Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

William Young Speech Invitational at Plymouth - Event results

Click here to return to the main William Young Speech Invitational at Plymouth page

Broadcasting

PlaceCompetitor(s)Team
1Layla MooradianChesterton
2Anna TaylorConcord
3Haley PatonPlymouth
4Sommer McClellanPlymouth
5Mindy BauerCulver Academies
6Rachel BroadusFishers

Click here to return to the main William Young Speech Invitational at Plymouth page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Tina NguyenFishers
2Linda GongPenn
3natalie JacobsFishers
4Gage PynaertPlymouth
5Sawyer HallasChesterton
6Jake CroninFishers

Click here to return to the main William Young Speech Invitational at Plymouth page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1April BowenPlymouth
2Andrew HoganChesterton
3Tatiana PadillaMunster High School
4Staja JonesBen Davis Speech
5Jennifer KattaliaChesterton
6Jessica ClevelandPlymouth

Click here to return to the main William Young Speech Invitational at Plymouth page

Duo Interpretation (Memorized)

PlaceCompetitor(s)Team
1Lincoln Clauss and Sami WhiteFishers
2Bess Fary and Megan MillerMunster High School
3Julie Conrad and Justin DickensFishers
4Colin Krummel and Sean KlingerFishers
5David Watts and Zach SuggsMunster High School
6Dominic Oletti and Jeremy StarkweatherPenn

Click here to return to the main William Young Speech Invitational at Plymouth page

Duo Interpretation (Scripted)

PlaceCompetitor(s)Team
1Gabby Wells and Lauren EngelbrechtCulver Academies
2Brittany Davis and Shaquoan KelleyBen Davis Speech
3Kayla Brown and Mecole CraytonBen Davis Speech
4Cassie Gaines and Olivia HilliardPlymouth
5Emily Hernandez and Emma MontgomeryCulver Academies
6Cassidy Schwartz and Talia KotzMunster High School

Click here to return to the main William Young Speech Invitational at Plymouth page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Rohan ChatterjeeMunster High School
2Kaylee OatesChesterton
3Caroline KoenigValparaiso Speech
4DANIEL AZARValparaiso Speech
5ERIN WALSHCulver Academies
6Todd NewtonCulver Academies

Click here to return to the main William Young Speech Invitational at Plymouth page

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Michaila NatePlymouth
2Kelsey ShafferPlymouth
3Johnny LoweryBen Davis Speech
4Eric DreischerfChesterton
5Kegen FergusonBen Davis Speech
6Kristin BillingsBen Davis Speech

Click here to return to the main William Young Speech Invitational at Plymouth page

International Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Eric EhizokhaleBen Davis Speech
2Karla FernandezBen Davis Speech
3Kylee RippyPlymouth
4Spencer GordonChesterton
5Kristin BillingsBen Davis Speech
6Ismael AldaveSouth Side

Click here to return to the main William Young Speech Invitational at Plymouth page

Oratorical Declamation

PlaceCompetitor(s)Team
1Pauline DagaasPlymouth
2Mikaela MeyerChesterton
3Jennifer KattaliaChesterton
4ALEX DINGCulver Academies
5Rachel CorradinMunster High School
6Erin LuckCulver Academies

Click here to return to the main William Young Speech Invitational at Plymouth page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1William GreenlawMunster High School
2Alison RebaMunster High School
3Frank BonnerBen Davis Speech
4Sarah SimonValparaiso Speech
5Lena BarajasValparaiso Speech
6Eli LavenderCulver Academies

Click here to return to the main William Young Speech Invitational at Plymouth page

Original Performance

PlaceCompetitor(s)Team
1Kiera QuealyChesterton
2Sean MooreBen Davis Speech
3Josh Roman/Helena JancosekMunster High School
4Samantha ReadChesterton
5Trevin RundFishers
6A.C. BetekhtinCulver Academies

Click here to return to the main William Young Speech Invitational at Plymouth page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Christie GorkaPlymouth
2Gabby WellsCulver Academies
3Ashton MorrowPlymouth
4Nia ClarkMunster High School
5Gracie GilbertsonPlymouth
6Alaina PageBen Davis Speech

Click here to return to the main William Young Speech Invitational at Plymouth page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1JASMINE SOLOLACulver Academies
2London BoromMunster High School
3Pauline DagaasPlymouth
4DAI QUAN KINGCulver Academies
5Olivia HilliardPlymouth
6Hailey EstesMunster High School

Click here to return to the main William Young Speech Invitational at Plymouth page

United States Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Emma HongMunster High School
2Jeremy StoutMunster High School
3Ricky ButtonBen Davis Speech
4Kegen FergusonBen Davis Speech
5Jordan BergerCulver Academies
6Vera KotlyarFishers

Click here to return to the main William Young Speech Invitational at Plymouth page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2024 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
ND08 DI102