Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

OHSSL State Finals - Event results

Click here to return to the main OHSSL State Finals page

2-Person Policy Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Estelle Shaya and James NielsonWooster
2Cael Jones and Tumas RackaitisJackson H.S.

Click here to return to the main OHSSL State Finals page

Declamation

PlaceCompetitor(s)Team
1Jacob GrantEdison
2Aleesha VaughnWooster
3Shivani KawSolon
4Kylie AnthonyAustintown-Fitch
5Anukriti TayalCenterville
6Jemima NwagabaraHowland

Click here to return to the main OHSSL State Finals page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Emily BrazierWadsworth
2Karlis LarsonHowland
3Eliahs SumpterGlenOak
4Amy JaggerStow
5Lennon RaderNiles McKinley
6Allison ThomasStow

Click here to return to the main OHSSL State Finals page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Adam Kyle and David WhiteColumbiana
2Ben Cervelloni and Joey KingChagrin Falls
3Amariah Fitch and Troy WaliszewskiSouth Range
4Paige Herbert and Sophia SmithColumbiana
5Evan Doan and Matt LorentzWooster
6Brendan Wang and Colton WangSolon

Click here to return to the main OHSSL State Finals page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Zachery BernatCanfield
2Zach HoltzGilmour Academy
3Jared ShapiroHawken School
4Max SchroeterHoover
5Taylor HeadrickHighland
6Cortland StoneColumbiana

Click here to return to the main OHSSL State Finals page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Jermaine BrackGlenOak
2Lauren KeyserStow
3Kate SibilaCanton Central Catholic
4Rishi MehtaMason
5Rohit RambhatlaSolon
6Anna SoryalKenston
Fin.Omair HasanSylvania Southview

Click here to return to the main OHSSL State Finals page

International Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Eli Abboud Jackson H.S.
2Vinay BodapatiSolon
3Clay OwensPerry
4Ananya KalahastiHathaway Brown
5Chinmay BakshiMason
6Dody ElnaasColumbiana
Fin.Carson MarkleyCanfield

Click here to return to the main OHSSL State Finals page

Lincoln-Douglas Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Omer AshrufUniversity School
2Andrew GilmoreUniversity School

Click here to return to the main OHSSL State Finals page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Ross KrantzHawken School
2Nupur Goel Gilmour Academy
3Rebekah BarnettWooster
4Maddy VesoulisNotre Dame Academy
5Ray FlanneryHighland
6Alvin MakoriWooster

Click here to return to the main OHSSL State Finals page

Program Oral Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Courtney OwensGahanna Lincoln
2Abby CatronHighland
3Destiny SparkmanPerry
4Emma RussellCenterville
5Angie BittarSylvania Southview
6JARED VLACOVSKYCanton Central Catholic

Click here to return to the main OHSSL State Finals page

Public Forum Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Akshat Chowksey and Will FrankelUniversity School
2Ahmad Amireh and Jihad EsmailLiberty H.S.

Click here to return to the main OHSSL State Finals page

Student Congress Final

PlaceCompetitor(s)Team
1Alex StonemanUrsuline
2Stephen ProchniakStow
3Luke QinSolon
4Richard SammartinoBoardman
5Isha LeleHathaway Brown
6Mariella StephensSolon

Click here to return to the main OHSSL State Finals page

United States Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Vishal SundaramSolon
2Michael VargoColumbiana
3Brian Ream Jackson H.S.
4Arjun ShanmugamJackson H.S.
5Adam HamdanJackson H.S.
6Evan GalloColumbiana
Fin.Nihar RamaMason

Click here to return to the main OHSSL State Finals page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2021 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
manage4