Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

MSHSL Section 5A Subsection East - Event results

Click here to return to the main MSHSL Section 5A Subsection East page

Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Drew PundsackMelrose
2Ella ErdmannMelrose
3Finley PotthoffSt. Cloud Cathedral
4Jonathan BotelloMelrose
5Summer SchaeferMelrose
6Liberty MosmanAlbany High School
Fin.Nathan VoigtSt. Cloud Cathedral
Fin.CJ DeRayMilaca
Fin.Ava LongMilaca

Click here to return to the main MSHSL Section 5A Subsection East page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Mary StrohmayerMilaca
2Aidan KluempkeMelrose
3Abigail StephensAlbany High School
4Alex MoschoMelrose
5Liem BublitzMelrose

Click here to return to the main MSHSL Section 5A Subsection East page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Autumn OevermannMelrose
2Hope AronsonAlbany High School
3Nolan MurphyFoley High School
4Gloria KelashFoley High School
5Lydia ProutMelrose
6Phoenix WeberFoley High School
Fin.Shelby HeacockMilaca
Fin.Fee BrandesPierz
Fin.Taven LombardFoley High School
Fin.Marydiana BarraganMelrose
Fin.Lydia MalchowMelrose

Click here to return to the main MSHSL Section 5A Subsection East page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Nate Moga and Stella HagenRoyalton
2Ava Borgerding and Grace KreuzerAlbany High School
3Ben Novak and Colten CimenskiRoyalton
4Eli Shoemaker and Shyla KnudsonMilaca
5Laurel Clemons-Virnig and Lexie ThomasPierz
6Alex Stang and Junah RudolphFoley High School
Fin.Molly Piernock and Morgan CalvertSt. Cloud Cathedral

Click here to return to the main MSHSL Section 5A Subsection East page

Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Emily SandMelrose
2Anessa RedepenningMelrose
3Brigit WuolleAlbany High School
4Naomi HartMilaca
5Gabrielle GoebelMelrose
6Rebecca WelleMelrose
Fin.Olivia BirnbaumMilaca

Click here to return to the main MSHSL Section 5A Subsection East page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Teague DushaMelrose
2Ramona Lurken-TvrdikMelrose

Click here to return to the main MSHSL Section 5A Subsection East page

Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Makayla ZirbesMelrose
2Aria HammondMelrose
3Brooklynn McChesneyMelrose
4Caraline BraunMelrose
5Adreanna KaasMilaca

Click here to return to the main MSHSL Section 5A Subsection East page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Max VetterFoley High School
2Kaylee ImholteAlbany High School
3Marla O'BrienSt. Cloud Cathedral
4William RedepenningMelrose
5Dan VuSt. Cloud Cathedral
6Kendall HeydmanSt. Cloud Cathedral
Fin.Isaiah GilkMelrose
Fin.Lorelei ChristmanAlbany High School
Fin.Maggie SchneiderFoley High School
Fin.Sophia BellicotSt. Cloud Cathedral
Fin.Mackenzie ZiemkeFoley High School
Fin.Kaylin FischerAlbany High School
Fin.Abigail KoltesMelrose
Fin.Timmy SteinerPierz

Click here to return to the main MSHSL Section 5A Subsection East page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Amelia BrowerMelrose
2Elsi HalvorsonAlbany High School
3Jaydin NelsonMilaca
4Abby HerkenhoffMelrose
5Emily EttelMelrose

Click here to return to the main MSHSL Section 5A Subsection East page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Andrew TraegerMelrose
2Brooke RuoffMelrose
3Alexandra BraunMilaca
4Ann HanauskaAlbany High School

Click here to return to the main MSHSL Section 5A Subsection East page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Meadow SchaeferMelrose
2Hailey DobisRoyalton
3Katie WalkerMilaca
4Makena WillenbringAlbany High School
5Payton StanglPierz
6Hailey HammondMelrose

Click here to return to the main MSHSL Section 5A Subsection East page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Michaela BuerskenAlbany High School
2Lucia Borrego LorenzoMelrose
3Sarah StrohmayerMilaca
4Asher UtschMelrose
5Eva NeuhartMilaca
6Ella LongworthFoley High School

Click here to return to the main MSHSL Section 5A Subsection East page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Mouna ToureRoyalton
2Zoe HoeschenMelrose
3Logan SchadMelrose
4Jada RauschMelrose
5Lance NathanAlbany High School
6Taylor KilanowskiAlbany High School
Fin.Eleanor PicheMelrose
Fin.John StrohmayerMilaca

Click here to return to the main MSHSL Section 5A Subsection East page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2024 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
ND15 DI15