Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Onamia Speech Tournament - Event results

Click here to return to the main Onamia Speech Tournament page

Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Kyra HoffmanOgilvie
2Anika JylkaPine City
3Magaly Ruiz-BarriosFridley
4Erik HillFridley
5Austin FarrellFridley

Click here to return to the main Onamia Speech Tournament page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Miaya VolkmanNorth Branch
2Gracelyn SchmidtFridley
3Blake BeliveauZimmerman High School
4Ashlynn HauthZimmerman High School
5Josh ZelenyZimmerman High School
6Mackenzie SevcikZimmerman High School

Click here to return to the main Onamia Speech Tournament page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Cassady CallahanFridley
2Taylor SteltenZimmerman High School
3Ceci GaleanoZimmerman High School
4Ariana AndersonFridley
5Svea CarlsonMille Lacs
6Laney DicksonOgilvie
Fin.Emily HillFridley

Click here to return to the main Onamia Speech Tournament page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Devika Ramnarine and Priya RanaFridley
2Maddie Dutcher and Shelby PlankHinckley Finlayson

Click here to return to the main Onamia Speech Tournament page

Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Lulu SchirmacherFridley
2Olivia MelbyNorth Branch
3Matthew MastersonHinckley Finlayson
4Abigail BartelOgilvie
5Emily MarshallOgilvie
6Karly Daniels-CarlsonFridley
Fin.Abriana TalbergRush City
Fin.Dru HurdNorth Branch
Fin.Palak BhaktaFridley
Fin.Michael JensenFridley

Click here to return to the main Onamia Speech Tournament page

Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Ryken FarrFridley
2Dylan BeaverNorth Branch
3McAlvin JuasemaiFridley
4Norabelle KozickyFridley

Click here to return to the main Onamia Speech Tournament page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Ashland PaulRush City
2Joey KirkZimmerman High School
3Maxx PattersonMille Lacs
4Savanna AyersFridley
5Liam CallahanFridley
6Cordell VogelOgilvie
Fin.Daniel DutcherHinckley Finlayson
Fin.Chelsea BeaverZimmerman High School
Fin.Tobias MaloneNorth Branch
Fin.Derrick RobleyZimmerman High School

Click here to return to the main Onamia Speech Tournament page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Icelynn HainesOgilvie
2Brianna HendrenNorth Branch
3Kelly SteeleNorth Branch
4Alyssa AlexanderHinckley Finlayson
5Lucie CihakOgilvie

Click here to return to the main Onamia Speech Tournament page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Norah JudsonNorth Branch
2Abby SchulteNorth Branch
3Cale NewmanNorth Branch
4Montgomery PontoOgilvie

Click here to return to the main Onamia Speech Tournament page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Marin RiddleFridley
2Noah JacobsonMille Lacs
3Camila FazFridley
4Jessi PayanFridley
5Kendra VogelOgilvie
6Gigi McGovernNorth Branch
Fin.Brianna JeffersZimmerman High School

Click here to return to the main Onamia Speech Tournament page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Helen RiddleFridley
2Noah BitzOgilvie
3Akshay RaiFridley
4Madeline BrooksNorth Branch
5Lily OylerMille Lacs

Click here to return to the main Onamia Speech Tournament page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Lauren SmartMille Lacs
2Andy HillFridley
3Jennifer DicksonMille Lacs

Click here to return to the main Onamia Speech Tournament page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2021 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
sw