Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

MSHSL Section 3A Subsection South - Event results

Click here to return to the main MSHSL Section 3A Subsection South page

Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Jocelyn HornAdrian
2Brianna KinsingerLuverne
3Virginia JensenWindom Area High School
4Kaycee HunterWindom Area High School
5Molli EricksonMontevideo
6Kaitlyn GoelzPipestone Area

Click here to return to the main MSHSL Section 3A Subsection South page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Gabe ThierAdrian
2Evan BuckinghamMontevideo
3Burke JohnsonLuverne
4Zander DuellmanMontevideo
5Grace PaulingMontevideo
6Maddy SchepelLuverne

Click here to return to the main MSHSL Section 3A Subsection South page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Harriet LohseWindom Area High School
2Ava VanNormanWindom Area High School
3Madison PurdinPipestone Area
4Hope WallacePipestone Area
5Maddie AlvstadWindom Area High School
6Jael Lopez GarciaEdgerton Public High School

Click here to return to the main MSHSL Section 3A Subsection South page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Andres Rodriguez Cerda and Lauren KellyWindom Area High School
2Alex Garcia and Eric Cendejas CaballeroWindom Area High School
3Ella Wilde and Vanessa GarciaWindom Area High School
4Emily Elston and Valerie SchutzWindom Area High School
5Isabelle George and Sam LehneLQPV
6Brooklynn Tyrrell and Grace OuelletteFulda

Click here to return to the main MSHSL Section 3A Subsection South page

Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Keegan SpittleFulda
2Brooklyn GoelzPipestone Area
3Hannah EthridgeFulda
4Benjamin BartschMt. Lake
5Gabriela SymensWindom Area High School
6Chloe OlivierPipestone Area

Click here to return to the main MSHSL Section 3A Subsection South page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Chance TunnissenLuverne
2Parker CarbonneauLuverne
3Zander CarbonneauLuverne
4Amaya HenryLQPV
5Colton PottratzPipestone Area

Click here to return to the main MSHSL Section 3A Subsection South page

Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Rylee AndersonLuverne
2Nora LouwagieLuverne
3Nicole ArevaloLuverne

Click here to return to the main MSHSL Section 3A Subsection South page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Jesús RojasAdrian
2Aaron RojasAdrian
3Luke ThorsonLuverne
4Elisabeth PhilayaMontevideo
5Owen MinetPipestone Area
6Perla Rios PerezWindom Area High School

Click here to return to the main MSHSL Section 3A Subsection South page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Anna Hedstromjackson county central
2Jessika TunnissenLuverne
3Justin Umansor-MejiaAdrian
4Ella SmithWindom Area High School
5Lizzy MulderLuverne

Click here to return to the main MSHSL Section 3A Subsection South page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Makenna McNamaraWindom Area High School
2Ashlyn AltmanWindom Area High School
3Kaylan DonchezWindom Area High School
4Logan ThooftPipestone Area
5Eli Hedstromjackson county central
6Roselynn HartshornLuverne
Fin.Joshua HornAdrian

Click here to return to the main MSHSL Section 3A Subsection South page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Chloe ShampWindom Area High School
2Nyah ViskerWindom Area High School
3Olivia Almodovarjackson county central
4Mia WenzelLuverne
5Johnnie FransenFulda

Click here to return to the main MSHSL Section 3A Subsection South page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Lili NielsenFulda
2Selma Almodovarjackson county central
3Gavin AschemanLQPV
4ZadieAnne JohnsonWindom Area High School

Click here to return to the main MSHSL Section 3A Subsection South page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Simon SpittleFulda
2Sarah Hedstromjackson county central
3Kaitlyn Van OtterlooEdgerton Public High School
4Thomas PhilayaMontevideo
5Ellie ChristophersonMontevideo

Click here to return to the main MSHSL Section 3A Subsection South page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2022 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
sw