Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Irish Invitational Speech Meet - Event results

Click here to return to the main Irish Invitational Speech Meet page

Dramatic Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Hanna Hagerty and Johnna GrimmJoliet Central
2Dylan Ludes and Shana KellyCoal City
3Aleena Warner and McKenna FerryMinooka
4Caroline Welte and Zach PielSandwich
5Allison O'Gorman and Nathaniel NepomucenoBradley-Bourbonnais
6Danielle Gibson and Emma RomanoWilmington

Click here to return to the main Irish Invitational Speech Meet page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Madison HolcombCoal City
2Emily BlenckMinooka
2Caroline WelteSandwich
3Hanna HagertyJoliet Central
4Abigail CimarolliMinooka
5Marisa DallaCostaSeneca
6Adelma ChavezJoliet Central

Click here to return to the main Irish Invitational Speech Meet page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Charlie BennettYorkville
2Nate SchultzJoliet Central
3Trevor TillSeneca
4Dominic CurtisCoal City
4Preston JohnsonCoal City
5Alyssa TerrellMorris
6Samantha BrunsReed-Custer

Click here to return to the main Irish Invitational Speech Meet page

Humorous Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Kyle Dailor and Maci RehborgBradley-Bourbonnais
1AJ Baker and Mark MehochkoSeneca
2Eli Fritz and Zoe SmithCoal City
3Anthony Stockton and Johnna GrimmJoliet Central
4Emma Romano and Eren OvermyerWilmington
5Guadalupe Stevens and Mia PeruchoElgin-Streamwood Co-Op
6Annika Marchi and Rachael PerinoReed-Custer

Click here to return to the main Irish Invitational Speech Meet page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Ben KriegerCoal City
2Emily AndersonReed-Custer
3Bella EsquivelMinooka
4Zach PielSandwich
5Ashley BollinoReed-Custer
6Kaylee BrummelYorkville

Click here to return to the main Irish Invitational Speech Meet page

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Faith QuigleyBradley-Bourbonnais
2Cody RogersCoal City
3Nehemiah ArriagaRich South
4Taylor NovotnyYorkville
5Tessa BrancatoCoal City
6Kiara BrownJoliet Central

Click here to return to the main Irish Invitational Speech Meet page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Casey CrompReed-Custer
2Taylor BrownMinooka
2Stephanie LambertWilmington
3Allison O'GormanBradley-Bourbonnais
4Dominic CurtisCoal City
4Hannah PriceYorkville
5Preston JohnsonCoal City
5Madison WoodsYorkville
6Hannah PruettRomeoville H.S.

Click here to return to the main Irish Invitational Speech Meet page

Oratorical Declamation

PlaceCompetitor(s)Team
1Kiara BrownJoliet Central
2Damaryan BentonElgin-Streamwood Co-Op
2Andriae LaCourRich South
3Lauren PhillipsCoal City
4Kyleyanna FitzpatrickRomeoville H.S.
5MaKenzie MunsonMinooka
6Hailey KaskyMinooka

Click here to return to the main Irish Invitational Speech Meet page

Original Comedy

PlaceCompetitor(s)Team
1Zoe SmithCoal City
2Peighton GillCoal City
3AJ BakerSeneca
4Kacey CarnithanYorkville
5Alexis ArreolaCoal City
5Andrew FappYorkville
6Kyle DailorBradley-Bourbonnais

Click here to return to the main Irish Invitational Speech Meet page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Nathaniel NepomucenoBradley-Bourbonnais
2Charlie BennettYorkville
3Grace CamphausenYorkville
4Tessa BrancatoCoal City
5Dayja JohnsonRich South
6Kelsey KaskyMinooka

Click here to return to the main Irish Invitational Speech Meet page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Cody RogersCoal City
2Damaryan BentonElgin-Streamwood Co-Op
3Diana MartinezJoliet Central
4Taylor BrownMinooka
4Casey CrompReed-Custer
4Andriae LaCourRich South
4Gabi MathusWilmington
5Kelly Van Der KarrCoal City
6Mark MehochkoSeneca
6Ash Couch-VottaWilmington

Click here to return to the main Irish Invitational Speech Meet page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Alexis OrrWilmington
2Alexa CieslakReed-Custer
2Jesse HernandezReed-Custer
2Savannah JohnsonYorkville
3Natalie DurhamCoal City
4Jose MarquezJoliet Central
5Layla BohlYorkville
6Ben KreigerCoal City

Click here to return to the main Irish Invitational Speech Meet page

Radio Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Samuel HigginsWilmington
2Emily AndersonReed-Custer
3Luke CairnsCoal City
4Marie SimonelliReed-Custer
5Natalie DurhamCoal City
5Angelica MorenoYorkville
6Madison GrandysYorkville

Click here to return to the main Irish Invitational Speech Meet page

Special Occasion Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Lauren PhillipsCoal City
2Jonathan PerkinsJoliet Central
3Hailey KeetonSandwich
4Leah BergYorkville
5Abbi HaleyReed-Custer
6Luke CairnsCoal City
6Taylor NovotnyYorkville

Click here to return to the main Irish Invitational Speech Meet page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2021 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
manage4