Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Prior Lake High School Laker Speech Tournament - Event results

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Josh NkhataWestonka Speech Team
2Ben MaldonadoPrior Lake
3Jermaine WadePark
4Rachel WagnerEden Prairie
5Miah SandvikWayzata
6Maya ArgentaBenilde-St. Margaret
Fin.Mihika LingeEden Prairie

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Ainsley FuerstPrior Lake
2Sanjana MuralidharaWayzata
3Saahil SharmaWayzata
4Lexi SchnaserMarshall
5Anisha SharmaWayzata
6Kaori HiranoPrior Lake
Fin.Audrey DicksonBenilde-St. Margaret

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Alivia HallPrior Lake
2Isaiah SchroederMarshall
3Matt BaerPrior Lake
4Ellie MortensenPrior Lake
5Megan FritzOrono
6Cassandra HultgrenWayzata
Fin.Lisa MwarabuMarshall

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Brooke Eibensteiner and Hannah HackenmuellerSartell
2Katie Glaser and Matt BaerPrior Lake
3Miah Sandvik and Trinity Fritz LawrenceWayzata
4Emmalise Meyer and William HallockPark
5Daniel Van Keulen and Nacho LariosMarshall
6Breah Banks and Noah LaytonBenilde-St. Margaret
Fin.Chloe Schwieger and Ian Shepler White Bear Lake High School

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Aarohi ShahWayzata
2Jaime PedregonPrior Lake
3Jaden PhilippiROCORI High SChool
4Otto KlempSartell
5Ellie KruegerBenilde-St. Margaret
6Rashmita GandheWayzata
Fin.Sydney YoungMinnesota New Country School

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Elsa SnowbeckHighland Park
2Adaire CrinerDeLaSalle High School
3Jackie BucaroBenilde-St. Margaret
4Kylie KarskyPrior Lake
5Gavin DavisMankato East
6Trinity HanifRogers
Fin.Samuel GrovenHighland Park

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Shreya RamWayzata
2Kayli ElvinPrior Lake
3Sudeeksha NookaEden Prairie
4Sophia VaughnOrono
5Divya PeriakaruppanWayzata
6Drashti WaghaniWayzata
Fin.Zoe VorbachMarshall

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Alivia HallPrior Lake
2Otto KlempSartell
3Michael AndreyeshchevWestonka Speech Team
4Katie GlaserPrior Lake
5Audrey KleinPrior Lake
6Cammie NormanBenilde-St. Margaret
Fin.Dani WilcoxLakeville South

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Preethi KumarPrior Lake
2Ashtyn EbenMarshall
3Shanna SivakumarEden Prairie
4Natalie Hoepner Prior Lake
5Nitya DanduWayzata
6Stephen ZimmerMarshall
Fin.Shayla FishPark

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Lydia HurstMarshall
2Lexi SchnaserMarshall
3McKenzie PearsonOrono
4Quinn RuzickaPrior Lake
5Archit MishraWayzata
6Madeline RoessPrior Lake
Fin.Sarah DysthePrior Lake

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Bella MerwinPrior Lake
2Cammie NormanBenilde-St. Margaret
3Sydni McCrackenWayzata
4Lucky NguyenPrior Lake
5Amina AliMarshall
6Bethany GreathouseMarshall
Fin.Goodness AdekanmiTartan High School

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Program Oral Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Lynh TranPrior Lake
2Joy AdaneneBloomington
3Prem GanesanWayzata
4Myrka ZambranoBenilde-St. Margaret
5Isaiah SchroederMarshall
6Naiimo MuhumedBloomington
Fin.Asmaa AbdirahmanBloomington

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Daniel Van KeulenMarshall
2Lynh TranPrior Lake
3Meredith BockMarshall
4Nadya MojicaBenilde-St. Margaret
5Bella MaldonadoPrior Lake
6Kailyn PedersenBenilde-St. Margaret
Fin.Marisa SchwabPark

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Signe ChristensenMarshall
2Paige BensonPrior Lake
3Amelia GaillouxEden Prairie
4Carly WalkowiakPrior Lake
5Catherine HeaneyPrior Lake
6Olivia NelsonPrior Lake
Fin.Abi RajasekaranEden Prairie

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2024 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
ND07 DI101