Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Milaca Invitational - Event results

Click here to return to the main Milaca Invitational page

Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1DaShawn MehlHarding
2Anna NordinFridley
3Tai WarnkeSpectrum High School
4Drake GoebelCambridge-Isanti
5Elaine PhanBlaine High School
6Pheno ZenderSt. Francis
Fin.Abby PudwillCambridge-Isanti
Fin.Anthony KrinkeForest Lake
Fin.Anastassia MurphyNew London- Spicer
Fin.Ava LongMilaca
Fin.Autumn FoshaugNew London- Spicer
Fin.Faith ChangHarding
Fin.Klaus SolkoNorth Branch

Click here to return to the main Milaca Invitational page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Mary StrohmayerMilaca
2Elsie SchneiderCambridge-Isanti
3Nasrudin HusseinFridley
4Rebecca AndersonSpectrum High School
5Winry McCourtCambridge-Isanti
6William HovsethCambridge-Isanti
Fin.Gabriella WatsonBlaine High School
Fin.Xavier StevensCambridge-Isanti

Click here to return to the main Milaca Invitational page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Phatee YangSt. Francis
2Liam GrodijenkoRush City
3Autumn FoshaugNew London- Spicer
4Sayge RogersBlaine High School
5Violet NilesCambridge-Isanti
6Fee BrandesPierz
Fin.Andi BrentesonPrinceton
Fin.Sierra LeePrinceton
Fin.Nicholas ReiterApollo Speech Team
Fin.Avery SnippenSt. Francis

Click here to return to the main Milaca Invitational page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Cameron Bleess and Logan BarteltCambridge-Isanti
2Yusra Ahmed and Zabida AhmedBlaine High School
3DaShawn Mehl and Faith ChangHarding
4Athena Schoen and Madelyn HoglundCambridge-Isanti
5Lauren Peterson and Lyla OtierCambridge-Isanti
6Madelyn Weekley and Nicholas ReiterApollo Speech Team
Fin.Laurel Clemons-Virnig and Lexie ThomasPierz
Fin.Alex Stang and Junah RudolphFoley High School

Click here to return to the main Milaca Invitational page

Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Pooja ShahBlaine High School
2Abriana TalbergRush City
3Lilia Osei-DankwahCambridge-Isanti
4Lili TohmCambridge-Isanti
5Emily LindgrenPrinceton
6Izzy CerrilloMille Lacs
Fin.Julia MeagherCambridge-Isanti
Fin.Grey DallmanCambridge-Isanti
Fin.Oliver MevissenRush City
Fin.Sajah ChehberFridley
Fin.Maria Stumbo-RuizPillager

Click here to return to the main Milaca Invitational page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Nolawi GibeBlaine High School
2Jack HumphreySt. Francis
3Brandon MontagCambridge-Isanti
4Andrew EarsomCambridge-Isanti
5Rowan AndersonSt. Francis
6Fatima ArtanFridley
Fin.Skyler AlgiereSt. Francis
Fin.John CohillApollo Speech Team
Fin.Cecilia FellnerFridley

Click here to return to the main Milaca Invitational page

Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Aaliyah AlbrightEden Valley-Watkins High School
2Shriya SunilBlaine High School
3Fahima RashidBlaine High School
4Emma FosseyPrinceton
5Fatima ArtanFridley
6Adreanna KaasMilaca
Fin.Cole HoffmanApollo Speech Team
Fin.Joy McDeidCambridge-Isanti

Click here to return to the main Milaca Invitational page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Sean FaerberBlaine High School
2Maria Stumbo-RuizPillager
3Megan BlonigenEden Valley-Watkins High School
4Jerome EicheleBlaine High School
5Yassir AliFridley
6Jackson BarberNew London- Spicer
Fin.Ava SmithCambridge-Isanti
Fin.Max VetterFoley High School
Fin.Zach MoserEden Valley-Watkins High School
Fin.Andrew JaquesCambridge-Isanti
Fin.Cardin PhanApollo Speech Team
Fin.Grace PardoCambridge-Isanti
Fin.Alana PorterSpectrum High School
Fin.Kirra AltermattCambridge-Isanti
Fin.Alexis VossenEden Valley-Watkins High School
Fin.Tori WhiteNorth Branch
Fin.Dan VuSt. Cloud Cathedral
Fin.Adam SchillerNew London- Spicer
Fin.Adelle MillerCambridge-Isanti

Click here to return to the main Milaca Invitational page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Ava HilgerCambridge-Isanti
2Hailey PikulaPillager
3Josie HubertyEden Valley-Watkins High School
4Autumn TortorellaNew London- Spicer
5Nora WestbyNew London- Spicer
6Shiven PatelForest Lake
Fin.Jaydin NelsonMilaca
Fin.Micah ZerwasPrinceton
Fin.Jordyn BauerEden Valley-Watkins High School
Fin.CeCe MischkeRogers High School
Fin.Grace GardingKimball High School
Fin.Sylvia NavratilSpectrum High School
Fin.Ellie LynchPrinceton
Fin.Abby LindCambridge-Isanti
Fin.Maddie HoekstraForest Lake
Fin.Anna HamvasPrinceton
Fin.Amogh PatilBlaine High School
Fin.Graham AndersonPrinceton

Click here to return to the main Milaca Invitational page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Kimora HallApollo Speech Team
2Lizzie RosaCambridge-Isanti
3Seno OkonBlaine High School
4Stella NordinNew London- Spicer
5Addie BuboltzNew London- Spicer
6Lilian WoodPillager
Fin.Hannah MongeauPrinceton
Fin.Averee O'LearyCambridge-Isanti
Fin.Cardin PhanApollo Speech Team
Fin.Luise RaheNew London- Spicer
Fin.Juliana LechugaEden Valley-Watkins High School
Fin.Kenzie RomeroForest Lake

Click here to return to the main Milaca Invitational page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Julia TomandlBlaine High School
2Callie BremerCambridge-Isanti
3Nolawi GibeBlaine High School
4Nathan GonzalezFridley
5Niko PearsonCambridge-Isanti
6Amera HuseinFridley
Fin.Kristine Rose EpiaSt. Paul Johnson High School
Fin.Cass GleasonPrinceton

Click here to return to the main Milaca Invitational page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Shayna WarfieldBlaine High School
2Julia TomandlBlaine High School
3Rae CharleboisCambridge-Isanti
4Ellie LynchPrinceton
5Alayna HaagEden Valley-Watkins High School
6Maddy BrooksNorth Branch
Fin.Sophie FueryFridley
Fin.Kalina VueHarding

Click here to return to the main Milaca Invitational page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Jenna AndersonCambridge-Isanti
2Kazma BrightFridley
3Helen PustNorth Branch
4Alyssa VoightPrinceton
5Isabella BrinkmanPillager
6Olivia HoekstraForest Lake
Fin.Gabe EricksonCambridge-Isanti
Fin.Sai YangSt. Paul Johnson High School

Click here to return to the main Milaca Invitational page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2024 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
ND15 DI15