Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Valparaiso Speech Invitational - Event results

Click here to return to the main Valparaiso Speech Invitational page

Broadcasting

PlaceCompetitor(s)Team
1Nate DickinsonChesterton Split Squad
2Danny DaherElkhart Memorial
2Dreu PettigrewWirt-Emerson
3Caitlin SchwartzCulver Academies
4DeLawrence NixonWirt-Emerson
5Alina BadalichCulver Academies
6Robert St. PierreChesterton
6Tyler SorgCulver Academies
6Joseph EllisonValparaiso Speech
Fin.Mindy BauerCulver Academies
Fin.Galen WongChesterton
Fin.Bradley MooreChesterton Split Squad
Fin.Tim NewtonCulver Academies
Fin.Sam GordonChesterton
Fin.Christopher KrauseChesterton
Fin.Shelby HoyertValparaiso Speech
Fin.Tia PetersChesterton
Fin.Eric RichardsonChesterton
Fin.Boone RoseSheridan High School

Click here to return to the main Valparaiso Speech Invitational page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Sina HartungCulver Academies
1Marko MavrovicPortage High School
2Abel Barerra DuranCulver Academies
3Francie FinkValparaiso Speech
3Shannon HahnValparaiso Speech
4Simon AndrewsChesterton
4Destini PimentalCulver Academies
4Mona SehgalValparaiso Speech
4Maddie HathootValparaiso Speech
5Austin HicksWirt-Emerson
5Anthony McCoyWirt-Emerson
6Jackson BlockValparaiso Speech
Fin.Madison MannValparaiso Speech
Fin.Meredith HiteValparaiso Speech
Fin.Zach BogichChesterton
Fin.Sarah FeeneySheridan High School
Fin.Tucker KingLa Porte Speech
Fin.Maiah SpongSheridan High School
Fin.Austin BohlinLa Porte Speech
Fin.Mason HooperPortage High School
Fin.Jessica GreenmanCulver Academies
Fin.Jordan SweetChesterton

Click here to return to the main Valparaiso Speech Invitational page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Zaria SuggsMunster High School
1Vivian RebaMunster High School
2Colleen KiferMunster High School
3Josh DoldTwin Lakes
4Peyton TinderMunster High School
5Kasey O'KeefeChesterton
6Dupree PriceWirt-Emerson
Fin.Jennifer KattaliaChesterton
Fin.Jamie McDowellMunster High School
Fin.Taylor LesliePortage High School
Fin.Rachel KidderChesterton
Fin.Alex KilmerElkhart Memorial
Fin.Aliyah CaraballoChesterton
Fin.Jordi SaundersLa Porte Speech
Fin.Danny VincentChesterton Split Squad
Fin.Annalyce WinklerElkhart Memorial
Fin.Angel KingWirt-Emerson

Click here to return to the main Valparaiso Speech Invitational page

Duo Interpretation (Memorized)

PlaceCompetitor(s)Team
1Alex Kilmer and Elijah EfsitsElkhart Memorial
1Bess Fary and Colleen KiferMunster High School
2Cecilia Zevala and Jasmine NevarezMunster High School
3Jake Williger and Liz GreenChesterton
3Jessica Bohlin and Jordi SaundersLa Porte Speech

Click here to return to the main Valparaiso Speech Invitational page

Duo Interpretation (Scripted)

PlaceCompetitor(s)Team
1Emily Hernandez and Todd NewtonCulver Academies
1Alex Jeffirs and Clare NowalkCulver Academies
2Josh Dold and Scott HughesTwin Lakes
3Jack Irwin and Ryan WalshCulver Academies
4Jarrett Lauer and Koty GeyerElkhart Memorial
5Erin Luck and Gabby WellsCulver Academies
6Blake Lyons and Katie HybargerSheridan High School
Fin.Kortney Smith and Stephanie EidenCulver Academies NS
Fin.Claire Marshall and Peyton GavlickCulver Academies
Fin.Cassie Korich and Noel CerdaElkhart Memorial

Click here to return to the main Valparaiso Speech Invitational page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Nick SianoMunster High School
2Patrick SamilaCulver Academies
3Rohan ChatterjeeMunster High School
4Rachael NeinastValparaiso Speech
5Justyn LantzChesterton
6Jami RitcheaChesterton
Fin.Anne NowalkCulver Academies NS
Fin.Lauren HoganChesterton
Fin.Erin LuckCulver Academies
Fin.Koty GeyerElkhart Memorial
Fin.Alex CaseElkhart Memorial
Fin.Danny VincentChesterton
Fin.Dana BrownCulver Academies

Click here to return to the main Valparaiso Speech Invitational page

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Sarah SimonValparaiso Speech
1Jane TullisValparaiso Speech
2Spencer GordonChesterton
3Salman LakhaniChesterton
3Frank ZhangCulver Academies
4Tim VincentChesterton Split Squad
5Elise Pare'Culver Academies NS
6Humaira KhanChesterton
Fin.Morgan HartmanCulver Academies
Fin.Andrea DrygasChesterton
Fin.Lucy BattersbyCulver Academies
Fin.Hallie RauchCulver Academies
Fin.Claire SimonValparaiso Speech
Fin.Eric ZhongChesterton
Fin.Anthony NelsonValparaiso Speech
Fin.Christian SayersValparaiso Speech
Fin.Will EckerleTwin Lakes
Fin.Rachel BoucherSheridan High School
Fin.Sam MatiskoValparaiso Speech
Fin.Julian LunaElkhart Memorial
Fin.Brandon HaleSheridan High School
Fin.Bailey HarperCulver Academies NS
Fin.Jazmin TribbetTwin Lakes
Fin.Elliott BarkerSheridan High School
Fin.Lucas AndersonValparaiso Speech
Fin.Archita VohraValparaiso Speech

Click here to return to the main Valparaiso Speech Invitational page

International Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Sidarth SinghMunster High School
2Hallie RauchCulver Academies
3Christian SayersValparaiso Speech
4Claire SvobodaMunster High School
5Spencer GordonChesterton
5Humaira KhanChesterton
6Andrea DrygasChesterton

Click here to return to the main Valparaiso Speech Invitational page

Oratorical Declamation

PlaceCompetitor(s)Team
1Maya PanickerCulver Academies
2Rachel JamroseMunster High School
3Mikaela MeyerChesterton
4Layla MooradianChesterton
5Emily HernandezCulver Academies
6Grant SchusterChesterton
6MARY MCKINNISCulver Academies
6EMMA MAZUREKValparaiso Speech
Fin.Katie GurkaElkhart Memorial
Fin.Garrett ZuckMunster High School
Fin.Laurel CurranMunster High School
Fin.Morgan HartmanCulver Academies
Fin.Anmol PatelChesterton
Fin.Brett Kauffmanmunster speech
Fin.Brian Arayamunster speech
Fin.Casserra CainNorth White
Fin.Joseph HullChesterton Split Squad
Fin.Jacob WoodsMunster High School

Click here to return to the main Valparaiso Speech Invitational page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Josh ShalenMunster High School
2Layla MooradianChesterton
3Jennifer KattaliaChesterton
4Lena BarajasValparaiso Speech
5Mikaela MeyerChesterton
6Emily SingerValparaiso Speech
Fin.LaTrice YoungWirt-Emerson

Click here to return to the main Valparaiso Speech Invitational page

Original Performance

PlaceCompetitor(s)Team
1Wynter OgeleWirt-Emerson
2Aerisa Ahn & Melissa MaCulver Academies
3Carol Alban/D.Q. KingCulver Academies NS
4Sydney YingstPortage High School
5A.C. BetekhtinCulver Academies
6LaTrice YoungWirt-Emerson

Click here to return to the main Valparaiso Speech Invitational page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Jim FosterMunster High School
1Claire LeMonnierMunster High School
2Todd NewtonCulver Academies
2Julia ChaelMunster High School
3Kathleen GonzalesMunster High School
4Dana BrownCulver Academies NS
4 Mary McKinnisCulver Academies NS
4Paola FortesCulver Academies NS
4Lucy BattersbyCulver Academies NS
4Michael WadasMunster High School
4Devon HooverWirt-Emerson
5Steven CaraherMunster High School
6Aerisa AhnCulver Academies
6Stephanie MaCulver Academies NS
6Tania Cordovamunster speech
6Ian PettigrewTwin Lakes
6Isaiah SmithValparaiso Speech
Fin.Hailey EstesMunster High School
Fin.Analyse PenaPortage High School
Fin.Courtney AdamsSheridan High School
Fin.MELISSA MACulver Academies
Fin.Dupree PriceWirt-Emerson
Fin.Toni RaverNorth White
Fin.David Wattsmunster speech
Fin.Katie PloetzValparaiso Speech

Click here to return to the main Valparaiso Speech Invitational page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1A.C. BetekhtinCulver Academies
1Gabby WellsCulver Academies
1Allison HemingwayMunster High School
1Hailey EstesMunster High School
2Katrina WillisCulver Academies
3Tania CordovaMunster High School
4Elijah EfsitsElkhart Memorial
5Aliyah CaraballoChesterton
6Isaiah SmithValparaiso Speech
Fin.DANIEL AZARValparaiso Speech
Fin.Kirsten PresslerCulver Academies NS
Fin.Thomas SperanzaMunster High School
Fin.Toni RaverNorth White
Fin.Meranda MaCulver Academies
Fin.Carol AlbanCulver Academies
Fin.Ellen WinskiChesterton
Fin.Ethan CarterCulver Academies NS
Fin.Susannah StandridgeSheridan High School
Fin.David CrumeElkhart Memorial
Fin.Cede PaulChesterton
Fin.Stephanie EidenCulver Academies
Fin.Jarrett LauerElkhart Memorial
Fin.Tucker RoseSheridan High School
Fin.Rachel BishopMunster High School
Fin.Yanika BarfieldCulver Academies NS
Fin.Molly BaezaChesterton
Fin.Gabby BroedelNorth White
Fin.Nicole HuthValparaiso Speech
Fin.Patrick TubaughLa Porte Speech
Fin.Claire NowalkCulver Academies NS
Fin.Wynter OgeleWirt-Emerson

Click here to return to the main Valparaiso Speech Invitational page

United States Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Sarah SimonValparaiso Speech
2David BrownCulver Academies
2Miesha SeverinovMunster High School
3Maureen ReedCulver Academies
3Dom GianniniMunster High School
4Elise Pare'Culver Academies NS
5Cassidy SchwartzMunster High School

Click here to return to the main Valparaiso Speech Invitational page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2024 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
ND06 DI42