Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

The Showdown - Event results

Click here to return to the main The Showdown page

Congress

PlaceCompetitor(s)Team
1Saima EmdadDSST Green Valley Ranch
1Dante DunnDSST Green Valley Ranch
1Tram NguyenSMART Speech & Debate
2Lilly AjalaDSST Green Valley Ranch
2Jared Godoy-FloresRISE High School
2Jayden MlineckRISE High School
3Camila CentenoRISE High School
3Fores SolorioRISE High School
3Sofia GonzalezRISE High School
3Amy OrozcoRISE High School
4Jadon AmoahDSST Green Valley Ranch
4Joaquin BowersRISE High School
5DeJuan SantiagoRISE High School
5Eduardo ChavezRISE High School
5Parish WashingtonRISE High School
6Elisabeth LozierDSST Green Valley Ranch
6Zaid AlatwaSMART Speech & Debate
6Yvonne IbarraSMART Speech & Debate
6Alejandro Barrios-LunaSMART Speech & Debate
6Saul Molina-ZunigaSMART Speech & Debate

Click here to return to the main The Showdown page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Madison McCoyUniversity Schools
2Brianna ValleRISE High School
3Ricardo MedinaRISE High School
4Abbygayle PeetersLimon High School
5Alondra GardeaSMART Speech & Debate
6Alejandro Barrios-LunaSMART Speech & Debate

Click here to return to the main The Showdown page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Elijah F and Maelin RennemeyerResurrection Christian School
2LJ Neal and Thomas OkineRISE High School
3Bita Tangu and Esi AcheampongRISE High School
4Anthony Orellana and Natalia GonzalezSMART Speech & Debate
5Abbygayle Peeters and Sarah PaintinLimon High School
6Jahir Navez-Mota and Santiago Nava-EspinozaSMART Speech & Debate

Click here to return to the main The Showdown page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Ellyott SiffringResurrection Christian School
2Zaid AlatwaSMART Speech & Debate
3Eduardo ChavezRISE High School
4Yvonne Ibarra-BerumenSMART Speech & Debate
5Jasmine OkineRISE High School

Click here to return to the main The Showdown page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Jacob CromleyResurrection Christian School
2Rayan KhaleqRISE High School
3Aaliyah BerrelezUniversity Schools
4Tram NguyenSMART Speech & Debate
5Angelina FarnandoUniversity Schools
6Emma FarrarUniversity Schools

Click here to return to the main The Showdown page

Impromptu

PlaceCompetitor(s)Team
1Denisse Gonzalez-MarquezRISE High School
2Miranda Rodriguez-RamirezRISE High School
3Abigail Sandoval-SotoRISE High School
4Tram NguyenSMART Speech & Debate
5Zaid AlatwaSMART Speech & Debate
6Dakota OwensLimon High School

Click here to return to the main The Showdown page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Hannah NewmanUniversity Schools
2Tram NguyenSMART Speech & Debate
3Denisse Gonzalez-MarquezRISE High School
4Abigail Sandoval-SotoRISE High School
5Victoria Nungaray-AriasRISE High School
6Brenna BondUniversity Schools

Click here to return to the main The Showdown page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Aaliyah LuceroUniversity Schools
2Tram NguyenSMART Speech & Debate
3Ellyott SiffringResurrection Christian School
4Abigail ConnerUniversity Schools
5Miranda Rodriguez-RamirezRISE High School
6Lilly BonnellUniversity Schools

Click here to return to the main The Showdown page

Poetry Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Kiah BristowRISE High School
2Mia Olmos-SanchezRISE High School
3Leonardo SanchezSMART Speech & Debate
4Abigail Sandoval-SotoRISE High School
5Amiah CepedaRISE High School
6Carol OlivasRISE High School

Click here to return to the main The Showdown page

Program Oral Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Aaliyah LuceroUniversity Schools
2Jacob CromleyResurrection Christian School
3Denisse Gonzalez-MarquezRISE High School
4Evelia ChavezSMART Speech & Debate
5Sofia GonzalezRISE High School
6Christina DagenhartRISE High School

Click here to return to the main The Showdown page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2024 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
ND15 DI15