Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Nebraska Central Conference - Event results

Click here to return to the main Nebraska Central Conference page

Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Ava Goodwin and Charlie Van GompleYork
2Grace Uhler and Maggie McCarthyYork
3Alex Aldana and Joel MedinaSchuyler Central High School
4Lena Groetzinger and Scott Bennett Aurora
5Ansley Harvey and Sam ElgeAurora
6Jane Johnson and Trey HillColumbus Lakeview

Click here to return to the main Nebraska Central Conference page

Entertainment Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Levi MooreColumbus Lakeview
2Sofia HendricksonAurora
3Kim EvansAurora
4Madi MillerYork
5Cody EldrigeLexington
6Grace ClevetteCrete High School

Click here to return to the main Nebraska Central Conference page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Allie ColburnYork
2Kadin TesarYork
3Amie SharpAurora
4Grace ClevetteCrete High School
5Gina AlbaSchuyler Central High School
6Jena EberspacherSeward High

Click here to return to the main Nebraska Central Conference page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Emily OtoupalYork
2Jorja PohlmeierAurora
3Maliya KeeshanSchuyler Central High School
4Cherish MooreColumbus Lakeview
5Nell ChavanuYork
6Audrey RuskampSchuyler Central High School

Click here to return to the main Nebraska Central Conference page

Oral Interpretation of Drama

PlaceCompetitor(s)Team
1Ava Goodwin, Brody Booth, Charlie Van Gomple, Grace Uhler and Madi MillerYork
2Jack Chavanu, Maelynn Ericson, Nell Chavanu, Raima Kreifels and Taylor PetersYork
3Ansley Harvey , Derek Wilson, Lena Groetzinger, Sam Elge and Sophie EthertonAurora
4Jorja Pohlmeier, Kassidy Quandt, Kim Evans and Sofia HendricksonAurora
5Bo Mahoney, Elizabeth Miller, Jane Johnson, Levi Moore and Trey HillColumbus Lakeview
6Areli Arellano, Jason Barrios, Jaylee DeLaToree, Joel Medina and Luis MaganaSchuyler Central High School

Click here to return to the main Nebraska Central Conference page

Oral Interpretation of Humorous Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Charlie Van GompleYork
2Alex AldanaSchuyler Central High School
3Scott Bennett Aurora
4Grace UhlerYork
5Trent StevensAurora
6Christian BurtonLexington

Click here to return to the main Nebraska Central Conference page

Oral Interpretation of Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Brody BoothYork
2Elizabeth MillerColumbus Lakeview
3Angelina ShawYork
4Jazminlett BernalSchuyler Central High School
5Chaysten JacobeAdams Central
6Daniel MoralesSchuyler Central High School

Click here to return to the main Nebraska Central Conference page

Oral Interpretation of Serious Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Ava GoodwinYork
2Raima KreifelsYork
3Taylor HostertSeward High
4Gina AlbaSchuyler Central High School
5Sam ElgeAurora
6Yeimi JimenezColumbus Lakeview

Click here to return to the main Nebraska Central Conference page

Persuasive Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Cecilia AstiYork
2Christian BurtonLexington
3Kassidy QuandtAurora
4Madi MillerYork
5Keri WagonerAurora
6Marisa SchmeckpeperSeward High

Click here to return to the main Nebraska Central Conference page

Program Oral Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Alex AldanaSchuyler Central High School
2Gina AlbaSchuyler Central High School
3Angelina ShawYork
4Raima KreifelsYork
5Michelle CanoLexington
6Grace GoodwinLexington

Click here to return to the main Nebraska Central Conference page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2024 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
ND07 DI101