Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Jordan High School Invitational - Event results

Click here to return to the main Jordan High School Invitational page

Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Connor LuskeyJordan High School
2Anna NordinFridley
3Kimberly RuizGlencoe-Silver Lake High School
4Dakota MeadowsTri-City United
5Helaena HensleyRandolph Speech Team
6Lindsey Juarez RamirezGlencoe-Silver Lake High School
Fin.Kora GruenhagenNorwood-Young America
Fin.Orianna AerniJordan High School
Fin.Savannah BondermanGlencoe-Silver Lake High School
Fin.Kiar HussienFridley
Fin.Mari VourlosJordan High School

Click here to return to the main Jordan High School Invitational page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Claire ShaikoskiRockford HS
2Ash GrosshueschHoward Lake-Waverly-Winsted (HLWW)
3Gabi SchmidtNorwood-Young America
4Kay ArntsonJordan High School
5Preston LatpakdyJordan High School
6Maggi FlynnWatertown-Mayer High School
Fin.Mason SchmidtNew Prague HS
Fin.Jaelyn MatthewsWatertown-Mayer High School
Fin.Stella Gillen-RexroadRandolph Speech Team
Fin.Serina WoodFridley
Fin.Andrew KrautkramerNew Prague HS
Fin.Duane MenorkporNew Prague HS
Fin.Yahira Barreto-ParedesFridley

Click here to return to the main Jordan High School Invitational page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Avalon LibraWatertown-Mayer High School
2Corinne FoleyWatertown-Mayer High School
3Kailey TwiestNorwood-Young America
4Logan DevoreJordan High School
5Treyton FrisbieWatertown-Mayer High School
6Hartley BoundsJordan High School
Fin.Kaylynn StifterWatertown-Mayer High School
Fin.Orianna AerniJordan High School
Fin.Adalyn StidgerWatertown-Mayer High School
Fin.Nick RichardFridley
Fin.Kiley DukekBelle Plaine
Fin.Maj MonsonJordan High School
Fin.Danika BarlageJordan High School
Fin.Millie LinderWatertown-Mayer High School
Fin.Lauren KoeppBelle Plaine

Click here to return to the main Jordan High School Invitational page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Cami Thompson and Sarah StreiffRandolph Speech Team
2Courtnie Forcier and Nathan DresselHoward Lake-Waverly-Winsted (HLWW)
3Ashton LaPlante and Riley SpearsGlencoe-Silver Lake High School
4Autumn Pesek and Connor LuskeyJordan High School
5Leah Goetz and Logan DevoreJordan High School
6Joe Docken and Kailey TwiestNorwood-Young America
Fin.Melody Lockwood and Natalie LockwoodRockford HS
Fin. Morgan Sawatzke and Julianna PetersonHoward Lake-Waverly-Winsted (HLWW)
Fin.Ella Mork and Erika MorkNorwood-Young America
Fin.Darby Frei and Lucille JeskeHoward Lake-Waverly-Winsted (HLWW)
Fin.A. and Madelyn JohnsonWatertown-Mayer High School
Fin.Lauren Braaten and Lillie ViolettJordan High School
Fin.Paul Leuthner and Treyton FrisbieWatertown-Mayer High School
Fin.Dakota Meadows and Jae SladekTri-City United
Fin.Jackson VanHorn and Rae RuddiesNorwood-Young America

Click here to return to the main Jordan High School Invitational page

Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Mallory JirikNew Prague HS
2Ashton LaPlanteGlencoe-Silver Lake High School
3Veronique Kolibe-GnamikouFridley
4Ava GrimmBelle Plaine
5Savanah ChapelTri-City United
6Palak BhaktaFridley
Fin.Megan WiegandHoward Lake-Waverly-Winsted (HLWW)
Fin.Nicole PetersBelle Plaine
Fin.Grace OluwafemiRockford HS
Fin.Sophia HawkinsJordan High School
Fin.Kamryn StierBelle Plaine
Fin.Muna HuesseinFridley

Click here to return to the main Jordan High School Invitational page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Cade KuzniaHoward Lake-Waverly-Winsted (HLWW)
2Cecilia FellnerFridley
3Charles A. BoyumJordan High School
4Paul LeuthnerWatertown-Mayer High School

Click here to return to the main Jordan High School Invitational page

Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Alissa PermaulJordan High School
2Sarah StreiffRandolph Speech Team
3Emma HussHoward Lake-Waverly-Winsted (HLWW)
4Robbie JohnsonRockford HS
5Orin EberhardHoward Lake-Waverly-Winsted (HLWW)
6Hayley RannowHoward Lake-Waverly-Winsted (HLWW)

Click here to return to the main Jordan High School Invitational page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Liam CallahanFridley
2Julia AndersonHoward Lake-Waverly-Winsted (HLWW)
3Hayden HuddelstonRandolph Speech Team
4Bryce AtangaWatertown-Mayer High School
5Zoey BarndJordan High School
6Abby StrandJordan High School
Fin.Thora BinsfeldRockford HS
Fin.Yoed GonzalezWatertown-Mayer High School
Fin.Aubree PaavolaRandolph Speech Team
Fin.Britney Ondieki.Rockford HS
Fin.Emmett BehrensWatertown-Mayer High School
Fin.ZWatertown-Mayer High School

Click here to return to the main Jordan High School Invitational page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Malorie ThorsonHoward Lake-Waverly-Winsted (HLWW)
2Rachel LaVanRandolph Speech Team
3Megan BeckerGlencoe-Silver Lake High School
4Naomi SalzwedelJordan High School
5Callie BuckentinNorwood-Young America
6Greta GuetzkowWatertown-Mayer High School
Fin.Helen HolmbergJordan High School
Fin.Meg EngelhartJordan High School
Fin.Rebecca SandeenNorwood-Young America
Fin.Amelia DieterRockford HS
Fin.Peyton RueckertWatertown-Mayer High School
Fin.Roy TupaGlencoe-Silver Lake High School
Fin.Sage HeerFridley

Click here to return to the main Jordan High School Invitational page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Taryn AlexonRandolph Speech Team
2Clara MandtWatertown-Mayer High School
3Ava EliasGlencoe-Silver Lake High School
4Tenley ReadNorwood-Young America
5Amber StraderWatertown-Mayer High School
6Mia ChristensenJordan High School
Fin.Evelyn JilekGlencoe-Silver Lake High School
Fin.Natalie JohnsonWatertown-Mayer High School
Fin.Katelynn AlthoffJordan High School
Fin.Becky SmithHoward Lake-Waverly-Winsted (HLWW)

Click here to return to the main Jordan High School Invitational page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Joe DockenNorwood-Young America
2Nathan GonzalezFridley
3Ella HunkinsWatertown-Mayer High School
4Amelia DeuthNew Prague HS
5Leah GoetzJordan High School
6Isaac SchroederTri-City United
Fin.Addie JensenJordan High School
Fin.Breanna CarlsonRockford HS
Fin.Jose Martinez MarinTri-City United

Click here to return to the main Jordan High School Invitational page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Elizabeth OsborneJordan High School
2Avery Gillen-RexroadRandolph Speech Team
3Chloe LyverHoward Lake-Waverly-Winsted (HLWW)
4zDont useWatertown-Mayer High School
5Anna CoxNew Prague HS
6Andrew CervenkaNew Prague HS
Fin.Gwenna GrossamJordan High School
Fin.Ruth RaatzNorwood-Young America
Fin.Olivia SalonekWatertown-Mayer High School

Click here to return to the main Jordan High School Invitational page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Alexis (Kasma) BrightFridley
2Max BarndJordan High School
3Amiah WatneWatertown-Mayer High School
4Aven PriggeTri-City United
5Trevor KirchoffGlencoe-Silver Lake High School
6Cecilia MeulenersWatertown-Mayer High School
Fin.Brody FreiHoward Lake-Waverly-Winsted (HLWW)
Fin.Alex BombardRockford HS

Click here to return to the main Jordan High School Invitational page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2024 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
ND08 DI102