Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Fridley Speech Invitational - Event results

Click here to return to the main Fridley Speech Invitational page

Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Nik BraggAnoka
2Connor LuskeyJordan High School
3Evan GoebelCambridge-Isanti
4Anna NordinFridley
5Koharu FergusonIrondale
6Grace SchillingAnoka
Fin.Hailey RehrauerBlaine High School

Click here to return to the main Fridley Speech Invitational page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Obelyn SmithSpring Lake Park
2Kay ArntsonJordan High School
3Vienna ParlinIrondale
4Faisa YusufFridley
5Alexi JohnsonAnoka
6Evan JohnsonDassel-Cokato High School
Fin.Mary StrohmayerMilaca

Click here to return to the main Fridley Speech Invitational page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Nick RichardFridley
2Emily HillFridley
3Logan DevoreJordan High School
4Nina EnglishAnoka
5Noah JacobsonMille Lacs
6Hartley BoundsJordan High School
Fin.Kailez CampbellSpring Lake Park

Click here to return to the main Fridley Speech Invitational page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Conner Tuman and Noah JaroszDassel-Cokato High School
2Ava Lowman and Leslie BleessCambridge-Isanti
3Autumn Pesek and Connor LuskeyJordan High School
4Isabel Chew and Shae RambergMaple Grove
5Erin Christoferson and Olliver StanleyAnoka
6Brennan Blake and Tyler GustafsonCambridge-Isanti
Fin.Laney Dickson and Noah BitzOgilvie

Click here to return to the main Fridley Speech Invitational page

Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Sophie KuetherColumbia Heights
2Pooja ShahBlaine High School
3Grace MorphewAnoka
4Natalie JansenIrondale
5Sapna SenthilBlaine High School
6Makayla HaugenJordan High School
Fin.Karly Daniels-CarlsonFridley

Click here to return to the main Fridley Speech Invitational page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Joseph MorphewAnoka
2Seth DeRushaMaple Grove
3Thomas MoranCambridge-Isanti
4Aidan WippichAnoka
5Andrew LadhaniMaple Grove
6Tyler SheretteJordan High School
Fin.Yahya KhalifOsseo Senior High

Click here to return to the main Fridley Speech Invitational page

Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Ryken FarrFridley
2Avery PetersJordan High School
3Alissa PermaulJordan High School
4Sophia AndersonChisago Lakes
5Camila FazFridley
6Cavin GevingCambridge-Isanti
Fin.Aya AliChamplin Park

Click here to return to the main Fridley Speech Invitational page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Lainey TruebenbachMilaca
2Andrew JaquesCambridge-Isanti
3Sean FaerberBlaine High School
4Beatrice CarterColumbia Heights
5Brennan BlakeCambridge-Isanti
6Savanna AyersFridley
Fin.Lindsey StreeflandJordan High School

Click here to return to the main Fridley Speech Invitational page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Talha RaoBlaine High School
2Kennedy DetermanAnoka
3Sophia MitchellAnoka
4Joseph MorphewAnoka
5Naomi SalzwedelJordan High School
6Brianna HendrenNorth Branch
Fin.Kara ConleyCambridge-Isanti

Click here to return to the main Fridley Speech Invitational page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Dylan TessmerDassel-Cokato High School
2Reesa VentereaIrondale
3Kamar SatiChamplin Park
4Phuong DoanBlaine High School
5Norah JudsonNorth Branch
6Alias BradfordAnoka
Fin.Madison LevertyJordan High School

Click here to return to the main Fridley Speech Invitational page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Sophie KuetherColumbia Heights
2Amina AhmedIrondale
3Marin RiddleFridley
4Seraphia SmithCambridge-Isanti
5Lizzy WahlChamplin Park
6Marissa RossowChisago Lakes
Fin.Sylvie MartinChisago Lakes

Click here to return to the main Fridley Speech Invitational page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Jessica WorkmanDassel-Cokato High School
2Helen RiddleFridley
3Jay JohnsonBlaine High School
4Anika WalkesDassel-Cokato High School
5Wyatt RasmussenBlaine High School
6Sophie FueryFridley
Fin.Jozie TerryCambridge-Isanti

Click here to return to the main Fridley Speech Invitational page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Dorian BurkeJordan High School
2Max BarndJordan High School
3Jenna AndersonCambridge-Isanti
4Derrik HoffChisago Lakes
5Inessa HillBlaine High School
6Dylan CardinalRush City
Fin.Aria ShoemakerMilaca

Click here to return to the main Fridley Speech Invitational page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2022 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
sw