Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

The Laker Legacy - Event results

Click here to return to the main The Laker Legacy page

Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Adaline StavitzskiOrono
2Mckennah AndersonProvidence Academy
3Oliver BergOrono
4Justus SteinertHoward Lake-Waverly-Winsted (HLWW)
5Ava TownsendAnnandale
6Sierra SalmenDassel-Cokato High School
Fin.Connor ChristensonWestonka Speech Team
Fin.Milo CarterAnnandale
Fin.Josephine PetersonRockford HS
Fin.Caleb PurserRockford HS
Fin.Eve ThelenRockford HS
Fin.Selah MaricleHutchinson
Fin.Ruth Ann ColvinHutchinson
Fin.Frog IlstrupAnnandale
Fin.Mari VourlosJordan High School
Fin.Sophia JeffersProvidence Academy

Click here to return to the main The Laker Legacy page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Joel WangHutchinson
2Lola BradfordHutchinson
3Izzie WheelerAnnandale
4Ash GrosshueschHoward Lake-Waverly-Winsted (HLWW)
5Simon ForbesOrono
6Ava KnorrHutchinson
Fin.Mia HackbarthMaple Lake
Fin.Sebastian PikulaOrono
Fin.Nick LindMaple Lake
Fin.Elaine WangHutchinson
Fin.Amila AvdicMounds Park Academy
Fin.Tristin StoeberMaple Lake
Fin.Hannabella LiMounds Park Academy
Fin.Preston LatpakdyJordan High School
Fin.Hannah StegemannOrono
Fin.Isaiah LarsonMaple Lake
Fin.Joey WangHutchinson
Fin.Nathan HalloranMaple Lake
Fin.Keagan KlaersOrono

Click here to return to the main The Laker Legacy page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Noah Pererva and Syd RobertsDassel-Cokato High School
2Melody Lockwood and Natalie LockwoodRockford HS
3Lillian Turja and Natalie JonesDassel-Cokato High School
4Julianna Peterson and Morgan SawatzkeHoward Lake-Waverly-Winsted (HLWW)
5Jedi Doerr and Kevin StanleyDassel-Cokato High School
6Lauren Tschimperle and Sadie MulderWestonka Speech Team
Fin.Carter Ertel and Olivia MuellerMaple Lake
Fin.Darby Frei and Lucille JeskeHoward Lake-Waverly-Winsted (HLWW)
Fin.Carter Perry and Ezra NilsonAnnandale

Click here to return to the main The Laker Legacy page

Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Macie GrothAnnandale
2Harrison StenbackOrono
3August LangWestonka Speech Team
4Natalie LockwoodRockford HS
5Isabelle DensmoreDassel-Cokato High School
6Megan WiegandHoward Lake-Waverly-Winsted (HLWW)
Fin.Ethan PavlenkoMaple Lake
Fin.Dina SweetOrono
Fin.Britta OlsonOrono
Fin.Kai NguyenMounds Park Academy
Fin.Abby StrandJordan High School
Fin.John HavfensteinBenson
Fin.Keira MarshallProvidence Academy
Fin.Lawrence TerzichMaple Lake

Click here to return to the main The Laker Legacy page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Mina KimMounds Park Academy
2Kelvyn BoddipalliMounds Park Academy
3Cade KuzniaHoward Lake-Waverly-Winsted (HLWW)
4Lindsey StreeflandJordan High School
5Roman DoboszenskiProvidence Academy
6Xander KampsenAnnandale
Fin.Orin EberhardHoward Lake-Waverly-Winsted (HLWW)

Click here to return to the main The Laker Legacy page

Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Mina KimMounds Park Academy
2Ryan HelmAnnandale
3Makkal TessmanMaple Lake
4Allyson DallmannDassel-Cokato High School
5Orin EberhardHoward Lake-Waverly-Winsted (HLWW)
6Ava TownsendAnnandale
Fin.Isabelle GreenenMaple Lake
Fin.Robbie JohnsonRockford HS

Click here to return to the main The Laker Legacy page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Ruby MoeDassel-Cokato High School
2Guy SchwiegerMounds Park Academy
3Elizabeth AndresDassel-Cokato High School
4Nolan SemschProvidence Academy
5Nico BerghMounds Park Academy
6Sadie MulderWestonka Speech Team
Fin.Zach Van NelsonWestonka Speech Team
Fin.Darby FreiHoward Lake-Waverly-Winsted (HLWW)
Fin.Julia AndersonHoward Lake-Waverly-Winsted (HLWW)
Fin.Lauren TschimperleWestonka Speech Team
Fin.William WendrothDassel-Cokato High School
Fin.Jane StavitzskiOrono
Fin.Mackenzie LockwoodRockford HS
Fin.Jillian LuhmanDassel-Cokato High School
Fin.Blake StoeberMaple Lake
Fin.Logan NelsonMaple Lake
Fin.Sophie BenjaminAnnandale
Fin.Edward BrewsterJordan High School
Fin.Miles BordakAnnandale
Fin.Ellaina StilenJordan High School

Click here to return to the main The Laker Legacy page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Nathan DresselHoward Lake-Waverly-Winsted (HLWW)
2Alyssa SundbergAnnandale
3Makayla SchererAnnandale
4Keeley DircksMaple Lake
5Ava SandquistAnnandale
6Kolton SoppelandWestonka Speech Team
Fin.Mia TowneProvidence Academy
Fin.Anya OllendickBenson
Fin.Helen HolmbergJordan High School
Fin.Odin FooteMounds Park Academy
Fin.Braelyn McNallyJordan High School
Fin.Charlee HarrisDassel-Cokato High School
Fin.Larissa TammMaple Lake
Fin.Henry RuegemerWestonka Speech Team
Fin.Cass HammAnnandale

Click here to return to the main The Laker Legacy page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Hannah ChristensonWestonka Speech Team
2Sage Rodquist-KodetAnnandale
3Sandra AlbProvidence Academy
4Julia AndersonHoward Lake-Waverly-Winsted (HLWW)
5Isabella VaughnDassel-Cokato High School
6Brenna VogelWestonka Speech Team
Fin.Mia ChristensenJordan High School
Fin.Kieley JacobsonAnnandale
Fin.Michael GarciaHoward Lake-Waverly-Winsted (HLWW)
Fin.Caylan SamuelsonDassel-Cokato High School
Fin.Katelynn AlthoffJordan High School
Fin.Elizabeth MillenRockford HS
Fin.Elijah DorseMaple Lake
Fin.Soumya RamanMounds Park Academy

Click here to return to the main The Laker Legacy page

Serious Drama

PlaceCompetitor(s)Team
1Ruby GehrmanOrono
2Logan DevoreJordan High School
3Julia KjaerAnnandale
4Kieley JacobsonAnnandale
5Axel DukeOrono
6Adaline StavitzskiOrono
Fin.Natalie JonesDassel-Cokato High School
Fin.Orianna AerniJordan High School
Fin.Morgan SawatzkeHoward Lake-Waverly-Winsted (HLWW)
Fin.Erika HannonMaple Lake
Fin.Abby TemplinJordan High School
Fin.Calvin PouchnikWestonka Speech Team
Fin.Brooque MoyWestonka Speech Team
Fin.Cade KuzniaHoward Lake-Waverly-Winsted (HLWW)
Fin.Lillian TurjaDassel-Cokato High School
Fin.Allyson DallmannDassel-Cokato High School
Fin.Mason HawkinsDassel-Cokato High School
Fin.Charlie HutchesonJordan High School

Click here to return to the main The Laker Legacy page

Serious Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Julia SegnerAnnandale
2Camryn MoonAnnandale
3Hannah ChristensonWestonka Speech Team
4Breanna ClarksonRockford HS
5Lindsey StreeflandJordan High School
6Sophia BerubeeAnnandale
Fin.August LangWestonka Speech Team
Fin.Arianna HansonDassel-Cokato High School
Fin.Laina HalonenDassel-Cokato High School
Fin.Turtle JonesHoward Lake-Waverly-Winsted (HLWW)
Fin.Raiin RiemerHoward Lake-Waverly-Winsted (HLWW)
Fin.Gabriela Guerrero GarciaJordan High School
Fin.Grace OluwafemiRockford HS
Fin.Alexandra DarnellBenson

Click here to return to the main The Laker Legacy page

Serious Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Sophie MiddletonOrono
2Anna D'AlessandroOrono
3Myles HayesAnnandale
4Abby StrandJordan High School
5Dina SweetOrono
6Kailee VaughnDassel-Cokato High School
Fin.Mason ButzowWestonka Speech Team
Fin.Gwenna GrosamJordan High School
Fin.Ben PerervaDassel-Cokato High School
Fin.Maggie KubistaOrono
Fin.Sophia WithersHutchinson
Fin.Jane StavitzskiOrono
Fin.Becky SmithHoward Lake-Waverly-Winsted (HLWW)
Fin.Britta NettestadAnnandale

Click here to return to the main The Laker Legacy page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Maya HaugenOrono
2Allison HeyneAnnandale
3Emilia AndrevWestonka Speech Team
4Tabitha RolesProvidence Academy
5Lisell SheridanWestonka Speech Team
6Teagan TesterAnnandale
6Zach Van NelsonWestonka Speech Team
Fin.Elijah TheisHutchinson
Fin.Alex BombardRockford HS
Fin.Princess InyangHutchinson

Click here to return to the main The Laker Legacy page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2024 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
ND06 DI42