Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Carroll Novice-Speech Invitational - Event results

Click here to return to the main Carroll Novice-Speech Invitational page

Broadcasting

PlaceCompetitor(s)Team
1Rachel HyderBishop Dwenger
2Melissa KizerNorthrop
3Alek BakerColumbia City High School
4Patrick RansbottomBishop Dwenger
5Andrew ParkerNorth Side
6Kell McGeeConcord
Fin.Dan OstrowskiBishop Dwenger
Fin.Alex SmithHomestead (OLD)
Fin.RJ CasidoNorth Side
Fin.Jared MeunierDeKalb
Fin.Janae GerdomNorthrop
Fin.Elizabeth MobergHomestead (OLD)
Fin.Toby MinWayne

Click here to return to the main Carroll Novice-Speech Invitational page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Richkard Saint-VictorNorthrop
2Amanda KeiferNorth Side
2Carolyn SpencerNorthrop
4Bethany WyrickElkhart Memorial
5Jocelyn ChuppConcord
6Aye Aye AungNorth Side

Click here to return to the main Carroll Novice-Speech Invitational page

Duo Interpretation (Memorized)

PlaceCompetitor(s)Team
1Alex Kilmer and Elijah EfsitsElkhart Memorial

Click here to return to the main Carroll Novice-Speech Invitational page

Duo Interpretation (Scripted)

PlaceCompetitor(s)Team
1Anneke Allart and Audrey ScaerCarroll
2Bethany Wyrick and Raegan StephensoaElkhart Memorial
3Jocelyn Chupp and John TiptonConcord
4Emily Ross and Steffanie HardisonConcord
5Carolyn Spencer and Richkard Saint-VictorNorthrop
6Ariel Shutt and Victoria MiramontiLakeland
Fin.Conner McKowen and Max FrankeLakeland

Click here to return to the main Carroll Novice-Speech Invitational page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Erin ZehrCarroll
2Tarek AlbabaConcord
3Reagan StephensonElkhart Memorial
4Alex CaseElkhart Memorial
5Koty GeyerElkhart Memorial

Click here to return to the main Carroll Novice-Speech Invitational page

Oratorical Declamation

PlaceCompetitor(s)Team
1Julian LunaElkhart Memorial
2Maung ThamaniNorth Side

Click here to return to the main Carroll Novice-Speech Invitational page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Delaware SmithNorth Side
1Rudy GonzalezNorth Side
3Jennifer HessNorthrop
4Cory AbsherLakeland
5Steven NewmanNorth Side
6Melvin Patrick North Side
Fin.Isabelle SchmidtNorthrop
Fin.Maung ThamaniNorth Side

Click here to return to the main Carroll Novice-Speech Invitational page

Original Performance

PlaceCompetitor(s)Team
1Maryann SkoraBishop Dwenger
2Emily SecheverellNorth Side
2Allie Arbuckle and Julia LandisNorthrop

Click here to return to the main Carroll Novice-Speech Invitational page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Bailey BerndtCarroll
2Christine BursotoNorthrop
3Kirt MatthewsConcord
4Jordyn HannahNorth Side
5India StarksWayne
6Ashley CarrascoConcord
Fin.Allyson WilliamsConcord
Fin.Katie SlabachConcord
Fin.Jazzmyne Jones North Side
Fin.Alexis CrebbNorthrop
Fin.Autumn DerrNorthrop

Click here to return to the main Carroll Novice-Speech Invitational page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Alex KilmerElkhart Memorial
2Audrey ScaerCarroll
3Elijah EfsitsElkhart Memorial
4Devanne HammanCarroll
5Anneke AllartCarroll
6Jarrett LauerElkhart Memorial
Fin.Tarek AlbabaConcord
Fin.Tori MooreConcord
Fin.Tianna MusselmanDeKalb
Fin.Erin JohnsonConcord
Fin.Haley BockLakeland
Fin.Alexis CrebbNorthrop

Click here to return to the main Carroll Novice-Speech Invitational page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2024 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
ND08 DI102