Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

OSDA State Finals - Event results

Click here to return to the main OSDA State Finals page

2-Person Policy Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Isaac Abrego and Nick LoewPerry
2Colin Moon and Sam NaracruzeSt. Ignatius

Click here to return to the main OSDA State Finals page

Congressional Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Emma SedlakHawken School
2Drake DuRevere HS
3Sanchita Chandran DuplicateRevere HS
4Julie Bray Gahanna Lincoln
5Amar VyasHawken School
6Jon BurkartWhitmer
Fin.Jack BukovnikHawken School
Fin.Liberty OliverVermilion
Fin.Claire JimmersonRevere HS
Fin.Benjamin CampbellCenterville
Fin.Drew PolitoSt. Ignatius
Fin.Mitchell HeroldMedina
Fin.Cassandra BerlinHawken School
Fin.Nick CaraballoSolon
Fin.Jessica ChangHathaway Brown
Fin.Charlotte MayerOttawa Hills High School

Click here to return to the main OSDA State Finals page

Declamation

PlaceCompetitor(s)Team
1Amaan OmerSylvania Southview
2Lyndsay RenoufSouth Range
3Chandni PeddannaCenterville
4Nilima PatelSolon
5Teeba MarloweGilmour Academy
6Anthony AlandtKenston

Click here to return to the main OSDA State Finals page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Megan TangSolon
2Seth RendonSolon
3Colin O'ConnorGlenOak
4Quinlan ShellPerry
5Katy GardunoStow
6Brenna Sincaglia Chagrin Falls

Click here to return to the main OSDA State Finals page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Eli Shall and Mikey KingChagrin Falls
2Yovani Martinez and Zachary WilsonNiles McKinley
3Angie Globokar and Gia GlobokarJackson H.S.
4John Tasseff and Tim TasseffPerry
5Kierra Kimble and Sarah McCaulleyPerry
6Nathan Hill and Ryan HillChagrin Falls

Click here to return to the main OSDA State Finals page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Robert SniderChagrin Falls
2Brianna SwinfordTusky Valley HS
3Madison BoldenSolon
4Kaleigh CeciCanfield
5Gavin MillardLouisville
6Nandana AhujaSolon

Click here to return to the main OSDA State Finals page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Brooklyn FocklerTusky Valley HS
2Bryn SavidgeWooster
3Mollie EdmondsonGilmour Academy
4Bre ReidlPerry
5Vaughn JoaquinHoover
6Ben GregoryJackson H.S.

Click here to return to the main OSDA State Finals page

International Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Molly XiaoHawken School
2Alex MassaHoover
3Harrison LaHaieHoover
4Pranav NagajothiJackson H.S.
5Sam LiHawken School
6Pinak ChitnisSolon
Fin.Luke LundayBeavercreek

Click here to return to the main OSDA State Finals page

Lincoln-Douglas Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Clare AbboudJackson H.S.
2Rand SingerChagrin Falls

Click here to return to the main OSDA State Finals page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Johnna BlystoneAustintown-Fitch
2Norah LiMaumee Valley Country Day
3King WeatherspoonHawken School
4Garret TraversBrecksville Broadview Heights
5Katie ShortMason
6Alyssa McGrawPerry

Click here to return to the main OSDA State Finals page

Program Oral Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Christian FitchSouth Range
2Stuart CoursonWooster
3Megan WiserSolon
4Jessie ThomasSouth Range
5Jordyn TaylorWhitmer
6Noah HarmanWauseon

Click here to return to the main OSDA State Finals page

Public Forum Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Maggie Mills and Sasha Haines Chagrin Falls
2Claire Foltz and Maggie JuarezGlenOak

Click here to return to the main OSDA State Finals page

United States Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Adam HamdanJackson H.S.
2Evan BuckHighland
3Krisha SanakaHawken School
4Chad BrechbuhlerGlenOak
5Matthew ViscoJackson H.S.
6Alishaan AliMason

Click here to return to the main OSDA State Finals page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2021 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
manage4