Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Twin River Speech Tournament - Event results

Click here to return to the main Twin River Speech Tournament page

Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Angel Carias and Braxton SmallDavid City
2Janey Parra and Josue FuentesSchuyler Community High School
3Abilyn Schneider and Addison SchneiderHumphrey Public Schools
4Graham Kahlandt and Tanner BauldBoone Central
5Karley Vering and Nora BertrandHumphrey Public Schools
6Jaimee Paddock and Lilly WeddleShelby-Rising City

Click here to return to the main Twin River Speech Tournament page

Duo Improvisation

PlaceCompetitor(s)Team
1Aurora Slusarski and Lilly WeddleShelby-Rising City
2Daniel Daviu and Josue FuentesSchuyler Community High School
3Angel Carias and Braxton SmallDavid City
4Gina Alba and ViviAnne SayerSchuyler Community High School
5Kathryn Tzunux and Piper LefdalSchuyler Community High School
6Courtney Kemper and Tessa CherryTwin River

Click here to return to the main Twin River Speech Tournament page

Entertainment Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Austin AndersonTwin River
2Noah GradyAquinas Catholic
3Nora BertrandHumphrey Public Schools
4Autumn LindsleyDavid City
5Caitlin KronbergSchuyler Community High School
6Natalie NelsonBoone Central

Click here to return to the main Twin River Speech Tournament page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Rachel MalanderBoone Central
2Valori OlsonDavid City
3Taylor BeiermanBoone Central
4Tessa CherryTwin River
5Xavier FialaAquinas Catholic
6Walter FurstenauElkhorn Valley

Click here to return to the main Twin River Speech Tournament page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Taylor BeiermanBoone Central
2Rachel MalanderBoone Central
3Olivia PerskeAquinas Catholic
4Erica BrownElkhorn Valley
5Ashly GuillenClarkson
6Courtney KemperTwin River

Click here to return to the main Twin River Speech Tournament page

Oral Interpretation of Drama

PlaceCompetitor(s)Team
1Aiden Nore, Claire Weidner, Dylan Baumgartner, Serena Henry and Tessa HamlingBoone Central
2Brooke Brengelman, Graham Kahlandt, Lauryn Wright, Madyson Zoucha and Tanner BauldBoone Central
3Autumn Lindsley, Drew Whitney, Hannah Scribner and Joey ScribnerDavid City
4Ashley Pfeifer, Morgan Hake, Natasha Dahlberg and Noah StoneHumphrey Public Schools
5Ava Neujahr, Juan Ramirez, Keetyn Valentine, Neil Olson and Sidnee BuschDavid City
6Caroline Slama, Jayden Bollig, Josh Palik, Maggie Svec and Natalie KovarAquinas Catholic

Click here to return to the main Twin River Speech Tournament page

Oral Interpretation of Humorous Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Xavier FialaAquinas Catholic
2Michael ArriazaSchuyler Community High School
3Janey ParraSchuyler Community High School
4Angel CariasDavid City
5Neil OlsonDavid City
6Carleigh Greene Elkhorn Valley

Click here to return to the main Twin River Speech Tournament page

Oral Interpretation of Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Kaidence MorlanDavid City
2Colin GibbonsSchuyler Community High School
3Shelby JenkinsonStanton
4Bella MeyerBoone Central
5Mikalaya DubrayBoone Central
6Lexi BohatyHumphrey Public Schools

Click here to return to the main Twin River Speech Tournament page

Oral Interpretation of Serious Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Madilyn StacyMcCool Junction High School
2Payton FitchnerSt. Edward
3Piper LefdalSchuyler Community High School
4Paige PetersenCentennial
5Elena MurrayShelby-Rising City
6Lydia ZiembaTwin River

Click here to return to the main Twin River Speech Tournament page

Persuasive Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Valori OlsonDavid City
2Elizabeth HardingSchuyler Community High School
3Rachel MalanderBoone Central
4Addison SchneiderHumphrey Public Schools
5Ava NeujahrDavid City
6Ashly GuillenClarkson

Click here to return to the main Twin River Speech Tournament page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2022 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
sw