Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Signature Invitational - Event results

Click here to return to the main Signature Invitational page

Broadcasting

PlaceCompetitor(s)Team
1Dawson Blankenbuehler-LeeSignature School
2Mallory KempfEvansville Mater Dei High School
3Jason CaiSignature School
4Margaret JanneyCastle High School
5Oliver GriffinFJ Reitz
6Savannah PaceEvansville North

Click here to return to the main Signature Invitational page

Declamation

PlaceCompetitor(s)Team
1Annabelle BarsumianCastle High School
2Lorelei TaylorCastle High School
3Isaac Chapman-WhiteheadCastle High School
4Robert HughesEvansville North
5Jason CaiSignature School

Click here to return to the main Signature Invitational page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Umar WaseemSignature School
2Hannah BauerEvansville Memorial High School
3Aparna Kudiyirikkal AnilSignature School
4Josh FenwickEvansville Mater Dei High School
4Tru NaumovitzEvansville Memorial High School
6Archit MauryaSignature School

Click here to return to the main Signature Invitational page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Naina MuvvaSignature School
2Lorelei TaylorCastle High School
3Amanda VollmerEvansville Memorial High School
4Adalyn WilkinsonEvansville Mater Dei High School
5Blake HershbergerEvansville Memorial High School
6Shriya NarayaEvansville Day School

Click here to return to the main Signature Invitational page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Haley Scheu and Hannah MartinFJ Reitz
2Blake Hershberger and Jackson MemmerEvansville Memorial High School
3Madison Schmitz and Rahi KumbarSignature School
4Lily Sigler and Sarah TapalSignature School
5Maddie Wintner and Trista BrowningEvansville Day School
6Anabelle Childress and Lauren ClarkDaviess County High School

Click here to return to the main Signature Invitational page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Emma AdamsFJ Reitz
2Clara FolzFJ Reitz
3Emma PayneEvansville Memorial High School
4Daisy TitzerCastle High School
5Sydney WintersEvansville Memorial High School
6Owen FrakesDaviess County High School

Click here to return to the main Signature Invitational page

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Emma AdamsFJ Reitz
2Chris SermersheimEvansville Memorial High School
3Wes BlalockSignature School
4Maggie RabenEvansville Memorial High School
5Quinn FranklinSignature School
6Steven LasherEvansville Memorial High School
6Aarushi SinghSignature School

Click here to return to the main Signature Invitational page

Informative Speech

PlaceCompetitor(s)Team
1Micah SagarDaviess County High School
2Mallory KempfEvansville Mater Dei High School
3Evie WuSignature School
4Brielle KramerFJ Reitz
5Charitha MandhaSignature School
6Annika MelchiorsCastle High School

Click here to return to the main Signature Invitational page

International Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Elias BeardmoreEvansville Memorial High School
2Jack DouglasEvansville Memorial High School
2Emma SalleeSignature School
4Ray GuptaCastle High School
5Sarah TapalSignature School

Click here to return to the main Signature Invitational page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Beth NewcombDaviess County High School
2Nitya SharmaCastle High School
3Jillian ClodfelterSignature School
4Robert HughesEvansville North
5Jack SchnarrEvansville Memorial High School

Click here to return to the main Signature Invitational page

Original Performance (Single/Duo)

PlaceCompetitor(s)Team
1Clara Folz and Lily HeckertFJ Reitz
2Sophie RodionovaSignature School
2Briley Walker and Emmalyn PellSignature School
4Jenna Stobaugh and Olivia JarboeEvansville Memorial High School
5Carlie Deeg and Katelyn EvansEvansville Memorial High School
6Nova CaseyEvansville Central

Click here to return to the main Signature Invitational page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Bella WarrenSignature School
2Corinne CooleyEvansville Memorial High School
3Juliana GreaneySignature School
4Grace BlondinEvansville Day School
5Karley MannFJ Reitz
6Ruth ValadaresSignature School

Click here to return to the main Signature Invitational page

Program Oral Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Kaylee KramerSignature School
2Mariella BarsumianCastle High School
3Katie KennyDaviess County High School

Click here to return to the main Signature Invitational page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Ella UtleyEvansville Mater Dei High School
2Lillian HogueEvansville Memorial High School
3Raynah TylerCastle High School
4Annabelle ThebyEvansville Memorial High School
5Nathan FosterEvansville Day School
6Alison BeckerCastle High School
6Sam PfenderSignature School

Click here to return to the main Signature Invitational page

United States Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Katelyn FehrenbacherEvansville Memorial High School
2Caden EstesSignature School
3Matteo CirignanoEvansville Memorial High School
4Trynidie ArmstrongCastle High School
5Sofie KepplerSignature School

Click here to return to the main Signature Invitational page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2024 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
ND06 DI42