Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

VFL #2 - Event results

Click here to return to the main VFL #2 page

After Dinner Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Sarah HazenfieldBradley University
2Ethan KirchnerBradley University
3Hermes FalconBradley University
4Erin PfeiferWayne State College

Click here to return to the main VFL #2 page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Katriana BerglinBethany Lutheran College
2Emma ArnesonSouth Dakota State University
3Luke PlagensUniversity of Wisconsin-Eau Claire
4Dylan DendingerWayne State College
5Emma LipinskiSouth Dakota State University
6Rachael GulerSouth Dakota State University

Click here to return to the main VFL #2 page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Samantha PappasSouth Dakota State University
2James ZiegeweidMinnesota State University, Mankato
3Jadyn BurenheideWayne State College
4Ashley VermeulenBradley University
5Austyn ClemenUniversity of Wisconsin-Eau Claire

Click here to return to the main VFL #2 page

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Ethan KirchnerBradley University
2Samantha PappasSouth Dakota State University
3Sarah HazenfieldBradley University
4Cecelia AndersonMinnesota State University, Mankato
5Ashley VermeulenBradley University

Click here to return to the main VFL #2 page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Rachael GulerSouth Dakota State University
2Luke PlagensUniversity of Wisconsin-Eau Claire
3Samantha PappasSouth Dakota State University
4Sierra HickoxSouth Dakota State University

Click here to return to the main VFL #2 page

Parliamentary Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Anna Lomnicki and Cassy StiernsSt. Cloud State University
2Brian Welch and Spenser NorlingSt. Cloud State University
3Myles Kinney and Sid AllenSt. Cloud State University
4Jahir Nunez-Martinez and Rebekah BraseBethany Lutheran College

Click here to return to the main VFL #2 page

Persuasive Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Meghan RoeserUniversity of Wisconsin-Eau Claire
2Alex MenneMinnesota State University, Mankato
3Sierra HickoxSouth Dakota State University
4Ali McNamaraMinnesota State University, Mankato
5Jadyn BurenheideWayne State College

Click here to return to the main VFL #2 page

Poetry Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Tristan XiongMinnesota State University, Mankato
2E MeierMinnesota State University, Mankato
3Kirsten FikeWayne State College
4Hermes FalconBradley University
5Danielle HolmesBradley University
6Haven RavenkampWayne State College

Click here to return to the main VFL #2 page

Program Oral Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Tristan XiongMinnesota State University, Mankato
2Hannah DayagetSouth Dakota State University
3Luke PlagensUniversity of Wisconsin-Eau Claire
4Austyn ClemenUniversity of Wisconsin-Eau Claire
5Katriana BerglinBethany Lutheran College

Click here to return to the main VFL #2 page

Prose Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Meghan RoeserUniversity of Wisconsin-Eau Claire
2Alex MenneMinnesota State University, Mankato
3Ethan KirchnerBradley University
4Sarah HazenfieldBradley University
5Abby GilkSouth Dakota State University

Click here to return to the main VFL #2 page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2023 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
ND06 DI42