Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

The Wausa Speech Invitational - Event results

Click here to return to the main The Wausa Speech Invitational page

JV Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Aubrey Cheetsos and Hazel DohertyNorfolk Catholic
2Adalyn Dummer and Jaylin JohnsonPlainview

Click here to return to the main The Wausa Speech Invitational page

JV Entertainment Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Kohen LingenfelterPlainview
2Ella WhiteCreighton
3Quinn MosherCrofton
4Brady KristensenWausa
5Deric SayersCreighton

Click here to return to the main The Wausa Speech Invitational page

JV Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Ty GeigerNorfolk Catholic
2Trynity ZachHartington-Newcastle
3Gabe ReyesHartington-Newcastle
4Hunter RuweWayne Public Schools
5Ian CrockettCreighton
6Austin AveryNiobrara

Click here to return to the main The Wausa Speech Invitational page

JV Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Piper HoffmanOsmond
2Marshall BrateticBloomfield
3Jasmine DavisStuart
4Rachel HollandWayne Public Schools
5Lara DittrichNorfolk Catholic
6Jadyn HobbsSummerland
Fin.Andrea Olivares-CasillasWayne Public Schools

Click here to return to the main The Wausa Speech Invitational page

JV Oral Interpretation of Drama

PlaceCompetitor(s)Team
1Bastion Curtiss, Braedon Kment, Dominic White, Kohen Lingenfelter and Wyatt SchrothPlainview
2Aleigha Hale, Andrea Olivares-Casillas, Rachel Holland, Riley Olson and Ryder OlberdingWayne Public Schools
3Brady Kristensen, Carlie Kleinschmit, Elle Brazel, Jaidynn Timmerman and Noel KummWausa
4Gracie Fritz, McKaylee McClellan and Sicily BriardNiobrara

Click here to return to the main The Wausa Speech Invitational page

JV Oral Interpretation of Humorous Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Ryder OlberdingWayne Public Schools
2Wyatt SchrothPlainview
3Dean YoungWayne Public Schools
4Emmarie PavlikVerdigre
5Bryer AlmgrenStuart
6Gracie FritzNiobrara

Click here to return to the main The Wausa Speech Invitational page

JV Oral Interpretation of Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Jaylin JohnsonPlainview
2Carly HerianNorfolk Catholic
3Isaiah YardeWayne Public Schools
4Carlie KleinschmitWausa
5Alison SandersWayne Public Schools
6Miley PinkelmanBloomfield

Click here to return to the main The Wausa Speech Invitational page

JV Oral Interpretation of Serious Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Kendall StoryWausa
2McKaylee McClellanNiobrara
3Aleigha HaleWayne Public Schools
4Kaija HessCrofton
5Sharon VasquezWayne Public Schools
6Avery HardistyPlainview

Click here to return to the main The Wausa Speech Invitational page

JV Persuasive Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Noel KummWausa
2Elle BrazelWausa
3Bastion CurtissPlainview
4Brooklyn GuentherCrofton
5Hazel DohertyNorfolk Catholic
6Addison MillerOsmond

Click here to return to the main The Wausa Speech Invitational page

JV Program of Oral Interp.

PlaceCompetitor(s)Team
1Ashlyn RudolfNeligh Oakdale
2Kennedy SchwagerNeligh Oakdale

Click here to return to the main The Wausa Speech Invitational page

Program of Oral Interp.

PlaceCompetitor(s)Team
1Colby RaulstonWayne Public Schools
2Braydon HoesingWausa
3Kennedy GotchHartington-Newcastle
4Erica HeimanOsmond
5Lacey PaxtonStuart
6Elizabeth RokusekHartington Cedar Catholic

Click here to return to the main The Wausa Speech Invitational page

Varsity Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Aidan Bohnert and Alec SchafferWayne Public Schools
2Elizabeth Wortmann and Jack SchiefferCrofton
3Dane Gotch and Issac SantiagoHartington-Newcastle
4Colby Raulston and Madalyn FrantaWayne Public Schools
5Grace Junck and Kennasyn BleckeWayne Public Schools
6Paige Norris and Rece FrahmPlainview

Click here to return to the main The Wausa Speech Invitational page

Varsity Entertainment Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1William PaxtonStuart
2Cole HeimesHartington-Newcastle
3Jack SchiefferCrofton
4Elizabeth WortmannCrofton
5Holly JohnsonWausa
6Alexus HansHartington-Newcastle

Click here to return to the main The Wausa Speech Invitational page

Varsity Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1William PaxtonStuart
2Parker KestingWayne Public Schools
3Reagan ChoatPlainview
4Carter GuentherCrofton
5Dawson HeiserStuart
6Isaac HarderPlainview

Click here to return to the main The Wausa Speech Invitational page

Varsity Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Ava StewartHartington Cedar Catholic
2Kennedy GotchHartington-Newcastle
3Addison WyniaWausa
4Jade HalseyOsmond
5Hazel HochsteinHartington-Newcastle
6Erin WagnerOsmond

Click here to return to the main The Wausa Speech Invitational page

Varsity Oral Interpretation of Drama

PlaceCompetitor(s)Team
1Aidan Bohnert, Colby Raulston, Gabriel Armstrong, Gavin Anderson and Johen PiperWayne Public Schools
2Austin Sudbeck, Carter Kelly, Dane Gotch, Issac Santiago and Trevon HoppingHartington-Newcastle
3Grant Schieffer, Jack Schieffer, Katie Neuharth, Kaylee Mauch and Sophia WortmannCrofton
4Adreinne Anderson, Grace Junck, Josie Ley, Kennasyn Blecke and Nyamalo KantaiWayne Public Schools
5Avery Stevens, Cade Wakeley, Claire Kumm, Holly Johnson and Kendall StoryWausa
6Alijah Nelson, Cody Bloomquist, Gaven Nipp, Hadley Vanness and Taylor DawsonWausa

Click here to return to the main The Wausa Speech Invitational page

Varsity Oral Interpretation of Humorous Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Alec SchafferWayne Public Schools
2Braydon HoesingWausa
3Kaylee MauchCrofton
4Jacson KingPlainview
5Elizabeth RokusekHartington Cedar Catholic
6Alijah NelsonWausa

Click here to return to the main The Wausa Speech Invitational page

Varsity Oral Interpretation of Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Ceilus IbarraWayne Public Schools
2Lacey PaxtonStuart
3Elizabeth RokusekHartington Cedar Catholic
4Ryell HaugHartington-Newcastle
5Jordynn FrahmPlainview
6Marque AlbinPlainview

Click here to return to the main The Wausa Speech Invitational page

Varsity Oral Interpretation of Serious Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Holly JohnsonWausa
2Drew SchmadererStuart
3Dane GotchHartington-Newcastle
4Issac SantiagoHartington-Newcastle
5Alondra VegaWayne Public Schools
6Ceilus IbarraWayne Public Schools

Click here to return to the main The Wausa Speech Invitational page

Varsity Persuasive Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Claire KummWausa
2Reagan ChoatPlainview
3Abbie KromarekPlainview
4Olivia HansonWayne Public Schools
5Emma WubbenHartington-Newcastle
6Adreinne AndersonWayne Public Schools

Click here to return to the main The Wausa Speech Invitational page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2024 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
ND06 DI42