Michelle DewStanley Clark School
3Josh RheeStanley Clark School
4Emily MetzgerCenter for Inquiry
5Kareem BakiStanley Clark School
6Priya SinghFishers Junior High School
Fin.Sarah GilbertFishers Junior High School
Fin.Maitlyn SmithStanley Clark School
Fin.Sarah ConlonStanley Clark School
Fin.Macie MooreEVSC North Jr. High School
Fin.Hadley TeagueWestfield Middle School Speech

Click here to return to the main Bloomington Middle School Tournament page

United States Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Zoe BurgeiWestfield Middle School Speech
2Will YiJackson Creek Middle School
3Caleb HaneyWestfield Middle School Speech
4Anjali GabaStanley Clark School
5Arya GoelClay Middle School
6Randa AlbdairatJackson Creek Middle School
Fin.Izzy McCullochWestfield Middle School Speech
Fin.Owen DilleyWestfield Middle School Speech
Fin.Ananya YemmeClay Middle School
Fin.Henry LyeWestfield Middle School Speech

Click here to return to the main Bloomington Middle School Tournament page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2022 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
sw