Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Hancock County Invitational Speech Tournament - Event results

Click here to return to the main Hancock County Invitational Speech Tournament page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Olivia HauserNotre Dame Academy
2Carra GilsonNotre Dame Academy
3Britney McIntoshLiberty-Benton
4Taylor HallNapoleon
5Donald CorlettMarburn Academy
6Molly PickettLiberty-Benton
Fin.Molly ZeimkowiczNotre Dame Academy

Click here to return to the main Hancock County Invitational Speech Tournament page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Alexa Urbanski and Ashley UrbanskiNotre Dame Academy
2Calla Gilson and Hannah RemingtonNotre Dame Academy
3Allison Keane and Stephanie SimNotre Dame Academy
4Autumn Grames and Jenni HoltzNotre Dame Academy
5Claire Coder and Troy FinchSylvania Southview
6Camille bratton and Maddie SuggNotre Dame Academy

Click here to return to the main Hancock County Invitational Speech Tournament page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Alexander Zerby Maumee Valley Country Day
2Emily CurrierNotre Dame Academy
3Rachel PerzynskiNotre Dame Academy
4Connor HarringtonSylvania Southview
5Youseff BaadarSylvania Southview
6Kim EggebrechtNapoleon
Fin.Deena ZuckerMaumee Valley Country Day
Fin.Victor ParedesMaumee Valley Country Day
Fin.Josh SolisArlington High School
Fin.Leah Hetrick Notre Dame Academy
Fin.Naomi KolovichNotre Dame Academy
Fin.Cassidy TaylorLiberty-Benton

Click here to return to the main Hancock County Invitational Speech Tournament page

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Clement DupuySylvania Southview
2Najeeb AhmedPerrysburg
3Sherrel McLaffertyNapoleon
4Andrew SironkoPerrysburg
5Sam CottlePerrysburg
6Anna MillsNotre Dame Academy
Fin.Gabi MuldaurNotre Dame Academy
Fin.Federico ResÚndizPerrysburg
Fin.Blake AltmanNapoleon
Fin.Ryan VorstLiberty-Benton
Fin.Michelle KaiserBishop-Ready
Fin.Brad RobertsMarburn Academy
Fin.Becky SharrerLiberty-Benton
Fin.Brandon OwensOlentangy
Fin.Nora LongNotre Dame Academy
Fin.Abbie DunphyNotre Dame Academy
Fin.Anna CollignonBishop-Ready
Fin.KC StowerLiberty-Benton
Fin.Becca CameronNapoleon
Fin.Tyler RathmanPerrysburg
Fin.Claire CoderSylvania Southview
Fin.Austin DukesLiberty-Benton

Click here to return to the main Hancock County Invitational Speech Tournament page

International Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Najeeb AhmedPerrysburg
2Andrew SironkoPerrysburg
3Michael GerberPerrysburg
4Emma BakerMaumee Valley Country Day

Click here to return to the main Hancock County Invitational Speech Tournament page

Lincoln Douglas Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Hunter BaehrenSylvania Southview
2Joanna PengSylvania Southview
3Paul FisherSylvania Southview
4Gabrielle HymelNotre Dame Academy
5Lisa MayMount Vernon
6Rona JiangSylvania Southview
Fin.Kazune PaxSylvania Southview
Fin.Toby BaumannMount Vernon
Fin.Anna GerhardingerNotre Dame Academy
Fin.Olivia DillonMount Vernon

Click here to return to the main Hancock County Invitational Speech Tournament page

Oratorical Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1McKenna KulishNotre Dame Academy
2Megan ThebesNotre Dame Academy
3SArah GardnerNotre Dame Academy
4Jared MurrayNapoleon
5Hannah RineNotre Dame Academy
6Kinnis WilsonPerrysburg
Fin.Kait MeeceNapoleon
Fin.Chris BehrendtPerrysburg
Fin.Morgan JonesNotre Dame Academy
Fin.Meghan KozalNotre Dame Academy
Fin.Mariah MooreLiberty-Benton
Fin.Blake BaldwinNapoleon
Fin.Caryn BartholomewNotre Dame Academy
Fin.Natasha FoleyNotre Dame Academy
Fin.Corey KanableLiberty-Benton
Fin.Brooke LoganNapoleon
Fin.Ben AsebrookeMarburn Academy
Fin.Hannah EdingerMarburn Academy

Click here to return to the main Hancock County Invitational Speech Tournament page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Hannah RandolphNotre Dame Academy
2Alyse KrauszNotre Dame Academy
3Karleigh StichertMount Vernon
4Abigail StevensonNapoleon
5Zach IbarraPerrysburg
6Omar GadSylvania Southview
Fin.Ali Rose HotzNotre Dame Academy
Fin.Zowe HamizidahNotre Dame Academy
Fin.Bryant IsbisterMarburn Academy
Fin.Muhammad GheithMarburn Academy

Click here to return to the main Hancock County Invitational Speech Tournament page

Prose/Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Madeline KaplanNotre Dame Academy
2Rachel DumkePerrysburg
3Megan BeechNapoleon
4Natalie SteppBishop-Ready
5Julia TeggeNotre Dame Academy
6Breanna LudemanNapoleon
Fin.Schuyler Stupica Notre Dame Academy
Fin.Erin JohnsNotre Dame Academy
Fin.Ashley TeowSylvania Southview
Fin.Olivia ParedesMaumee Valley Country Day
Fin.Amanda DunnLiberty-Benton
Fin.Jillian FournierNotre Dame Academy
Fin.Darianne PlottsNapoleon
Fin.Vanessa StoiberNotre Dame Academy
Fin.Llily KaplanNotre Dame Academy
Fin.Haley HowardLiberty-Benton
Fin.Lizzy JonesLiberty-Benton
Fin.Ashleigh CarpenterLiberty-Benton
Fin.Annie TalmadgeLiberty-Benton
Fin.Katie HyreLiberty-Benton
Fin.Abby McGoughLiberty-Benton
Fin.Anastacia LiuMaumee Valley Country Day
Fin.Audri BartonMarburn Academy

Click here to return to the main Hancock County Invitational Speech Tournament page

Public Forum Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Christopher Ellis and Sam ChangSylvania Southview
2Lindsey Studebaker and Sarah BertschyMount Vernon
3John Burchfield and Shaleen GoelSylvania Southview
4Najeeb Memon and Ryan Kelly Olentangy
5Alex Estrel and Lance LuSylvania Southview
6Adam Klepzig and Niket ParikhSylvania Southview
Fin.Hunter Orr and Tori HallMount Vernon
Fin.Logan Sander and Samantha HuhnSylvania Southview
Fin.Achal Fernando-Peiris and Stephen RoweMount Vernon
Fin.Eric Zhu and Michael BurchfieldSylvania Southview
Fin.Conor Croswell and Jimmy ClineMount Vernon
Fin.Elizabeth Bancroft and Stephanie LanczNotre Dame Academy

Click here to return to the main Hancock County Invitational Speech Tournament page

United States Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Adam FleischerOlentangy
2Brittany ErowMount Vernon
3William NeedlemanMarburn Academy
4Jacob MillerMount Vernon
5Barbara WellsMount Vernon

Click here to return to the main Hancock County Invitational Speech Tournament page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2023 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
ND15 DI15