Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

The Magical World of Speech - Event results

Click here to return to the main The Magical World of Speech page

Dramatic Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Jack Repak and Julia BolashRolling Meadows
2Elliot McGowan and Fatima EstebanLarkin
3Katie Akemann and Lucy AkemannLarkin
4Daniel Bouwmeester and Leesa StarinLarkin
5Leo Petropoulos and Megan BuettnerCary-Grove
6Aarushi Sheth and Bella WendeSouth Elgin

Click here to return to the main The Magical World of Speech page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Zach NeifingCary-Grove
1Alexa SnyderCary-Grove
2Leesa StarinLarkin
2Ruby MontgomerySouth Elgin
3Siobhan BoyleLake Forest
3Amanda MaxwellRolling Meadows
4Claire HamiltonCary-Grove
4Grace TynerCary-Grove
4Jack RepakRolling Meadows
5Delaney HauschCrystal Lake South
6Angelica MyrdaBuffalo Grove

Click here to return to the main The Magical World of Speech page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Leo PetropoulosCary-Grove
1Meg NortenCrystal Lake South
2Chris SmithCary-Grove
2Alexa SohnRolling Meadows
3Zeltzin Zepeda-SoliasRound Lake
4Natalie UnverzagtCary-Grove
5Aracely Contreras FabelaLarkin

Click here to return to the main The Magical World of Speech page

Humorous Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Logan West and Morgan ProvanceCary-Grove
2Jake Boucher-Merlo and Lucy RollerLarkin
3Declan Carter and Megan BuettnerCary-Grove
4Sam Anderson and Zach NeifingCary-Grove
5Ken Conocido and Rhianna PortilloConant

Click here to return to the main The Magical World of Speech page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Declan CarterCary-Grove
2Zach TressPrairie Ridge
3Jordan PenfoldWarren Township
4Lucas ClarkCary-Grove
5Dylan GabelSouth Elgin
6Carlos VilchisRound Lake

Click here to return to the main The Magical World of Speech page

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Chris SmithCary-Grove
2Aniketh SubashBuffalo Grove
3Vedika ShahPrairie Ridge
4Brooke PallanLarkin
4Angelica HarrisSouth Elgin
5Michael BeesonCary-Grove
5Leo PetropoulosCary-Grove
5Andrea MedinaCrystal Lake South
6Michela SchenkWarren Township

Click here to return to the main The Magical World of Speech page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Chris SmithCary-Grove
1Mary LalowskiCary-Grove
1Melanie King-MelgozaWarren Township
2Uma PatelSouth Elgin
3Lynn MahoneyCrystal Lake South
4Sophiya IurchakCrystal Lake Central
5Emilia TurnerCary-Grove
6Montserrat GarciaCrystal Lake South

Click here to return to the main The Magical World of Speech page

Oratorical Declamation

PlaceCompetitor(s)Team
1Logan WestCary-Grove
2Jasmine MorkahWarren Township
3Jaden EscamillaWarren Township
3Kiran BhallaWarren Township
4Lucas HennesseyCary-Grove
4Paige ZukauskasRolling Meadows
5Aiden WeeksLarkin
6Megan BuettnerCary-Grove
6Noah MeiselwitzRound Lake

Click here to return to the main The Magical World of Speech page

Original Comedy

PlaceCompetitor(s)Team
1Lucas HennesseyCary-Grove
2Levi BjorkCrystal Lake South
3Elliot McGowanLarkin
4Gabi ArreolaCrystal Lake South
5Carlos VilchesRound Lake
5Mazen El-AzhariSouth Elgin
6Lucas ClarkCary-Grove

Click here to return to the main The Magical World of Speech page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Christine PerkinsCary-Grove
1Aiden WeeksLarkin
2Maddi RoyCary-Grove
2Vedika ShahPrairie Ridge
3Mckennah Hannigan-JacksonCrystal Lake South
3Adunni OkijiLarkin
4Hannah MallariWarren Township
5Bella MelgarCrystal Lake South
6Nycharak PrumRound Lake

Click here to return to the main The Magical World of Speech page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Catherine BautistaBuffalo Grove
1Taylor RossLake Forest
2Logan WestCary-Grove
3Destiny GreathouseWarren Township
4Brianna TrejoLarkin
5Alexa SnyderCary-Grove
6Sarah LarsonBuffalo Grove
6Rena HwangWarren Township

Click here to return to the main The Magical World of Speech page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Christine PerkinsCary-Grove
2Issy NordinCary-Grove
2Noel DemetrioLake Forest
3Maggie AdrianWarren Township
4Yuliya ZamkovaCrystal Lake South
4Emilia LorenzoWarren Township
5Claire HamiltonCary-Grove
5Racheal OlusesanWarren Township
6Jenna MackLarkin

Click here to return to the main The Magical World of Speech page

Radio Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Christine PerkinsCary-Grove
1Kyra CraddockCary-Grove
1Lucas HennesseyCary-Grove
2Kiran BhallaWarren Township
3Brianna TrejoLarkin
4Declan CarterCary-Grove
5Brooke PallanLarkin
6Nycharak PrumRound Lake

Click here to return to the main The Magical World of Speech page

Special Occasion Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Alexa SnyderCary-Grove
1Jiya ParikhSouth Elgin
2Sam AndersonCary-Grove
2Vishnu SrinivasanSouth Elgin
3Delaney JuengerWarren Township
4Olivia SuarezWarren Township
5Cameron BradfordCrystal Lake Central
6Diego Medina-CarlinCrystal Lake South

Click here to return to the main The Magical World of Speech page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2024 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
ND15 DI15