Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Melrose Speech Extravaganza (Taylor's Version) - Event results

Click here to return to the main Melrose Speech Extravaganza (Taylor's Version) page

Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Jonathan BotelloMelrose
2Kirstin ZaskeMorris
3Anne SchneiderMorris
4Sean HollandMounds Park Academy
5Anastassia MurphyNew London- Spicer
6Faith BiornSauk Rapids Rice
Fin.Autumn FoshaugNew London- Spicer

Click here to return to the main Melrose Speech Extravaganza (Taylor's Version) page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Bryce PetersonWillmar High School
2Makayla PriesRTR
3Treyton FrisbieWatertown-Mayer High School
4Kilee BorchersPACT Charter School
5Adyssey BarrettWillmar High School
6Melissa BarberRTR
Fin.Ellie DeVriesRTR

Click here to return to the main Melrose Speech Extravaganza (Taylor's Version) page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Amelia Moeller and Treyton FrisbieWatertown-Mayer High School
2Christian Rekieta and Isaac LarsonCommunity Christian School
3Cierra Ochoa and Nadia CarlsonFergus Falls
4Finley Potthoff and Kendall HeydmanSt. Cloud Cathedral
5Abby Brault and David WinterAlexandria Area High School
6Ella Erdmann and Zoe HoeschenMelrose
Fin.Aislinn Brown and Brooklyn DeanOsakis Speech Team

Click here to return to the main Melrose Speech Extravaganza (Taylor's Version) page

Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Anessa RedepenningMelrose
2Harrison StenbackOrono
3Megan WiegandHoward Lake-Waverly-Winsted (HLWW)
4Maizie JennissenSauk Centre
5Ayla HoffFergus Falls
6Amber StraderWatertown-Mayer High School
Fin.Tangh ConklinWillmar High School

Click here to return to the main Melrose Speech Extravaganza (Taylor's Version) page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Amelia MoellerWatertown-Mayer High School
2Brooklyn PedersonWillmar High School
3Zavore HuntWillmar High School
4Emma JennigesROCORI High SChool
5Isaiah GilkMelrose
6Alexis VossenEden Valley-Watkins High School
Fin.Kendall HeydmanSt. Cloud Cathedral

Click here to return to the main Melrose Speech Extravaganza (Taylor's Version) page

Improvisational Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Andrew HarperRTR
2Anne SchneiderMorris
3Cade KuzniaHoward Lake-Waverly-Winsted (HLWW)
4Faith BiornSauk Rapids Rice
5Maizie JennissenSauk Centre
6Samm Goenner (They/Them)Sauk Rapids Rice
Fin.Kadence HoheiselLittle Falls

Click here to return to the main Melrose Speech Extravaganza (Taylor's Version) page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Aubri InselmanPaynesville
2Diego SoderholmRTR
3Asher UtschMelrose
4Becky SmithHoward Lake-Waverly-Winsted (HLWW)
5Lexi AnnStaples-Motley
6Kadence HoheiselLittle Falls
Fin.Andy Perez CastilloWillmar High School

Click here to return to the main Melrose Speech Extravaganza (Taylor's Version) page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2024 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
ND15 DI15