Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Rosebowl - Event results

Click here to return to the main Rosebowl page

Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Brandon KaisersattPrior Lake
2Miguel Nunez-MudoyBenilde-St. Margaret
3Thawun ThongvanhPrior Lake
4Hayagiriv SajjaEagan
5Hayden DyllaApple Valley
6Freddy GeorgeApple Valley

Click here to return to the main Rosebowl page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Ellery LiverseedEagan
2Omer MithaEagan
3Siham IbrahimBurnsville High School
4Arif AnsariWoodbury High School
5Kenna NaughtonApple Valley
6Katelyn CaulderLakeville North

Click here to return to the main Rosebowl page

Domestic Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Michael McDonaldBenilde-St. Margaret
2Shrihan AvilalaShakopee
3Abiha KashifEagan
4Avnish TripathiWoodbury High School
5Mabel ChenMounds View
6Vidhi PatelWayzata

Click here to return to the main Rosebowl page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Lucinda StandaferApple Valley
2Fadumo DolalApple Valley
3Connor SmithApple Valley
4Norsé LamonttRoseville
5Mason BaasPrior Lake
6Greta SelbitschkaStillwater Area High School

Click here to return to the main Rosebowl page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Chloe Bechard and Juju XiaajEagan
2Carmen Puente and Lojaine MaghthehApple Valley
3Abby Leach and Amy WattersPrior Lake
4Ava Rasmussen and Charles PossApple Valley
5Ai Xing and Shraddha PottiWayzata
6Greta Selbitschka and Kate HickeyStillwater Area High School

Click here to return to the main Rosebowl page

Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Juju XiaajEagan
2Matthew MastersonHinckley Finlayson
3Anna FischerLakeville North
4Audrey MurphyApple Valley
5Naema MohamedApple Valley
6Fowsiya WarsameApple Valley

Click here to return to the main Rosebowl page

Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Iris FuglieStillwater Area High School
2Ava RootsStillwater Area High School
3Shriya SunilBlaine High School
4Vaddi AbhinavEagan
5Anna NettoApple Valley
6Ken VangRoseville

Click here to return to the main Rosebowl page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Brady SternbergEagan
2Charles PossApple Valley
3Katherine JovanovicApple Valley
4Brendyn Van HoutenStillwater Area High School
5Ava McKeonPrior Lake
6Lydia BesethHarding

Click here to return to the main Rosebowl page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Marit HickeyStillwater Area High School
2Makayla Duffy-WightmanStillwater Area High School
3Hayden DyllaApple Valley
4Sarah FentawStillwater Area High School
5Mrunmayee DhakeWayzata
6Shania IsaisIrondale

Click here to return to the main Rosebowl page

International Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Boyana NikolovaIrondale
2Tvisha TalwarWayzata
3Shane RossBloomington
4Kat MulgrewBenilde-St. Margaret
5Mia WerdenEagan
6Soham KunduEagan

Click here to return to the main Rosebowl page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Hoda HusenApple Valley
2Danielle DakeShakopee
3Amenah EldomiattiLakeville North
4Katelyn CaulderLakeville North
5Siham IbrahimBurnsville High School
6Sanya PiraniPrior Lake

Click here to return to the main Rosebowl page

Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Sheymaa NurShakopee
2Kat JensenRoseville
3Canann AbrahamEagan
4Mira AriyadejWoodbury High School
5Aaratrika MondalWayzata
6Matthew Urigiles SuarezApple Valley

Click here to return to the main Rosebowl page

Program Oral Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Lane DehnelApple Valley
2Smriti DattaPrior Lake
3Madi QuayleCentennial
4Emily MelvilleApple Valley
5Alexandriana DavisSt. Croix Preparatory Academy
6Rebeccah DoughertyCentennial
Fin.Hadassah OwensEagan

Click here to return to the main Rosebowl page

Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Carmen PuenteApple Valley
2Wayne SouthwellApple Valley
3Grace AlagboApple Valley
4Kaylin RobanWoodbury High School
5Naasi BulaCentennial
6Molly McNameeDuluth East

Click here to return to the main Rosebowl page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Brian KumWhite Bear Lake High School
2Maya HaugenOrono
3Avery BartlettLakeville North
4Kaylee TaylorApple Valley
5Benjamin MontbriandLakeville North
6Tishya SavlaEagan

Click here to return to the main Rosebowl page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2024 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
ND06 DI42