Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Granite Ridge Conference - Event results

Click here to return to the main Granite Ridge Conference page

Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Kristine KalthoffAlbany High School
2Karlyn DobmeierAlbany High School
3Brooklyn WeissLittle Falls
4Tristan GallusLittle Falls
5Seth WallsSt. Cloud Cathedral
6Alyssa OelmannBecker HS
Fin.Madelyn DerrSt. Cloud Cathedral
Fin.Teresa ZortmanZimmerman High School

Click here to return to the main Granite Ridge Conference page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Elise KloeppnerSt. Cloud Cathedral
2Haruka PadillaZimmerman High School
3Otto LeiderSt. Cloud Cathedral
4Maddi LundMilaca
5Michelle CrandallMilaca
6Matthew MeisterMilaca
Fin.Ben McLachlanAlbany High School
Fin.Leah SchwankeMilaca
Fin.Shailyn SolleZimmerman High School
Fin.Zoe FriedrichsAlbany High School

Click here to return to the main Granite Ridge Conference page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Kylie ApplenBecker HS
2Susan LeeBecker HS
3Hannah JonesLittle Falls
4McKenna SiegfriedSt. Cloud Cathedral
5Frank PotterBecker HS
6Paige KrausLittle Falls
Fin.Katherine LaingAlbany High School
Fin.Maddie KolbingerBecker HS
Fin.Hadleigh BaynesSt. Cloud Cathedral
Fin.Homa PeymanSt. Cloud Cathedral
Fin.Hannah RoseMilaca
Fin.Sarah HofmannLittle Falls
Fin.Kyra WilsonAlbany High School
Fin.Gloria KelashFoley High School

Click here to return to the main Granite Ridge Conference page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Finn Baynes and Sam RauppSt. Cloud Cathedral
2Adam Seitz and Tucker SchmollBecker HS
3Alec James and Aubrie VivantMilaca
4Ceci Galeano and Megan GuyZimmerman High School
5Ellie Hartung and Morgan VoshellMilaca
6Claire Hagen and Lauren YelleSt. Cloud Cathedral
Fin.Betsy Chandler and Josie MeyerSt. Cloud Cathedral
Fin.Brandy Pitzer and Brenna Korneck Albany High School

Click here to return to the main Granite Ridge Conference page

Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Jenaya GerrardMilaca
2Morgan RolphSt. Cloud Cathedral
3Hannah NelsonZimmerman High School
4Erin McKinleyLittle Falls
5Katherine OrbeckAlbany High School
6Emily WituckiLittle Falls
Fin.Alexis StudniskiAlbany High School
Fin.Breanna SchmidtAlbany High School

Click here to return to the main Granite Ridge Conference page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Micah RoetmanBecker HS
2Michelle JohnsonBecker HS
3Shane CorbettSt. Cloud Cathedral
4Sara KoltesAlbany High School
5Sergio MaldonadoMilaca
6Owen TalbergLittle Falls

Click here to return to the main Granite Ridge Conference page

Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Tricia CastroSt. Cloud Cathedral
2Kathleen ThompsonSt. Cloud Cathedral
3Raina SchmidtBecker HS
4Caylyn HansenLittle Falls

Click here to return to the main Granite Ridge Conference page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Celine SchoeneckerSt. Cloud Cathedral
2Lucy HawkinsSt. Cloud Cathedral
3Brooklyn BrownSt. Cloud Cathedral
4Kylee MageeLittle Falls
5Natalie FischerAlbany High School
6Emily OlsonAlbany High School
Fin.Michael JohannZimmerman High School
Fin.Josh FreemanZimmerman High School
Fin.Timothy SchultzZimmerman High School
Fin.Colin HeydmanSt. Cloud Cathedral
Fin.Jillian LeomMilaca
Fin.Lainey TruebenbachMilaca
Fin.Joey KirkZimmerman High School
Fin.Kaylin FischerAlbany High School
Fin.Michaela MergenAlbany High School
Fin.Lyle UrbanskiLittle Falls
Fin.Andrew HaugerMilaca

Click here to return to the main Granite Ridge Conference page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Elizabeth HamakSt. Cloud Cathedral
2Ava WeinreisSt. Cloud Cathedral
3Isaiah AndersonFoley High School
4Austin ClemenBecker HS
5Mayanne RobinsonFoley High School
6Eva WaltmanLittle Falls
Fin.Blitz Carlson Milaca
Fin.Jackson FerryMilaca
Fin.Kevin ZhengBecker HS
Fin.Myra KotschevarAlbany High School
Fin.Ekaterina MillerZimmerman High School

Click here to return to the main Granite Ridge Conference page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Edward BakkoFoley High School
2Franny Buturian LarsonMilaca
3Kateri FischerSt. Cloud Cathedral
4Cheresa BouleyZimmerman High School
5Lauren BalounBecker HS

Click here to return to the main Granite Ridge Conference page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Maeve MileySt. Cloud Cathedral
2Angela MergenAlbany High School
3Corinna BroseLittle Falls
4Meg FrenchMilaca
5Madi FergusonMilaca
6Ella NettestadBecker HS
Fin.Carrie SowadaSt. Cloud Cathedral
Fin.McKenzie BerglundMilaca
Fin.Erin JuhlAlbany High School

Click here to return to the main Granite Ridge Conference page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Emily LiddellLittle Falls
2Alexis CorriganLittle Falls
3Bella PettitBecker HS
4Aria WebsterBecker HS
5Luca HansonBecker HS
6Abbie HalvorsonBecker HS
Fin.Kelsey MillerZimmerman High School
Fin.Abby HauglandZimmerman High School

Click here to return to the main Granite Ridge Conference page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Andrea ThyenSt. Cloud Cathedral
2Lucy ThelenAlbany High School
3Lauren AndersonZimmerman High School
4Cole CarbertZimmerman High School
5JJ PffeiferSt. Cloud Cathedral
6Nicole PachanAlbany High School
Fin.Nick RoehlBecker HS
Fin.Destiny McConnellMilaca
Fin.Toby ZortmanZimmerman High School
Fin.Damien SchrubbeAlbany High School

Click here to return to the main Granite Ridge Conference page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2021 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
manage4