Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

District IV Fall Qualifier - Event results

Click here to return to the main District IV Fall Qualifier page

After Dinner Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Kara VetchSouth Dakota State University
2Asher JewellUniversity of Wisconsin-Madison
3Gwen LeuschenUniversity of Nebraska-Lincoln
4Erik RodriguezDoane University
5Brooklyn ElwoodHastings College
6Isaac BlashackConcordia - Moorhead
Fin.Brandt MurphyUniversity of Nebraska-Lincoln

Click here to return to the main District IV Fall Qualifier page

Communication Analysis

PlaceCompetitor(s)Team
1Ali MetzenUniversity of Wisconsin-Eau Claire
2Jake GarlockUniversity of Nebraska-Lincoln
3Emma ArnesonSouth Dakota State University
4Abigail FarisUniversity of Nebraska Omaha

Click here to return to the main District IV Fall Qualifier page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Riley SmithUniversity of Nebraska Omaha
2Ali MetzenUniversity of Wisconsin-Eau Claire
3Jacob MuthUniversity of Minnesota
4Lou VoreDoane University
5Rachael GulerSouth Dakota State University
6Emma ArnesonSouth Dakota State University

Click here to return to the main District IV Fall Qualifier page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Keith Allen and Riley SmithUniversity of Nebraska Omaha
2Alexandria Moulton and Lou VoreDoane University

Click here to return to the main District IV Fall Qualifier page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Josh KramerConcordia - Moorhead
2Eliana Siebe-WallesUniversity of Nebraska-Lincoln
3Kara VetchSouth Dakota State University
4Diego OrellanaUniversity of Nebraska Omaha
5Abby JurjensUniversity of Nebraska Omaha
6Mason McWherterUniversity of Wisconsin-Madison
Fin.Sam PappasSouth Dakota State University

Click here to return to the main District IV Fall Qualifier page

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Jacob MuthUniversity of Minnesota
2Nikki DeSeriereHastings College
3Emma ArnesonSouth Dakota State University
4Brooklynn SchmidtUniversity of Nebraska Omaha
5Marina KerekesUniversity of Wisconsin-Madison
6Citlaly QuirozHastings College
Fin.Diego OrellanaUniversity of Nebraska Omaha

Click here to return to the main District IV Fall Qualifier page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Eliana Siebe-WallesUniversity of Nebraska-Lincoln
2Keelie StratingUniversity of Nebraska-Lincoln
3Sierra HickoxSouth Dakota State University
4Josh KramerConcordia - Moorhead

Click here to return to the main District IV Fall Qualifier page

Persuasive Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Eliana Siebe-WallesUniversity of Nebraska-Lincoln
2Ariel NelsonUniversity of Wisconsin-Madison

Click here to return to the main District IV Fall Qualifier page

Poetry Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Dani AvalosDoane University
2Chloe EllisonUniversity of Nebraska Omaha

Click here to return to the main District IV Fall Qualifier page

Program Oral Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Madison RameyDoane University
2Emily LiddellConcordia - Moorhead
3Mae HeaterHastings College
4Marcus CuretonUniversity of Nebraska-Lincoln
5Ainsley SchwalbeUniversity of Wisconsin-Madison

Click here to return to the main District IV Fall Qualifier page

Prose Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Keith AllenUniversity of Nebraska Omaha
2Ali MetzenUniversity of Wisconsin-Eau Claire
3Kallum OsborneUniversity of Nebraska-Lincoln
4Lou VoreDoane University
5Abby GilkSouth Dakota State University
6Ainsley SchwalbeUniversity of Wisconsin-Madison

Click here to return to the main District IV Fall Qualifier page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2024 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
ND08 DI102