Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Loquacious Laker - Event results

Click here to return to the main Loquacious Laker page

Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Dani LaVine GunningHawley
2Lillian NelsonFosston/Bagley Speech Team
3London HoffertBreckenridge High School
4Zoe JacobsenDilworth-Glyndon-Felton
5Anabelle WattenhoferUNC
6Addy TuttleUnderwood
Fin.Ivan LuckowCrookston
Fin.ZoeJayne YliniemiUNC
Fin.Easton GilbertsonFosston/Bagley Speech Team
Fin.Nyssa Feather-KaumansPark Rapids
Fin.Elizabeth PowellDilworth-Glyndon-Felton
Fin.Alex poppeVerndale Speech Team
Fin.Noelle TrowbridgeDetroit Lakes
Fin.Harrison RognessFergus Falls
Fin.Chrissy HoferUNC
Fin.Maiya KodadekHenning HS
Fin.Ivry DeckerPark Rapids

Click here to return to the main Loquacious Laker page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Gavin KlagesHawley
2Maggie HeikesFergus Falls
3Mason HoytUnderwood
4Isaac GiffordDilworth-Glyndon-Felton
5Aiden ShernFergus Falls
6Aubrey LambertDilworth-Glyndon-Felton
Fin.Harrison RognessFergus Falls
Fin.Chelsea StoweDetroit Lakes
Fin.Stew ZottoloDetroit Lakes
Fin.Hayz HansonRed Lake County
Fin.Sam OvermoeHawley
Fin.Mia ShawVerndale Speech Team
Fin.London HoffertBreckenridge High School
Fin.Luke DavisUNC
Fin.Chance GreenwaldtHenning HS
Fin.Julian JimenezDetroit Lakes

Click here to return to the main Loquacious Laker page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Alexus PerreaultFosston/Bagley Speech Team
2Reese HansonPark Rapids
3Monica HansenHenning HS
4Avery HrubyFosston/Bagley Speech Team
5Allison CarlinFosston/Bagley Speech Team
6Olivia IversonDilworth-Glyndon-Felton
Fin.Shayla AzureCrookston
Fin.Grace AndersonDilworth-Glyndon-Felton
Fin.Linea ThomasPelican Rapids High School
Fin.Isabella DlouhyUnderwood
Fin.Shaylyn TaylorLake Park Audubon
Fin.Caas SchleskePelican Rapids High School
Fin.Hannah NelsonPelican Rapids High School
Fin.Ella SchleskePelican Rapids High School
Fin.Mikah BarfknechtUnderwood
Fin.Allie ThompsonPelican Rapids High School

Click here to return to the main Loquacious Laker page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Samantha Rezac and Zara BaigCrookston
2Jack Anderson and Thor HarbottCrookston
3Karsyn Peterson and Shaylyn TaylorLake Park Audubon
4Jack Bisek and Landon NoonanHawley
5Allie Bolar and Lexis ReisenaurDetroit Lakes
6Bria Mayers and Katrina LindstromUnderwood
Fin.Libby Hanson and Mia HansonDetroit Lakes
Fin.Aunica Ekholm and Kaitlyn JorgensonDetroit Lakes
Fin.Brooklyn Blickenstaff and Mia VarrianoDilworth-Glyndon-Felton
Fin.Gretchen Mimbach and Jazzy SaariHenning HS
Fin.Hannah Moderow and Ravyn SkundbergBreckenridge High School
Fin.Gavin Dagenais and Jack BoutonHawley

Click here to return to the main Loquacious Laker page

Extemp. Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Jocelyn LauxHawley
2Jack WornerPark Rapids
3Annika LandsverkFosston/Bagley Speech Team
4Evelina MesserschmidtDilworth-Glyndon-Felton
5Natalie ChristiansonDilworth-Glyndon-Felton
6Meliyah MooreCrookston
Fin.Mia HansonDetroit Lakes
Fin.Addison WendtFosston/Bagley Speech Team
Fin.Lili HermesUnderwood
Fin.Maggie HoekstraUnderwood

Click here to return to the main Loquacious Laker page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Rylan KnutsonDilworth-Glyndon-Felton
2Jack LeffDetroit Lakes
3McKenna GeonesUnderwood
4Declan JessenDetroit Lakes
5Chase PierceFosston/Bagley Speech Team
6Kaily BurgauUnderwood
Fin.Sarah BrandtHawley
Fin.Ruben OsbornRed Lake County
Fin.Westly HodgeUNC

Click here to return to the main Loquacious Laker page

Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Carlos BauerPark Rapids
2Ian KronbeckHawley
3Henry HultbergUNC
4Aubrey LambertDilworth-Glyndon-Felton
5Heidi SteinbrennerFosston/Bagley Speech Team
6Sophie BurnsideDetroit Lakes
Fin.Bria MayersUnderwood

Click here to return to the main Loquacious Laker page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Alayna StoltenburgFergus Falls
2Breanna BunkowskiHenning HS
3Zara BaigCrookston
4Grace AndersonDilworth-Glyndon-Felton
5Laykin MartodamHawley
6Leah TibbettsHawley
Fin.Zachariah PlanteCrookston
Fin.Shayla AzureCrookston
Fin.Emma FeigumFergus Falls
Fin.Matthew EilertsonDilworth-Glyndon-Felton
Fin.Calvin BrooksVerndale Speech Team
Fin.Lina DiazBreckenridge High School
Fin.Ally morthbergVerndale Speech Team
Fin.Melissa BjerkeFosston/Bagley Speech Team
Fin.Kailee KirschHawley
Fin.Julianna BorgenPelican Rapids High School
Fin.Haidyn FriborgFosston/Bagley Speech Team
Fin.Odin CarlsonBreckenridge High School
Fin.Ciara MitznerRed Lake County
Fin.Hannah ModerowBreckenridge High School
Fin.Quinn RogstadDetroit Lakes
Fin.John LisovCrookston
Fin.Kail FeatherPark Rapids
Fin.Milauna mensingerVerndale Speech Team

Click here to return to the main Loquacious Laker page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Hannah DudychaRed Lake County
2Nora JonesDilworth-Glyndon-Felton
3Emma JacksonUNC
4Tyler HerrUnderwood
5Olivia IversonDilworth-Glyndon-Felton
6Ariya ReedHawley
Fin.Brenna DahlenDetroit Lakes
Fin.Luncy ChenUnderwood
Fin.Mac MickelsonHawley
Fin.Lexi FrieUnderwood
Fin.Samuel JonesDilworth-Glyndon-Felton
Fin.Addy PickenBreckenridge High School
Fin.Julian JimenezDetroit Lakes

Click here to return to the main Loquacious Laker page

Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Elizabeth MarzahlHawley
2Aili AndersonUNC
3Nuran HajipouriDilworth-Glyndon-Felton
4Steven SellinHawley
5Alexia GeddeUnderwood
6Brandon WandrieCrookston

Click here to return to the main Loquacious Laker page

Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Alexus PerreaultFosston/Bagley Speech Team
2Emma RavnaasPark Rapids
3Peyton WilliamsRed Lake County
4Aili AndersonUNC
5Carlie PoserUnderwood
6Asia HillukkaUNC
Fin.Katrina LindstromUnderwood
Fin.Destinie SwenoHenning HS
Fin.Lili HermesUnderwood
Fin.Natalie ChristiansonDilworth-Glyndon-Felton
Fin.Mareile MeyerCrookston
Fin.Tucker FickUnderwood
Fin.Alexis EilertsonDilworth-Glyndon-Felton
Fin.Emma FosseHenning HS
Fin.Alexis MillerDilworth-Glyndon-Felton
Fin.Penny GilbertsonFosston/Bagley Speech Team
Fin.Chelsea StoweDetroit Lakes
Fin.Maggie HeikesFergus Falls

Click here to return to the main Loquacious Laker page

Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Emma RavnaasPark Rapids
2Amy SchrammDilworth-Glyndon-Felton
3Monica HansenHenning HS
4Reese HansonPark Rapids
5Nuran HajipouriDilworth-Glyndon-Felton
6Jasmine SanmooganUnderwood
Fin.Evan RatajczakDilworth-Glyndon-Felton
Fin.Nathan NormandinHawley
Fin.Payton WelchPelican Rapids High School
Fin.Isabella DlouhyUnderwood
Fin.Gretchen MimbachHenning HS
Fin.Julia MahlumDetroit Lakes
Fin.Addy TuttleUnderwood
Fin.Mac SchmidtHawley
Fin.Bryn WelchPelican Rapids High School
Fin.Vayda CookUnderwood
Fin.Alee QuickDilworth-Glyndon-Felton
Fin.Edward HerrinPark Rapids
Fin.Cheyenne IwenPark Rapids

Click here to return to the main Loquacious Laker page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Samantha RezacCrookston
2Tyler HerrUnderwood
3Annie HouglumDetroit Lakes
4Micah MalmangerFosston/Bagley Speech Team
5Emma MitchellDetroit Lakes
6Ethan LakeUNC
Fin.Brielle SolbergDetroit Lakes
Fin.Alexis MillerDilworth-Glyndon-Felton
Fin.Addisyn PikopUnderwood

Click here to return to the main Loquacious Laker page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2024 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
ND08 DI102