Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

GICC Invite - Event results

Click here to return to the main GICC Invite page

Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Grace Uhler and Maggie McCarthyYork
2Adam Lukert and Riley FarnstromThayer Central
3Marissa Crosby and Michael WesterbyGrand Island Speech
4Ava Brumbaugh and Emma RathjenNebraska Christian
5Lily Kadolph and Sam MartindaleGering High School
6BreyLeigh Smith and Brionna LoweCentura

Click here to return to the main GICC Invite page

Entertainment Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Hope McDonaldCentura
2Sam MartindaleGering High School
3RaeAnn SniderYork
4Maggie McCarthyYork
5Natalie PetersonGering High School
6Killian HeckmanHastings St. Cecilia

Click here to return to the main GICC Invite page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1David HadenfeldtCentura
2Julia MessereGrand Island Central Catholic
3Kadin TesarYork
4Colten JavinsHastings St. Cecilia
5Phoebe SkinnerGering High School
6Sharese AwiszusGering High School

Click here to return to the main GICC Invite page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Aphia BoydGering High School
2Grace WatsonGrand Island Central Catholic
3Adam LukertThayer Central
4Lindsey Ladehoff Sutton
5Eli EscenColumbus Lakeview
6Riley FarnstromThayer Central

Click here to return to the main GICC Invite page

Oral Interpretation of Drama

PlaceCompetitor(s)Team
1Cove Engleman, Ella Simon, Emma Jacobs, Hope McDonald and Lauren SuntychCentura
2Carreagan Endorf, Harrison McClure, Lexi Puncochar, Lydia Henry and Makenzie ClausenGrand Island Central Catholic
3Ethan Hurt, Kyler Luebbe, Sam Wishman and Shae KingeryHampton
4Bo Mahoney, Elizabeth Miller, Jane Johnson, Levi Moore and Trey HillColumbus Lakeview
5Breckyn Peterson, Dyvet Fonseca, Elsa Andersen, Jadlynn Kinney and Shepleigh OhrtSutton
6Aidan Jones, Carson Mau, Devon Griess, Owen Schelkopf and Weston OhrtSutton
Fin.BreyLeigh Smith, Brionna Lowe, Ian Crawford, Lonna Patrick and Zoie SimonsCentura

Click here to return to the main GICC Invite page

Oral Interpretation of Humorous Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Maelynn EricsonYork
2Gavin De Los SantosGering High School
3Alena HruskaColumbus Lakeview
4Makenzie ClausenGrand Island Central Catholic
5Kenley BognerGrand Island Central Catholic
6Audrey SvobodaNorthwest

Click here to return to the main GICC Invite page

Oral Interpretation of Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Morgan ThiemanMcCool Junction High School
2Jayden DornanGering High School
3Grace JohnsonGrand Island Central Catholic
4Gracie LongYork
5Dani DowlingHampton
6Lauren BrownGrand Island Speech

Click here to return to the main GICC Invite page

Oral Interpretation of Serious Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Raima KreifelsYork
2Hannah JavinsHastings St. Cecilia
3Marissa CrosbyGrand Island Speech
4Emily OtoupalYork
5Elle SudbeckThayer Central
6Lilyana CampbellCentura

Click here to return to the main GICC Invite page

Persuasive Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Mason BarrettGering High School
2Maddie BattlesGering High School
3Arushi BirthiGrand Island Central Catholic
4Colten JavinsHastings St. Cecilia
5Cecilia AstiYork
6Justine PopeShelton
Fin.Carson MauSutton

Click here to return to the main GICC Invite page

Program Oral Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Angelina ShawYork
2Inara HooperGrand Island Central Catholic
3Natalie JarmanCentura
4Michael WesterbyGrand Island Speech
5Mayeli VenteicherNorthwest
6Jenna TranHastings St. Cecilia

Click here to return to the main GICC Invite page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2024 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
ND15 DI15