Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Speechapalooza - Event results

Click here to return to the main Speechapalooza page

Dramatic Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Amulya Kumar and Fayissa AdamWheaton Warrenville South
2Kaylie Gilbert and Laura GalindoReavis
3Claire Wynkoop and James GalanisProspect
4Imelia Thompson and Sophia HsingGlenbrook North
4Helena Yang and Lauren MillerGlenbrook North
4Allison Bolisay and Madison MesmerGrant Community High School
4Isabella Smith and Parker SherrillProspect
5Samantha Rodriguez and Sheila BourkeDePaul College Prep
5Ashlyn Poyer and Mary WideraProspect
6Olivia Tray and Paige NelsonDePaul College Prep

Click here to return to the main Speechapalooza page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Rosemary HeckardProspect
2Charlotte FominGlenbrook North
2Lexi NortmanGlenbrook North
3Dylan MayeProspect
3James GalanisProspect
3Fayissa AdamWheaton Warrenville South
4Will GradyDePaul College Prep
5Charlie JumambayeraNaperville Central
5Oula PattieProspect
6Lexa StewartConant
6Avery PutmanDePaul College Prep
6Molly BeckerGlenbrook North
6Huma HashimHoffman Estates H.S.

Click here to return to the main Speechapalooza page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Janaki AmersonNaperville Central
2Debabandya DashNaperville Central
2Theo CampenWheaton Warrenville South
3Zeltzin Zepeda-SoliasRound Lake
4James PerezProspect
5Malu PisharodyFremd
5Mina BandicProspect
5Gabby PetermanProspect
5Caroline ZornWheaton Warrenville South
6Sunehri PatelGlenbrook North

Click here to return to the main Speechapalooza page

Humorous Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Kaia Mavradas and Oula PattieProspect
2Avi Oldani and Izelle (Izzi) MalkinGlenbrook North
3Taylor Beck and William Grammatis CookeDePaul College Prep
3Abby Saffar and Lincoln BrownGlenbrook North
3Maddie Meyer and Shayna FitzershteinGlenbrook South
4Abby Sovsky and Erin NeiweemGrant Community High School
4Ava Komperda and Natalie PhillipsReavis
5Julia Czajko and Nathaniel VespriniDePaul College Prep
5Clara Kim and Grace McMillanFremd
5George Abraham and Megan KayGlenbrook South
5Amari Gibson and Jasmine SudanHoffman Estates H.S.
6Himani Patel and Sanya GulatiNaperville Central

Click here to return to the main Speechapalooza page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Cristian NavaProspect
2Tess PhilbinGlenbrook North
2Sarah LebovitzGlenbrook North
3Ace WeinbergGlenbrook North
3Parker SherrillProspect
3Kaia MavradasProspect
4Hannah EllisProspect
5Kallista SchneidermanLake Forest
5Ava KomperdaReavis
6Lucas DeLucaProspect

Click here to return to the main Speechapalooza page

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Claire WynkoopProspect
2David StolyarovGlenbrook North
2Brigid GrossProspect
3Vika GavrilyukGlenbrook North
4Diyanka PaulFremd
4Luke MadsenWheaton Warrenville South
5Sandhya SankaranFremd
5Addy GriffinRolling Meadows
6Kunbi AransiolaPalatine H.S.

Click here to return to the main Speechapalooza page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Risandi MagalageWheaton Warrenville South
2Elisha JosephMaine West
2Brigid GrossProspect
3Anvi VinuHoffman Estates H.S.
3Jordin VilcekReavis
4Alexandra RuhnkeNaperville Central
4Molly LynchRolling Meadows
5Bryan LealRound Lake
6Ruchi KhatriHoffman Estates H.S.
6Tuvshinbayar BatkhurelProspect

Click here to return to the main Speechapalooza page

Oratorical Declamation

PlaceCompetitor(s)Team
1Emma KattookaranGlenbrook North
2Chiara StathakisProspect
2Isabella SmithProspect
3Natalie PhillipsReavis
4Samantha BeckerGlenbrook North
4Kavyaa Naveen Naperville Central
4Leah DeLucaProspect
4Leo MendozaReavis
5Erin NeiweemGrant Community High School
5Lamaya TaylorReavis
6Madeleine UllegueProspect
6Camryn SmithRolling Meadows

Click here to return to the main Speechapalooza page

Original Comedy

PlaceCompetitor(s)Team
1Rosemary HeckardProspect
2Madison MittlerReavis
3Lucas DeLucaProspect
3Samantha CreenProspect
4Max Haines Reavis
5Quanin BrooksProspect

Click here to return to the main Speechapalooza page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Raeda NassanReavis
2Chiara StathakisProspect
3Kaylie GilbertReavis
4Vika GavrilyukGlenbrook North
5Ishaan BatraFremd
5Naranzul BuyantogtokhGlenbrook North
5Sage GillilandProspect
5Isbel ThomasProspect
5Eddy FinchRolling Meadows
6Pratiksha RavishankarHoffman Estates H.S.
6Nycharak PrumRound Lake
6Katie OrtizWheaton Warrenville South

Click here to return to the main Speechapalooza page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Haley SchaffGlenbrook North
1Titian SherwinGlenbrook North
1Alexander LeheneGlenbrook South
1Rosandy Garcia-GonzalezReavis
2Sophia HsingGlenbrook North
3Imelia ThompsonGlenbrook North
3Amelia WrightNaperville Central
3June ArditoProspect
4Sabina CoboReavis
4Diego GuzmanReavis
5Viloasha WasanthakumaranNaperville Central
5Theo CampenWheaton Warrenville South
6Nathan SamplesBuffalo Grove
6Vivienne DeRosaHersey
6Leigh LevinskyHersey
6Gabi CordovaHoffman Estates H.S.
6Joris JankauskasNaperville Central
6Maya KonarzewskiProspect

Click here to return to the main Speechapalooza page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Sofia SimonianFremd
2June ArditoProspect
2Charlie BurciagaReavis
3Sandhya SankaranFremd
3Ateeba AhmedHoffman Estates H.S.
3Mary WideraProspect
3Janeth GomezRound Lake
4Rahini SivaFremd
4Yesha MistryGlenbrook North
4Olivia JuradoGlenbrook South
5Ani SkilesBuffalo Grove
6Yotam GoldensteinGlenbrook North
6Jenna LiberopoulosGlenbrook North
6Monika JuscinskaHersey
6Madison MittlerReavis

Click here to return to the main Speechapalooza page

Radio Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Sunehri PatelGlenbrook North
2Mabel LiNaperville Central
2Jalynn MartinezPalatine H.S.
3Ryan KapuscinskiProspect
3Risandi MagalageWheaton Warrenville South
4Joanna Von HoeneGrant Community High School
5Sia AmanFremd
5Reid JacobsenGlenbrook North
5Zach LanghoffGrant Community High School
5Em PawlakProspect
5Danna GarciaReavis
5Melanie CastanedaRound Lake
6Izelle (Izzi) MalkinGlenbrook North

Click here to return to the main Speechapalooza page

Special Occasion Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Kyla MalhotraNaperville Central
2Sarah LebovitzGlenbrook North
2Em PawlakProspect
2Fiona TurnerReavis
3Luke MadsenWheaton Warrenville South
4Laura GalindoReavis
5Shambavi BalachandranFremd
5Joanna Von HoeneGrant Community High School
6Samantha AbramsGlenbrook North
6Violet ZankovProspect

Click here to return to the main Speechapalooza page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2024 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
ND07 DI101