Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

MSHSL Section 6A - Event results

Click here to return to the main MSHSL Section 6A page

Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Keegan HarveyStaples-Motley
2Micah LarsonStaples-Motley
3Elsa BrandvoldPerham
4London HoffertBreckenridge High School
5Joshua CushingStaples-Motley
6Mackenzie UhlenkampBrowerville/Eagle Valley

Click here to return to the main MSHSL Section 6A page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Veronica BroskovetzPequot Lakes
2Reid StarzlPerham
3Mason HoytUnderwood
4Aiden ShernFergus Falls
5Angelina NicholasPerham
6Sabina MoeStaples-Motley

Click here to return to the main MSHSL Section 6A page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Samantha McMahonPequot Lakes
2Cyril JohnsonStaples-Motley
3Haven RothPerham
4Sarah BakkenBertha-Hewitt Schools
5Hannah ShircliffParkers Prairie
6Amani KibwaaPequot Lakes

Click here to return to the main MSHSL Section 6A page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Caden Mrazek and Luke BatesStaples-Motley
2Josh Kalina and Molly PearsonPerham
3Lilliana Shippee and ShippeePerham
4Faith Kalina and Tessa StarzlPerham
5Jorja Weishalla and Zach BaumgartnerBertha-Hewitt Schools
6Adrianna Eckel and Alexander StormoenBrowerville/Eagle Valley

Click here to return to the main MSHSL Section 6A page

Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Cadence HartmanBattle Lake Speech Team
2Walker JohnsonStaples-Motley
3Zoe HuberPequot Lakes
4Addison MaethnerBattle Lake Speech Team
5Lili HermesUnderwood
6Madeleine HoagPequot Lakes

Click here to return to the main MSHSL Section 6A page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Ryan FritzPequot Lakes
2Aili ToyliParkers Prairie
3Jaycee KoepParkers Prairie
4Graycie CameronBattle Lake Speech Team
5Kaily BurgauUnderwood
6McKenna GeonesUnderwood

Click here to return to the main MSHSL Section 6A page

Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Brynn GreisenPerham
2Kaitlyn SeibelParkers Prairie
3Sandra CordesAlexandria Community Christian School
4Brynn BestlandStaples-Motley
5Raina MikhaeilStaples-Motley
6Isabelle LangagerParkers Prairie

Click here to return to the main MSHSL Section 6A page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Laken HinesStaples-Motley
2Samuel AsmusBrowerville/Eagle Valley
3Sofia PuljuUNC
4Lina DiazBreckenridge High School
5Maria Stumbo-RuizPillager
6AJ NienowStaples-Motley

Click here to return to the main MSHSL Section 6A page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Olivia OpheimStaples-Motley
2Avery LarsonPequot Lakes
3Daisy LoerzelPerham
4Madeleine LambPerham
5Hailey PikulaPillager

Click here to return to the main MSHSL Section 6A page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Aili AndersonUNC
2Reese HuntPerham
3Lilian WoodPillager
4Devin SteeleParkers Prairie
5Ewan BrandvoldPerham
6Keegan BestlandStaples-Motley

Click here to return to the main MSHSL Section 6A page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Roman GuajardoPerham
2Claire HardyPillager
3Grace AllenStaples-Motley
4Riley DabbsStaples-Motley
5Asia HillukkaUNC
6Lucy MickelsonFergus Falls

Click here to return to the main MSHSL Section 6A page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Teo LecoustrePerham
2Allaura MandelbaumPine River
3Tabitha KibwaaPequot Lakes
4Lexi AnnStaples-Motley
5Abby HovendickAlexandria Community Christian School
6Isabella DlouhyUnderwood

Click here to return to the main MSHSL Section 6A page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Tyler HerrUnderwood
2Gavin MarxerBrowerville/Eagle Valley
3Maddock HarveyStaples-Motley
4Breanna PexsaParkers Prairie
5Isabella BrinkmanPillager
6Lily DavisStaples-Motley

Click here to return to the main MSHSL Section 6A page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2024 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
ND06 DI42