Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

The Ties of Friendship Tournament - Event results

Click here to return to the main The Ties of Friendship Tournament page

Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Faith WilhelmyStillwater Area High School
2Greta HansonMounds Park Academy
3Brendyn Van HoutenStillwater Area High School
4Amelia BurtonStillwater Area High School
5Calvin InglebyShakopee
6Evie MinearMounds Park Academy

Click here to return to the main The Ties of Friendship Tournament page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Kavya NairShakopee
2Aaditya ParanjapeShakopee
3John CorbettStillwater Area High School
4Grace LylesTwo Rivers High School
5Kiran LeonardStillwater Area High School
6Lucy WilcekStillwater Area High School
Fin.Ritesh PrabhuShakopee

Click here to return to the main The Ties of Friendship Tournament page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Isaac MontufarStillwater Area High School
2Lucy SchwiegerMounds Park Academy
3Maysen PuhrmannStillwater Area High School
4Ava ThomasStillwater Area High School

Click here to return to the main The Ties of Friendship Tournament page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Frances Martin and Lucy SchwiegerMounds Park Academy
2Greta Selbitschka and Kate HickeyStillwater Area High School
3Benjamin Ryan and Jonathan RyanStillwater Area High School
4Ashlyn Wey and Nicholas CrainStillwater Area High School
5Makayla Duffy-Wightman and Raymond McHutchisonStillwater Area High School
6Jane Whitcomb Fossum and Owen MaslowskiStillwater Area High School

Click here to return to the main The Ties of Friendship Tournament page

Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Erica BartkeyStillwater Area High School
2Maria AxiniaTwo Rivers High School
3Max O'ConnorMounds Park Academy
4Sihaam BarreShakopee
5Sam LineStillwater Area High School
6Madhav NairShakopee

Click here to return to the main The Ties of Friendship Tournament page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Amal SastryMounds Park Academy
2Abhay InampudiShakopee
3Frances MartinMounds Park Academy
4Soren PetersonStillwater Area High School
5Paul FertigMounds Park Academy
6Liibaan EgalShakopee
Fin.Ella VenzkeStillwater Area High School

Click here to return to the main The Ties of Friendship Tournament page

Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Iris FuglieStillwater Area High School
2Cynthia GhannoumMounds Park Academy
3Akshay SomayajulaMounds Park Academy
4Mari MinearMounds Park Academy
5Stella McHughStillwater Area High School

Click here to return to the main The Ties of Friendship Tournament page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Sivaani AnandkumarShakopee
2Maggie BanksMounds Park Academy
3Brendyn Van HoutenStillwater Area High School
4Erica BartkeyStillwater Area High School
5Ella BegnaudStillwater Area High School
6Nico BerghMounds Park Academy
Fin.Arnav AnandkumarShakopee

Click here to return to the main The Ties of Friendship Tournament page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Marit HickeyStillwater Area High School
2Zainab LodhiMounds Park Academy
3Zita MeyerStillwater Area High School
4Rowan MulrooneyMounds Park Academy
5Zoya NayakMounds Park Academy
6Andre CarrerasTwo Rivers High School
Fin.John CorbettStillwater Area High School

Click here to return to the main The Ties of Friendship Tournament page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Danielle DakeShakopee
2Zaara NayakMounds Park Academy
3Max O'ConnorMounds Park Academy
4Akshay SomayajulaMounds Park Academy
5Belle LaposStillwater Area High School
6Amanda McKellipsStillwater Area High School
Fin.Anna CorbidStillwater Area High School

Click here to return to the main The Ties of Friendship Tournament page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Meiran CarlsonMounds Park Academy
2Evie VacekStillwater Area High School
3Greta WimbergerStillwater Area High School
4Phoebe MarstonStillwater Area High School
5Jenny NguyenMounds Park Academy
6Owen MaslowskiStillwater Area High School

Click here to return to the main The Ties of Friendship Tournament page

Programmed Oral Interp

PlaceCompetitor(s)Team
1Meiran CarlsonMounds Park Academy
2Pahwa YangMounds Park Academy
3Zainab LodhiMounds Park Academy

Click here to return to the main The Ties of Friendship Tournament page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Pahwa YangMounds Park Academy
2Rylee Van HoutenStillwater Area High School
3Greta HansonMounds Park Academy
4Emilyn TroupStillwater Area High School
5Cole NussStillwater Area High School

Click here to return to the main The Ties of Friendship Tournament page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Aisha AbukarTwo Rivers High School
2Maggie BanksMounds Park Academy
3Nyx LammieStillwater Area High School
4Anna CrainTwo Rivers High School
5Abishek RaoShakopee

Click here to return to the main The Ties of Friendship Tournament page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2024 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
ND07 DI101