Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Fairmont Finale - Event results

Click here to return to the main Fairmont Finale page

Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Gwyneth BlickemMankato West
2Zoey TasseffFairmont
3Lex StreeterLoyola
4Nathalie MendozaWindom Area High School
5Indigo InglesMinnesota New Country School
6Shayna KressNRHEG
Fin.Brooklyn PetersenMartin County West

Click here to return to the main Fairmont Finale page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Bri Runchey SmalleyMarshall
2Hayli GlassSt. Peter Public Schools
3Laura MohapatraMankato West
4Emma CoilMadelia
5Ella HaggertyMankato West
6Alexander WilliamsMinnesota Valley Lutheran

Click here to return to the main Fairmont Finale page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Saarah HassanMankato West
2Braelyn FaberMartin County West
3Lydia WeverkaMarshall
4Grace SimpsonFairmont
5Grace FreitagSt. Clair
6Dhanvi PatelFairmont

Click here to return to the main Fairmont Finale page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Grace Simpson and Oliver ThedensFairmont
2Mary Lanoue and Naomi SchroederMarshall
3Carter Gehrke and Lydia WeverkaMarshall
4Alyx Stahl and Gabriel StriemerMartin County West
5Kennedy Boerboom and Taelyn HerzMankato East
6Elizabeth Halvorson and Paige BergMinnesota Valley Lutheran

Click here to return to the main Fairmont Finale page

Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Oliver ThedensFairmont
2Sophia GaulMarshall
3Claire WollerMinnesota Valley Lutheran
4Berlin KassMarshall
5Kennedy HaydenMankato West
6Elizabeth HalvorsonMinnesota Valley Lutheran

Click here to return to the main Fairmont Finale page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Dominick Lund-MayFairmont
2Hunter JordanMankato West
3Peter Carnahanjackson county central
4Anneliese Carnahanjackson county central
5Augie SturrockMarshall
6Clark HazardFairmont

Click here to return to the main Fairmont Finale page

Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Isaiah LockwoodFairmont
2Abi PeymanFairmont
3Aralia Rubyjackson county central
4Nora SmentekMankato West
5Hayden O'ConnorMartin County West
6Augie SturrockMarshall
Fin.KC ClairMadelia

Click here to return to the main Fairmont Finale page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Kalan KenwardMankato East
2Eric DaschnerJanesville-Waldorf-Pemberton (JWP)
3Mary LanoueMarshall
4Leon YangFairmont
5Isaac ThomasFairmont
6Thomas HamletFairmont
Fin.Asher TholeMankato East

Click here to return to the main Fairmont Finale page

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Dominick Lund-MayFairmont
2Saarah HassanMankato West
3Bel LuttermanFairmont
4Grace SimpsonFairmont
5Leon YangFairmont
6Carter GehrkeMarshall

Click here to return to the main Fairmont Finale page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Sydney BlomsterFairmont
2Gianna AloisioMankato West
3Morgan KlinknerLake Crystal-Wellcome-Memorial
4Rachelle OelkeJanesville-Waldorf-Pemberton (JWP)
5Addison MillerJanesville-Waldorf-Pemberton (JWP)
6Ceiliah SlamaLake Crystal-Wellcome-Memorial
Fin.Kelsey HunterFairmont

Click here to return to the main Fairmont Finale page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Bel LuttermanFairmont
2Carter GehrkeMarshall
3Jack GunnMarshall
4Ashlyn AtlmanWindom Area High School
5Madyn HollandJanesville-Waldorf-Pemberton (JWP)
6Maddy CarrowMarshall

Click here to return to the main Fairmont Finale page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Seth PossinMankato East
2Gavin EischensSt. Clair
3Annika DohenyMinnesota New Country School
4Alayna CarpenterMankato West
5Olivia Almodovarjackson county central
6Claire WollerMinnesota Valley Lutheran

Click here to return to the main Fairmont Finale page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Gavin EischensSt. Clair
2Grace FreitagSt. Clair
3Bel LuttermanFairmont
4AJ Runchey SmalleyMarshall
5Allie StreitFairmont
6Ava ScarfpinMartin County West
Fin.Savannah BergMinnesota New Country School

Click here to return to the main Fairmont Finale page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Lilly DockhamMankato East
2Gabby MonsonLoyola
3Olivia McGowanSt. Clair
4Zoe JohnsonSt. Clair
5Thomas HamletFairmont
6Ryan KoberoskiMadelia

Click here to return to the main Fairmont Finale page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2024 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
ND07 DI101