Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Rushford-Peterson Tournament - Event results

Click here to return to the main Rushford-Peterson Tournament page

Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Elizabeth SchieffelbeinChatfield
2Andrew PetersonLanesboro
3Kyra ArndtFillmore Central
4Emerson BunkeRushford-Peterson
5Hope SkeltonWabasha-Kellogg
6Paxtyn MaleyWabasha-Kellogg
Fin.Elizabeth (Lizzy) WobigCotter Middle School

Click here to return to the main Rushford-Peterson Tournament page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Lillian HansonChatfield
2Zane SchroederRushford-Peterson
3Chason MierauRushford-Peterson

Click here to return to the main Rushford-Peterson Tournament page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Greta KuneneChatfield
2Erica BeckmanCotter Schools
3Lilly HansenCotter Schools
4Brynn SchadChatfield
5Hannah KingsleyFillmore Central
6Susie KimberCotter Middle School

Click here to return to the main Rushford-Peterson Tournament page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Aiden Lieb and Audrey ArnoldLanesboro
2Carson Ehlenfeldt and Nathan KiehneCotter Schools
3Clara Brogan and Clara WilsonChatfield
4Claire Solberg and Grace TorgersonSpring Grove
5Jeanette Larson and Zoey DayWabasha-Kellogg
6Harper Biesanz and Izzie BiesanzCotter Schools

Click here to return to the main Rushford-Peterson Tournament page

Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Ava VolkerChatfield
2Lauren HonkenRushford-Peterson
3Brynn PfefferLanesboro

Click here to return to the main Rushford-Peterson Tournament page

Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Josie KoenigsChatfield
2Piper CarrelsWabasha-Kellogg
3Eva StangoCotter Schools

Click here to return to the main Rushford-Peterson Tournament page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Henry WordenChatfield
2Brayden EngenFillmore Central
3Greta KuneneChatfield
4Naomi KnoxWabasha-Kellogg
5Marko StjepanovicCotter Middle School
6Ireland QuinnCotter Middle School
Fin.Paecyn CarrelsWabasha-Kellogg
Fin.Drew MillerCotter Middle School
Fin.Cooper KnueselCotter Middle School
Fin.Michael WelchCotter Schools
Fin.Jensen KroschSpring Grove
Fin.Joshua StevensonCotter Middle School
Fin.Margaret KropidlowskiCotter Middle School

Click here to return to the main Rushford-Peterson Tournament page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Claudia MeierChatfield
2Carter KnueselCotter Schools
3Ramie JohnsonChatfield
4Catherine SchieffelbeinChatfield

Click here to return to the main Rushford-Peterson Tournament page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Erica BeckmanCotter Schools
2Ceona JohnsonRushford-Peterson
3Adam LoneyRushford-Peterson

Click here to return to the main Rushford-Peterson Tournament page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Ana da SilvaChatfield
2Daizie JohnsonChatfield
3Cambria BauerRushford-Peterson
4Tiffany BrommerichCotter Middle School
5Korra BielFillmore Central
6Elliot SchneiderCotter Schools
Fin.Jack GervaisCotter Middle School

Click here to return to the main Rushford-Peterson Tournament page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Chloe GlaserChatfield
2Christopher OatmanRushford-Peterson
3Carly BackenChatfield
4Elizabeth SchieffelbeinChatfield
5Clara MyrahSpring Grove
6Ben RyanFillmore Central
Fin.Grace GrebinCotter Middle School

Click here to return to the main Rushford-Peterson Tournament page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Aletta StrandeChatfield
2Nick LongChatfield
3Ada WalchWabasha-Kellogg

Click here to return to the main Rushford-Peterson Tournament page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2024 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
ND15 DI15