Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Loquacious Laker - Event results

Click here to return to the main Loquacious Laker page

Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Ewan BrandvoldPerham
2ShippeePerham
3Karyme CamiloPelican Rapids High School
4London HoffertBreckenridge
5Anabelle WattenhoferUNC
6Ave DiazBreckenridge
Fin.Jack RobinsonBattle Lake Speech Team
Fin.Destinie SwenoHenning HS

Click here to return to the main Loquacious Laker page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Kyleigh ShebeckBattle Lake Speech Team
2Casey ParksDetroit Lakes
3Jaxon BainPerham
4Kiergon WilkinsPark Rapids
5Isaac ScherfenbergBattle Lake Speech Team
6Gavin KlagesHawley
Fin.Maddox WagnerPerham
Fin.Reid StarzlPerham
Fin.Nelson HubertBattle Lake Speech Team
Fin.Sam OvermoeHawley
Fin.Natalie MahlumDetroit Lakes
Fin.Liliana HessePerham
Fin.Kelly WagenmanPerham

Click here to return to the main Loquacious Laker page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Emma RavnaasPark Rapids
2Jane GudmundsonNew York Mills
3Christopher HovdenPelican Rapids High School
4Andrea GuajardoPerham
5Kaylie WestbergUNC
6Blake AlonzoBattle Lake Speech Team
Fin.Annika LukkenBattle Lake Speech Team
Fin.Jada GriffinBreckenridge
Fin.Daisy HollPelican Rapids High School

Click here to return to the main Loquacious Laker page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Faith Kalina and Tessa StarzlPerham
2Nolan Eckman and Sophia GuidaPark Rapids
3Blake Alonzo and Isaac ScherfenbergBattle Lake Speech Team
4Gina Quamme and Jada GriffinBreckenridge
5Delia Tebrugge and Frederick ScottBattle Lake Speech Team
6Jack Bisek and Landon NoonanHawley
Fin.Caidyn Breid and Jillian BainPerham
Fin.Brielle Dallman and Quinn RogstadDetroit Lakes

Click here to return to the main Loquacious Laker page

Extemp. Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Jack WornerPark Rapids
2Monica HansenHenning HS
3Lily HollPelican Rapids High School
4Molly PearsonPerham
5Norah ForemanFergus Falls
6Mia HansonDetroit Lakes
Fin.Cadence HartmanBattle Lake Speech Team
Fin.Linnea AelonyDetroit Lakes

Click here to return to the main Loquacious Laker page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Nate KrausePark Christian
2Kyleigh ShebeckBattle Lake Speech Team
3Sarah BrandtHawley
4Graycie CameronBattle Lake Speech Team

Click here to return to the main Loquacious Laker page

Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Ian KronbeckHawley
2Brynn GreisenPerham
3Natalie TusowPerham
4Jolena MunroBreckenridge

Click here to return to the main Loquacious Laker page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Sofia PuljuUNC
2Dani LaVine GunningHawley
3Breanna BunkowskiHenning HS
4Mara BestgeLake Park Audubon
5Jane GudmundsonNew York Mills
6Brook ZierdenFergus Falls
Fin.Leah TibbettsHawley
Fin.Levi TrygstadPark Rapids
Fin.Gina QuammeBreckenridge
Fin.Linea ThomasPelican Rapids High School
Fin.Julianna BorgenPelican Rapids High School
Fin.Keira ShebeckBattle Lake Speech Team
Fin.Ramses Feria RubioPelican Rapids High School
Fin.Ave DiazBreckenridge
Fin.Frederick ScottBattle Lake Speech Team
Fin.Bryn WelchPelican Rapids High School

Click here to return to the main Loquacious Laker page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Anya RoePerham
2Madeleine LambPerham
3Emma JacksonUNC
4Emma SeversonHenning HS
5Daisy LoerzelPerham
6Dila AyHawley
Fin.FrostPerham
Fin.Alice KimballVerndale Speech Team
Fin.Morgan StonePark Rapids
Fin.Alex SpencerPerham
Fin.Shaylee HughesDetroit Lakes
Fin.Hailey PikulaPillager
Fin.Brenna DahlenDetroit Lakes
Fin.Cyprian LittlePark Rapids
Fin.Madison MolterBattle Lake Speech Team
Fin.Aunica EkholmDetroit Lakes

Click here to return to the main Loquacious Laker page

Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1William LaVine GunningHawley
2Lilian WoodPillager
3Gage StrombergPelican Rapids High School
4Clodarl SeemanPerham
5Reese HuntPerham
6Shelby JohnsonPerham

Click here to return to the main Loquacious Laker page

Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Roman GuajardoPerham
2Shaylyn TaylorLake Park Audubon
3Madeleine LambPerham
4Haven RothPerham
5Jessa LenzNew York Mills
6Bianca DeRosaPark Rapids
Fin.Claire HardyPillager
Fin.London HoffertBreckenridge
Fin.Emily HaibyPelican Rapids High School
Fin.Jazmine SweazeyBattle Lake Speech Team
Fin.Graycie CameronBattle Lake Speech Team
Fin.ZoeJayne YliniemiUNC

Click here to return to the main Loquacious Laker page

Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Alyvia BunkowskiHenning HS
2Reese HansonPark Rapids
3Teo LecoustreNew York Mills
4Eden SchmitzDetroit Lakes
5Mackenzie LafarrierePark Rapids
6Ella HendricksonPerham
Fin.Delia TebruggeBattle Lake Speech Team
Fin.Emma JacksonUNC
Fin.Addison MaethnerBattle Lake Speech Team

Click here to return to the main Loquacious Laker page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Annie HouglumDetroit Lakes
2Joshua KalinaPerham
3Nikki WillkomUNC
4Noah ClootenBreckenridge

Click here to return to the main Loquacious Laker page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2024 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
ND07 DI101