Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Battle Lake Lions Invitational - Event results

Click here to return to the main Battle Lake Lions Invitational page

Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Bryce VogtParkers Prairie
2Ally morthbergVerndale Speech Team
3London HoffertBreckenridge High School
4Clodarl SeemanPerham
5Adelyn MileyFergus Falls
6Abby HovendickAlexandria Community Christian School

Click here to return to the main Battle Lake Lions Invitational page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Brayden SjoblomDetroit Lakes
2Brooke SonsallaNew York Mills
3Mason HoytUnderwood
4Nelson HubertBattle Lake Speech Team
5Trevor StansBattle Lake Speech Team
6Cora WrightWest Central Area

Click here to return to the main Battle Lake Lions Invitational page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Teo LecoustrePerham
2Audriana FlugelDetroit Lakes
3Caas SchleskePelican Rapids High School
4Katrina LindstromUnderwood
5Chloe LukesAlexandria Community Christian School
6Gabrielle KnollBertha-Hewitt Schools

Click here to return to the main Battle Lake Lions Invitational page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Faith Kalina and Tessa StarzlPerham
2Jorja Weishalla and Zach BaumgartnerBertha-Hewitt Schools
3Roman Guajardo and Teo LecoustrePerham
4Bria Mayers and Katrina LindstromUnderwood
5Alex poppe and Ethan SnorekVerndale Speech Team
6Libby Hanson and Mia HansonDetroit Lakes

Click here to return to the main Battle Lake Lions Invitational page

Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Cadence HartmanBattle Lake Speech Team
2Addison MaethnerBattle Lake Speech Team
3Meghan EngumDetroit Lakes
4Kara MoralesFergus Falls
5Lili HermesUnderwood
6Brielle AmundsonDetroit Lakes

Click here to return to the main Battle Lake Lions Invitational page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Graycie CameronBattle Lake Speech Team
2Jack LeffDetroit Lakes
3Declan JessenDetroit Lakes
4Ethan HendricksonDetroit Lakes
5Kyleigh ShebeckBattle Lake Speech Team
6McKenna GeonesUnderwood

Click here to return to the main Battle Lake Lions Invitational page

Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Isabelle LangagerParkers Prairie
2Sandra CordesAlexandria Community Christian School
3Jasper BaileyAlexandria Community Christian School
4Oliver OllmannPerham
5Cadie LeesebergVerndale Speech Team
6McKenna GeonesUnderwood

Click here to return to the main Battle Lake Lions Invitational page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Abby HovendickAlexandria Community Christian School
2Lina DiazBreckenridge High School
3Zach BaumgartnerBertha-Hewitt Schools
4Keira ShebeckBattle Lake Speech Team
5Junior Foster-FaaaligaBattle Lake Speech Team
6Calvin BrooksVerndale Speech Team

Click here to return to the main Battle Lake Lions Invitational page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Daisy LoerzelPerham
2Alex SpencerPerham
3Simon ResingNew York Mills
4Aunica EkholmDetroit Lakes
5Mari RuferDetroit Lakes
6Neveah KoepParkers Prairie

Click here to return to the main Battle Lake Lions Invitational page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Mya AdickesParkers Prairie
2Brooke SonsallaNew York Mills
3Avah AndersonPerham
4Donavin AndersonParkers Prairie
5Shelby JohnsonPerham
6Emma WhitcombFergus Falls

Click here to return to the main Battle Lake Lions Invitational page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Roman GuajardoPerham
2Sandra CordesAlexandria Community Christian School
3Daisy HollPelican Rapids High School
4Jadyn LarsonVerndale Speech Team
5Catie BakerAlexandria Community Christian School
6Lili HermesUnderwood

Click here to return to the main Battle Lake Lions Invitational page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Monica HansenHenning HS
2Payton LaustenNew York Mills
3Cade StregeHenning HS
4Bria MayersUnderwood
5Julianna BorgenPelican Rapids High School
6Mikah BarfknechtUnderwood

Click here to return to the main Battle Lake Lions Invitational page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Joshua KalinaPerham
2Jack RobinsonBattle Lake Speech Team
3Eden SchmitzDetroit Lakes
4Gina QuammeBreckenridge High School
5Breanna PexsaParkers Prairie
6Lily FiedlerPerham

Click here to return to the main Battle Lake Lions Invitational page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2024 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
ND07 DI101