Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Farmington Speech Invitational - Event results

Click here to return to the main Farmington Speech Invitational page

Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Addison KoselHutchinson
2Hades KammerudeCannon Falls
3Adelaide ChristensenTwo Rivers High School
4Salma HassanTartan High School
5Addisen RiceByron
6Mari VourlosJordan High School

Click here to return to the main Farmington Speech Invitational page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Aki GuptaNorthfield
2 Brianna CannonTwo Rivers High School
3Nawal HassanTwo Rivers High School
4Thalia RiveraTartan High School
5Milo PavelkaRed Wing
6Gavin HarringtonCannon Falls

Click here to return to the main Farmington Speech Invitational page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Kalie Campbell MolineCannon Falls
2Danika BarlageJordan High School
3Ghost BrekkeFaribault High School
4Zoƫ ZoselPine Island
5Mya JansOwatonna
6Ana KellyByron

Click here to return to the main Farmington Speech Invitational page

Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Erin BakerOwatonna
2Kami SilliventHutchinson
3Anya NygaardCannon Falls
4Marilyn MausolfCannon Falls
5Maggie DumonceauxNorthfield
6Cole SheehanOwatonna

Click here to return to the main Farmington Speech Invitational page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Jack NazzalNew Prague HS
2Maggie SidlaRosemount
3Nikola Nounawon-CastroFarmington
4Aisha IdowOwatonna

Click here to return to the main Farmington Speech Invitational page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Wil BrokateCannon Falls
2Lilian WagenknechtCannon Falls
3Diego GonzalezRed Wing
4Abola BolaRochester John Marshall
5Quinn ThomasRosemount

Click here to return to the main Farmington Speech Invitational page

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Adelaide ChristensenTwo Rivers High School
2Nikola Nounawon-CastroFarmington
3Edward DietenbergerRochester John Marshall
4Hudson PetersenHutchinson

Click here to return to the main Farmington Speech Invitational page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Milo EvansFarmington
2Amelia ElgstuenTwo Rivers High School
3Sarah CoffmanMayo High School
4Alicia DoMayo High School
5Sophia Del RosarioMayo High School

Click here to return to the main Farmington Speech Invitational page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Jaidyn ThomasRochester John Marshall
2Isabelle AuranTwo Rivers High School
3Mowha AltayebRochester John Marshall
4Reese HiattKasson-Mantorville
5Joanna WuCannon Falls

Click here to return to the main Farmington Speech Invitational page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Jayvionna BuckRochester John Marshall
2Alexis AryeequayeRosemount
3Kyle PeteRed Wing
4Salma JilaowRochester John Marshall
5Carol OhlgrenTwo Rivers High School

Click here to return to the main Farmington Speech Invitational page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Calista SeilerOwatonna
2Evie BauerNorthfield
3Charlize TaylorRed Wing
4Kennedie HoltzRed Wing
5Gwenna GrossamJordan High School
6Vic BradyCannon Falls

Click here to return to the main Farmington Speech Invitational page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Mady SwensonRosemount
2Henry NygaardCannon Falls
3Willow O'GormanCannon Falls
4Ellaina StilenJordan High School

Click here to return to the main Farmington Speech Invitational page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2024 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
ND07 DI101